Zavrieť

Porady

Uplatnenie nároku na materské - formuláre E 115 a E 116

Dobrý deň,
prosím nemáte niekto skúsenosti s uplatnením nároku na materské prostredníctvom formulárov E 115 a E 116?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mirunka je offline (nepripojený) Mirunka

    Mirunka
    Dobry den,
    chcela by som sa opytat, ci ste nakoniec mali osobnu skusenost s tymi formularmi a ako ste to riesili.
    U mna je tato tema aktualna teraz, tak sa snazim zbierat informacie.
    Vopred dakujem za odpoved.

    Mirunka je offline (nepripojený) Mirunka

    Mirunka
    Predpokladam, ze jedina oficialna cesta je cez socialnu poistovnu. Docitala som sa, ze najprv je potrebne nechat potvrdit tieto formulare poistovnou v zahranici a tie potom odoslat do slov. soc. poistovne. Ta potom posudi, ci poistenec ma narok na davky alebo nie. Neviem, co to presne znamena, ale ked raz nejaky lekar (hoci aj zahranicny) potvrdi, ze som praceneschopna, tak nasa poistovna by to podla mna mala akceptovat. Neviem... nemate niekto s tym skusenost? V mojom pripade ide o PN-ku pocas tehotenstva.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mirunka Pozri príspevok
    Predpokladam, ze jedina oficialna cesta je cez socialnu poistovnu. Docitala som sa, ze najprv je potrebne nechat potvrdit tieto formulare poistovnou v zahranici a tie potom odoslat do slov. soc. poistovne. Ta potom posudi, ci poistenec ma narok na davky alebo nie. Neviem, co to presne znamena, ale ked raz nejaky lekar (hoci aj zahranicny) potvrdi, ze som praceneschopna, tak nasa poistovna by to podla mna mala akceptovat. Neviem... nemate niekto s tym skusenost? V mojom pripade ide o PN-ku pocas tehotenstva.
    Práve že mam skúsenosť spred 2 rokov. Jedna známa žiadala o zaslanie formuláru cez sociálnu poisťovňu. Trvalo to nekonečne dlho, tak si nakoniec išla sama pre potvrdenie do Talianska a odniesla ho do SP. Až potom jej priznali materské.
    Naposledy upravil veronikasad : 31.08.09 at 08:52

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Moja dcéra je tiež na materkej a formuláre si doniesla z anglicka takže to netrvalo dlho. Na materské budeš mať nárok jedine vtedy ak v deň odchodu na materskú budeš nemocensky poistená

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    karpis Pozri príspevok
    Moja dcéra je tiež na materkej a formuláre si doniesla z anglicka takže to netrvalo dlho. Na materské budeš mať nárok jedine vtedy ak v deň odchodu na materskú budeš nemocensky poistená
    súhlasím, známa to riešila DNP.

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    ale DNP asi nestíha neviem bližšie info, ja som dcéru zamestnala a vyšlo to. Aj PN - ka sa dá takto poriešiť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    karpis Pozri príspevok
    ale DNP asi nestíha neviem bližšie info, ja som dcéru zamestnala a vyšlo to. Aj PN - ka sa dá takto poriešiť
    To bolo pred 2 rokmi, stačilo jej 2 dni DNP z maxima a mala nárok na max. materské. /DNP platila dlhšie, po schválení materskej jej preplatok vrátili. Vybavovanie trvalo cca 3 mesiace/. Či to platí aj teraz, neviem ...Istejšie je zamestnanie v SR, ako si to vyriešila ty.

    Mirunka je offline (nepripojený) Mirunka

    Mirunka
    Moj pripad je nasledovny - som zamestnana na Slovensku, cize aj poistena, momentalne na PN-ke kvoli rizik. tehotenstvu. Na matersku by som mala ist zaciatkom decembra, dovtedy budem podla vyjadreni lekara na PN-ke. Manzel je Talian a kvoli prac. povinnostiam sa musi zdrziavat v Taliansku. Kedze na Slovensku nechcem byt sama, chcela by som ist za nim a uz ostat tam az do porodu. Snazim sa pozbierat informacie, ci je vobec mozne, aby som bola na PN-ke, dostavala nemocenske zo SR, ale zaroven by som bola v zahranici. Ak som spravne pochopila informacie na stranke socialnej poistovne ohladne nemocenskeho, dalo by sa to poriesit prave tymi formularmi E115, E116, len to pravdepodobne zaberie dost vela casu a energie. Ak ma niekto z vas ine informacie, dajte prosim vediet. Budem vdacna za kazdu radu. Dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.