Zavrieť

Porady

Ako sa vypocita starobny dochodok, ak ide o byvaleho invalidneho dochodcu?

Obcan v rokoch 2008 az 2010 poberal invalidný dôchodok. Odpracovane mal 29 rokov. Jeho výška mu bola vypočítaná z POMB 0,9009. V r. 2011 mu ID bol odobraty na zaklade zlepsenia zdravotneho stavu.
V rokoch 2011 a 2012 pracoval obcas na skrateny uvazok a POMB mu klesol z 0,9009 na 0,8111. V dalsich rokoch uz nepracoval.
Do starobneho dochodku pojde v r. 2015.
Moj dotaz:
Pri určovaní výšky starobného dôchodku v r. 2015 ( neviem, ci sa na tento pripad vztahuje § 79a Zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, lebo tento obcan nepresiel plynule z ID na starobny doch. ), z akého POMB sa mu bude vypočítavat star. dôchodok ? Z tej pôvodnej hodnoty POMB...0,9009, z kt. sa mu vypocital ID v r. 2008, alebo z tej znizenej hodnoty 0,8111 ?
Naposledy upravil martinasent : 03.12.14 at 08:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    § 79a sa vzťahuje aj na neho, lebo platí, že suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku. V minulosti ID predsa poberal.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Kvaka, prosím ťa - pri výpočte ID sa dopočítava doba dôch.poistenia do dovršenia dôch.veku. Ak bude poistenec posledných 6 mesiacov pred dovršením dôch.veku evidovaný na ÚP (poberať dávku v nezam.), kráti sa doba dôch.poistenia, alebo pri výpočte SD sa použije rovnaká ako pri výpočte ID ?
    Andyke Nekráti sa doba dôch. poistenia poberateľovi ID. Beží mu dôch.poistenie do dovŕšenia dôch.veku.
    (t.j. aj poberateľom ID, ktorí nepracujú a sú doma)
    veronikasad Ďakujem.
    Kvaka Invalidný dôchodca je poistencom štátu, aj keď nepracuje, stále platí § 60 ods. 4. Za kalendárny rok takéhoto obdobia mu patrí OMB 0,3. Ak mu bol však odňatý ID, tak sa mu odvtedy bude počítať do doby poistenia iba obdobie, kedy bol dôchodkovo poistený. Zadávateľ/ka sa pýtala na § 79a, nie na dobu poistenia.
    veronikasad Rozumiem, ja som "zneužila" tému na svoju otázku. Ďakujem. Ak som bola počas poberania ID dôchodkovo poistená ako SZČO a OMB za tieto roky bol vyšší ako 0,3, započíta sa mi ten vyšší ?
    Kvaka Obidva sa sčítajú, videla som jedno rozhodnutie SP nedávno, kde bol OMB za príjem napr. 0,8 a k tomu sa pripočítal OMB 0,3.
    veronikasad to by bolo super, ďakujem.
    Jana Motyčková Toto si nie som celkom istá. Chvíľu to tak bolo (spočítaval sa VZ +0,3), ale potom sa to spčíítavanie zrušilo, mám pocit ešte za prvej Ficovej vlády sa to rušilo, presne si nepamätám.
    martinasent Teda sa nemoze stat, ze aj ked mi vezmu invalidny dochodok a ja este az do dochodkoveho veku budem pracovat, podla svojich moznosti za velmi maly prijem, ze moj starobny dochodok sa tym " pokazi" ? Ved to by bolo demotivujuce. Ja mam 32 rokov dochodkoveho poistenia . Prosim poradte mi, aby som si nepokazila st. dochodok, mam vziat aj slabo platenu pracu na ciastocny uvazok, kde OMB by bol napr. len 0,2 ? Alebo radsej uz nepracovat, a byt evidovana na Urade prace?
      zbaliť

    Ako sa vypocita starobny dochodok, ak ide o byvaleho invalidneho dochodcu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.