Zavrieť

Porady

koncert a zbierka

Chcem sa opytat chceli by sme usporiadat ako OZ beneficny koncert, pocas koncertu by sme radi vyberali dobrovolny prispevok - peniaze ako dar pre vybrany ucel, za ktorym by bola cela akcia zorganizovana. Tato akcia by bola realizovana v kostole. Je nutne aby bola tato zbierka ohlasena ako verejna zbierka? Je totozny pojem zbierka a dobrovolny prispevok?? Dakujem
Miro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Zbierka by mala byt podla zakona z verejnych zbierkach. Verejnou zbierkou je taká zbierka, ktorá sa usporiada na vopred určený verejnoprospešný účel na získanie finančných prostriedkov od fyzických osôb a právnických osôb dobrovoľným poskytovaním príspevkov.

    Za verejnoprospešný účel sa považuje najmä pomoc v oblasti zdravotníctva, školstva, športu, ochrany kultúrnych pamiatok, životného prostredia a ochrany prírody, ale aj humanitárna a charitatívna pomoc doma a v zahraničí, pre skupiny sociálne alebo zdravotne postihnutých a ohrozených osôb.

    Verejnú zbierku môže na území Slovenskej republiky usporiadať len právnická osoba, ktorá vznikla alebo pôsobí podľa právnych predpisov Slovenskej republiky a má sídlo na jej území.

    Konanie verejnej zbierky môže povoliť formou rozhodnutia len miestne príslušný orgán štátnej správy. Na vydanie rozhodnutia o povolení konania verejnej zbierky sa vzťahujú ustanovenia všeobecného predpisu o správnom konaní – zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov.
    Za verejnú zbierku sa nepovažuje:

    zbierka konaná politickými stranami, spolkami, občianskymi združeniami a ďalšími spoločenskými organizáciami a združeniami medzi ich členmi vyberaním príspevkov, predajom známok, odznakov a podobných predmetov, ktorej výnos má byť použitý na plnenie ich úloh;
    zbierky konané v kostoloch, modlitebniach a iných miestnostiach určených na kultové obrady, ktorých výnos je určený na podporu činnosti cirkví a štátom uznaných náboženských spoločností;

    Takze zbierka konana v kostole ktorej vynos je urceny na podporu cinnosti cikrvi alebo ak je to zbierka konana OZ na podporu jeho cinnosti netreba ju povazovat ze verejnu zbierku a ohlasovat. Rozdiel medzi zbierkou a dobrovolnym prispevkom ja asi taky, ze vynos zo zbierky by mal byt pouzity na jeden konkretny ucel kdezto dobrovolny prispevok byva vacsinou poskytnuty hocikedy nielen pocas nejakej akcie alebo odbobia a vacsinou sluzi na uhradu rezijnych nakladov a cinnosti organizacie.

    fero000 je offline (nepripojený) fero000

    fero000
    Dakujem velmi pekne
    V nasom pripade sa vsak nejedna o zbierku pre cirkev. Akcia sa bude sice konat v kostole ale vyzbierane peniaze sa pouziju na ucel beneficie pre vybranu skupinu zdravotne postihnutych. Je nutne aj v takomto pripade ohlasovat tuto zbierku? Alebo je lepsie vyberat na tento ucel dobrovolny prispevok - jedna sa totiz o koncertne vystupenie, ktory usporaduvame ako OZ. Dakujem este raz

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Ja by som to klasifikovala ako vyber dobrovolneho prispevku alebo to nazvite ako dobrovolne vstupne.

    lorenc je offline (nepripojený) lorenc

    lorenc
    Ja by som sa chcela spítať na pár otázok....
    Sme nezisková organizácia i zapísaná právne.....
    No ako to je , ked nezisková organizácia si požičia kultúrný dom ?Počula som , že neziskové org. majú mať prenájom Kult.domu bez poplatku!

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    No pochybujem ze toto tvrdenie ma niekde nejaku oporu v zakone. My sme tiez neziskova organizacia a par ich aj uctujem ale s tymto som sa este nestretla. Pokial vam niekto ponuknu prenajom kulturneho domu zadarmo je to len a len na jeho dobrej voli.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.