Zavrieť

Porady

Materska a praca

Dobry den,

chcela by som vas poprosit o radu. Rada by som sla do prace popri materskej ale neviem ci je to mozne. Mam moznost nastupit do prace a pracovat ako SZCO. Kedze budem pracovat iba 1 respektivne 2 dni v tyzdni a v mojej nepritomnosti sa o dietako bude starat svokra je mozne aby som poberala aj rodicovsky prispevok a zaroven pracovala? Chcela by som vediet ake mam moznosti a ake financne prostriedky mi od statu ostanu.
Co v takom pripade ak by som si to rozmyslela a chcela by som sa vratit na rodicovnsku dovolenku a poberat RP v tej iste vyske. Je to mozne.dakujem
Naposledy upravil Kudlac : 14.06.10 at 21:39
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    KEJKA Pozri príspevok
    ďakujem, mňa zmiatla tá odpoved o 70% RP pri prerušení.
    aha, tak to som nepochopila otázku. 75% z RP budú poberať len tí, čo začali pracovať a požiadali a dostali jednorázovo príspevok rodičovi vo výške 25% RP vyrátaný za obdobie do troch/šesť rokov dieťaťa.

    kajasla je offline (nepripojený) kajasla

    kajasla
    Ak budes pracovat nemas narok na RP. Ak sa z prace vratis na rodicovsku dovolenku tak budes dostavat 70% z rodicovskeho.
    Tiez som to prednedavnom riesila a nijak som to neporiesila.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kajasla Pozri príspevok
    Ak budes pracovat nemas narok na RP. Ak sa z prace vratis na rodicovsku dovolenku tak budes dostavat 70% z rodicovskeho.
    Tiez som to prednedavnom riesila a nijak som to neporiesila.
    dúfam, že toto sa nevzťahuje na prípad, ked sa RD preruší iba z dôvodu čerpania starej dovolenky.

    Kudlac je offline (nepripojený) Kudlac

    Kudlac
    kajasla Pozri príspevok
    Ak budes pracovat nemas narok na RP. Ak sa z prace vratis na rodicovsku dovolenku tak budes dostavat 70% z rodicovskeho.
    Tiez som to prednedavnom riesila a nijak som to neporiesila.
    To mi priznaju spat aj ten vyssi RP samozrejme uz len z neho tych 70% ked som ho pred nastupom do prace poberala alebo mi ostane uz len ten nizsi?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak poberáš zvýšený RP, tak poberáš RP podla zákona o RP účinného od 1.1.2010. Ak začneš vykonávať prácu szčo, tak sa stávaš zárobkovo činnou osobou a nárok na RP nemáš. Ale máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa.

    - Ak sa bude o dieťa starať svokra bez živnosti, tak budeš mať nárok na prísp. na stra. o dieťa vo výške 25% z nižšieho RP, t.č. je to 25% z 164,22eur = 41eur.
    - Ak by si svokra založila živnosť na opatrovanie a platila by si jej mesačne za opatrovanie, tak by si mohla dostávať prísp. na starostl. o dieťa vo výške preukázaných nákladov, najviac vo výške nižšieho RP t.č. 164,22eur (od 1.1.2011 sa o niečo zvyšuje).

    Tiež v čase založenia živnosti a ukončenia poberania RP budeš mať nárok na jednorázové vyplatenie príspevku rodičovi vo výške 25% súm rod.príspevkov, ktoré by si poberala do troch rokov dieťaťa.

    Ak by si potom živnosť ukončila a znovu požiadala o rodič.príspevok, mala by si nároku už len na RP vo výške 75% z jeho výšky. (vy píšete 70%, ale pozrite priamo v zákone o RP § 4 ods.4. Píše sa o 75%)

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    KEJKA Pozri príspevok
    dúfam, že toto sa nevzťahuje na prípad, ked sa RD preruší iba z dôvodu čerpania starej dovolenky.
    kejka,
    ak aspon 1kalend. den v kalend.mesiaci čerpe rodič.dovolenku a zvyšnú časť napr. riadnu dovolenku, tak nárok na RP má. Stačí ak splní podmienky na nárok na RP aspon jeden den v mesiaci.

    Ak by začala poberať RP podla zákona o RP účinného do 31.12.2008 a nepožiadala o zvýšenie r
    P, tak čerpanie riadnej dovolenky vôbec nevadí.

    Treba tiež myslieť na dôch.poistenie. Počas čerpania riad.dovolenky trvá dôch.poistenia zamestnanca a preto by podla zákona nemala byť poistencom štátu. Asi vela mamičiek toto nerieši.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ďakujem, mňa zmiatla tá odpoved o 70% RP pri prerušení.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.