Zavrieť

Porady

živiť deti do veku 26

Chcem sa spýtať, čo znamená že musím živiť dieťa do veku 26 rokov? Syn má 19,ukončil SŠ a teraz len tak doma polihuje, nič nechce robiť, jesť si berie čo je doma s tým argumentom, že zo zákona som povinná ho živiť.Ja musím chodiť do práce, nakupovať, variť,starať sa o domácnosť a on nemusí nič???Aj tak má nárok na všetko???
Zo info vopred ďakujem.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Nuž .. vlastne ho musíš živiť dovtedy, dokým nebude schopný živiť sa sám ... to neznamená, že tá hranica je vždy 26 rokov
nikedy je to menej - ale môže byť aj viac
- len ho pekne pošli na nejakú brigádičku .. aj keď je aj to teraz ťažko zohnať
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

Prečo by si ho mala živiť. Má po 18-ke, dokonca skončil SŠ, ďalej študovať nechce. To že si nenašiel prácu, alebo sa mu nechce robiť je jeho problém. Je schopný sám sa živiť. Môžeš ho aj z domu vyhodiť.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Akurat do 25 rokov sa pre potreby naroku na socialnu podporu nebude posudzovat sam, ale spolu s rodicmi a mladsimi surodencami zijucimi s nim v spolocnej domacnosti.

Zivit ho neznamena, ze u budes robit osobnu sluzku.
To si urob poriadky hned teraz, lebo bude horsie.
1 0
adpal adpal

adpal je offline (nepripojený) adpal

Myslím, že horšie už nemôže byť. Jeho sebavedomie je príliš veľké a moc si dovoľuje. Asi som bola na neho mäkká.
0 0
adpal adpal

adpal je offline (nepripojený) adpal

Aj keď niekedy by som ho najradšej vyhodila, ale nechcem ho mať na svedomí. Možno by stačilo, keby mu niekto povedal, že aké má práva a aké povinnosti má v mojom byte.No neviem na koho sa obrátiť a koho si zavolať aby mu to vysvetlil.
0 0
vankusik29 vankusik29

vankusik29 je offline (nepripojený) vankusik29

No keby si si s nim naozaj nevedela rady prestan varit, na tyzden dva sa odstahuj niekam k rodine. A potom sprav poriadok. Je schopny pracovat, tak nech sa zucastnuje na chode domacnosti, najomne strava...ked nebude platit vymen zamok v jeho nepritomnosti a nechaj ho spat na schodoch. Neboj sa nic sa mu nestane iba by si mohol uvedomit ze nie len on moze vybabravat s tebou ale aj ty s nim.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
adpal Pozri príspevok
Aj keď niekedy by som ho najradšej vyhodila, ale nechcem ho mať na svedomí. Možno by stačilo, keby mu niekto povedal, že aké má práva a aké povinnosti má v mojom byte.No neviem na koho sa obrátiť a koho si zavolať aby mu to vysvetlil.
No, práva má rovnako ako Cigáni, akurát, že na neho neprispieva štát, ale Ty. A rovnaký názor mám na týchto chudáčikov ako na tých ukrivdených Cigáňov. Buď zaplatíš mesačne na náklady domácnosti t.j komplet platby plus nákupy deleno počtom osôb v byte/dome alebo zmizni a postaraj sa o seba sám.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

adpal Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, čo znamená že musím živiť dieťa do veku 26 rokov? Syn má 19,ukončil SŠ a teraz len tak doma polihuje, nič nechce robiť, jesť si berie čo je doma s tým argumentom, že zo zákona som povinná ho živiť.Ja musím chodiť do práce, nakupovať, variť,starať sa o domácnosť a on nemusí nič???Aj tak má nárok na všetko???
Zo info vopred ďakujem.
No ja by som po takejto odpovedi skončil ako povestná slovenská manželka po treťom týždni by som trocha videl na jedno oko.
0 0
adpal adpal

adpal je offline (nepripojený) adpal

No variť nemôžem prestať, lebo doma je ešte manžel a ešte jeden 15 ročný a tak ten lajdák sa vždy zvezie pri nich.Zatiaľ nechcem vyvíjať nejaké drastické tlaky.Skôr nejakým rozumným argumentom.len som chcela vedieť aké mám voči nemu práva a aby som nepostupovala proti nejakému zákonu o rodine.Ale zatiaľ ďakujem za príspevky.
0 0
adpal adpal

adpal je offline (nepripojený) adpal

No ako som sa dozvedela, pokiaľ by neštudoval a je zdravý, nemusím ho živiť do 26-ky.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adpal Pozri príspevok
No variť nemôžem prestať, lebo doma je ešte manžel a ešte jeden 15 ročný a tak ten lajdák sa vždy zvezie pri nich.Zatiaľ nechcem vyvíjať nejaké drastické tlaky.Skôr nejakým rozumným argumentom.len som chcela vedieť aké mám voči nemu práva a aby som nepostupovala proti nejakému zákonu o rodine.Ale zatiaľ ďakujem za príspevky.
Čo na synovu "aktivitu" hovorí manžel ? S jedlom asi veľa neurobíš, ale vreckové a nové oblečenie by odomňa nedostal.

Žijete v regione, kde nie je možné zohnať ani nejakú bigádu v hypermarkete, napr. dokladanie tovaru ?
Naposledy upravil veronikasad : 30.08.12 at 13:34
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adpal Pozri príspevok
No ako som sa dozvedela, pokiaľ by neštudoval a je zdravý, nemusím ho živiť do 26-ky.
Nepoznám zákon, ktorý by ti to prikazoval, musel by si súdom žiadať stanovenie výživného. Len Zákon o hmotnej núdzi posudzuje deti do 25 rokov spoločne s rodičmi, tzn., že im nárok na dávku v hmotnej núdzi nevznikne, ak príjem rodiny je vyšší ako zákonom stanovený príjem.
Naposledy upravil veronikasad : 30.08.12 at 13:35
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

adpal
Syn má 19,ukončil SŠ a teraz len tak doma polihuje, nič nechce robiť, jesť si berie čo je doma s tým argumentom, že zo zákona som povinná ho živiť.
Takže synáčik sa zákonom oháňa - žiaľ, zobral z neho len časť (tú, ktorá mu vyhovuje) - takže mu to vráť aj s úrokom - "ak sa sústavne pripravuje na povolanie" - a keďže váľanie šuniek nie je príprava, máš synáčik smolu, nie som povinná ti ani variť, ani prať, ani ťa obliekať - za všetko budeš platiť - aj za bývanie!. A ak sa ti nepáči - tam sú dvere!

Toto mu cituj - doslova!
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Nie je aj chyba niekde v tebe, že si mu dovolila (???) vôbec mať takéto názory.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
adpal Pozri príspevok
Aj keď niekedy by som ho najradšej vyhodila, ale nechcem ho mať na svedomí. Možno by stačilo, keby mu niekto povedal, že aké má práva a aké povinnosti má v mojom byte.No neviem na koho sa obrátiť a koho si zavolať aby mu to vysvetlil.
Právo
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
...o rokoch nie je nikde ani len zmienka...

ALE platí aj iné
Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
http://portal.gov.sk/portal/sk/Defau...tID=39&aid=348

Povinnosti
Pokiaľ viem ,tak zákon ešte nie je tak (ne)dokonalý , že by ešte aj §§§§§ bolo nutné prikázať nejkú tú pomoc v domácnosti ...
Tu je potrebná aspoň aká - taká ochota...

Tu sa nevdojak na jazyk tlačí to staré , ( niekomu ) aj známe príslovie ...
" Ohýbaj ma mamko , pokiaľ som ja Janko ...keď ja budem Jano , neohneš ma mamo .."
......na terajšiu dobu by som preonačil ...
" Vymieňaj mi plienky mamko , pokiaľ som ja Janko.... keď ja budem Jano , naserem Ti mamo ...."...



...a ozaj ......na svedomí ho už máš dávno .......lebo jeho svedomie si vybralo neplatenú dovolenku na dobu neurčitú ....
0 0
adpal adpal

adpal je offline (nepripojený) adpal

Vreckové už nemá a čo sa týka tých názorov dnes im tie počujú na každom kroku. Škola, média, kamaráti....Kto má deti v tom veku, určite to pozná, ako múdre sú dnes tie naše deti.A verte, že doma sa o zákonoch nerozprávame.
Manžel??Zatiaľ nerieši nič. Ešte čaká, možno začne študovať VŠ.
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

je tu plno rad, ze vyhodit,/strasne/ ale. ktory rodic, by to aj spravil, treba s nim rozpravat, aby sam pochopil, ze bez prace nie su kolace, urcite nechce len doma vylihovat, skus mu pomocť pri vybere co a ako dalej .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adpal Pozri príspevok
Vreckové už nemá a čo sa týka tých názorov dnes im tie počujú na každom kroku. Škola, média, kamaráti....Kto má deti v tom veku, určite to pozná, ako múdre sú dnes tie naše deti.A verte, že doma sa o zákonoch nerozprávame.
Manžel??Zatiaľ nerieši nič. Ešte čaká, možno začne študovať VŠ.
Mala som dcéry aj v tomto veku, obidve išli študovať na vyšku ale vedeli, že ich cesta na UP nepovedie. Pracovali cez každé prázdniny už počas strednej školy ...
0 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Darina1234 Pozri príspevok
je tu plno rad, ze vyhodit,/strasne/ ale. ktory rodic, by to aj spravil, treba s nim rozpravat, pripájam sa a súhlasím - ale ten rozhovor by mal byť zo strany rodičov dôrazný a nekompromisný, žiadne ustráchané ťuťuli-muťuli "aby nedajbože naše milované dieťatko neutrpelo citovú ujmu" - nech mu je jasné, že na druhom konci tých paragrafov, ktorými sa oháňa, môže byť aj bič... aby sam pochopil, ze bez prace nie su kolace, urcite nechce len doma vylihovat, práveže zo zadania témy je jasné, že mladému to vylihovanie a mamahotel vyhovujú skus mu pomocť pri vybere co a ako dalej .
...
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

adpal, ty máš doma príživníka a miesto toho aby si rázne riešila situáciu tak hľadáš paragrafy na rozumnú argumentáciu? Nepreháňaš to trochu? To mu dovolíš takéto správanie? Ja som povestná svojou nekonečnou láskou k deťom, ale nech mi toto pazúr povie chmatnem prvú chabovicu čo mám po ruke a začnem dobiehať zameškané. Veľmi rýchle by pochopil, že s takýmto prístupom sa "za moje" doma viac nenažerie.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať