Zavrieť

Porady

Zahraničná pracovná cesta

Potrebujem pomoc.

Majiteľ firmy s.r.o. bol so svojimi 2 synmi v Nemecku na školení. Jeden zo synov je náš zamestnanec, druhý nie. Môžem ich dať všetkých troch do cesťákov?
Este by som potrebovala, aké tlačivá a výpočty treba urobiť, stretla som sa s tým prvý krát.
Mám potvrdenia z hotela kde spali - teda za 3 ludía 2 benzínové bločky. Išli autom, ktoré je vo firme, ale neplatíme dan z motorových vozidiel, fakt neviem čo stým.

DAKUJEM ZA VSETKY RADY
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    grušina je offline (nepripojený) grušina

    grušina
    Do cesťáku by som dala iba šéfa a 1 syna. Dáš tam to ubytovanie a prirátaš diéty za pr.cestu v zahraničí. Bločky za PHM účtuješ samostatne, mimo cest.príkaz s ostatnými dokladmi.

    Andea je offline (nepripojený) Andea

    Andea
    Majiteľ aj zamestnanec má nárok na stravné podľa opatrenia 625/2007 Z.z. , podľa toho, v ktorej krajine boli a zo zákona o cestoných náhradách aj na 5 - 40 % vreckového zo sumy stravného v cudzej mene. Pred SC má vyslaná osoba nárok na preddavok vo výške stravného, vreckového, poplatok za nocľažné. Pri vyúčtovaní sa mu doplácajú všetky nároky, na ktoré má nárok.
    maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac evka-janekova
    Lenže na potvrdení z hotela je ubytovanie pre 3 osoby, to mam dať len za 2? Mám do prepátať na jednu osobu a krát 2???

    Andea je offline (nepripojený) Andea

    Andea
    Áno, prerátaš to na osoby, pretože vyúčtovanie Ti podpisuje aj tak každý zvlášť.
    Cestaky spravis za dvoch, takto uznas aj naklady na ubytovanie (za tretieho budu nedanove). No a faktura za ubytovanie je pravdepodobne na firmu - ja by som ju do tych cestakov ani nemontovala (maximalne ako prilohu)- zvlast by som to dala do knihy faktur. Asi by som to spravila tak, ze jeden z nich to platil v hotovosti, teda asi majitel - mal by mat aj doklad o uhrade faktury.

    V papiernictve sa da kupit take tlacivko - su mensieho aj vacsieho formatu, ked bol na viac dni, ber vacsie.

    S tou danou z motor. vozidiel - hups, asi mas problem. Za kazde auto zaradene do majetku treba platit po novom tzv. cestnu dan. Asi by som sa bonzla na danovom, + doplatis aj nejake to penale - lebo ked ti pride kontrola, bude ta pokuta horsia.

    Benzinove blocky - treba si prestudovat zakon o cest. nahradach, kde sa mimo ineho hovori o tom, ze tankovat v zahranici moze az po 350km za hranicami SR (ak si dobre pamatam to cislo) = danove vydavky. Bolo to tak?

    Vypocet nahrad na cestaku - diety podla tabulky na konci zakona v zavislosti od hodin, musis uvazovat aj s prechodom cez CR, co ti ale pravdepodobne vysledok neovplyvni (lebo to nie je vacsina dna - vid zakon). + pripocitas vreckove (podla zakona je 5-40% - asi by ste mali mat smernicu, kolko % sa u Vas uplatnuje, resp. pozri stare cestaky). - este tu treba dat pozor, ci sa na fakture nespomina, ze mali stravu - ranajky alebo obed alebo veceru?
    Naposledy upravil evinamachackova : 25.03.08 at 13:09 Dôvod: doplnenie

    Takmerstarec je offline (nepripojený) Takmerstarec

    Takmerstarec
    evinamachackova Pozri príspevok
    Vypocet nahrad na cestaku - diety podla tabulky na konci zakona v zavislosti od hodin, musis uvazovat aj s prechodom cez CR, co ti ale pravdepodobne vysledok neovplyvni (lebo to nie je vacsina dna - vid zakon). + pripocitas vreckove (podla zakona je 5-40% - asi by ste mali mat smernicu, kolko % sa u Vas uplatnuje, resp. pozri stare cestaky). - este tu treba dat pozor, ci sa na fakture nespomina, ze mali stravu - ranajky alebo obed alebo veceru?
    SZCO si ma vypracovat sam pre seba nejaku smernicu ? Potrebuje samozrejme ako solo osoba plne 40 % vreckove, kedze nikde nedostane skupinovu zlavu.

    Ked su ranajky na fakture (na ucte), tak ako sa znizuje stravne ? Velmi casty pripad, ze hotely ponukaju postel a ranajky.

    laur12 je offline (nepripojený) laur12

    laur12
    preco by i druhy syn nemohol mat danovo uznanu pracovnu cestu? staci ak pre firmu vykona dohodnutu pracu a je pre danove ucely podla par.1 zakona o cestovnych nahradach "zamestnancom".

    nechapem, preco toto riesis ako uctovnicka, to je predsa problem sefa, mozes sa ho akurat spytat, ze ako si to zela zauctovat a poukazat na moznost dat i druheho syna do dani.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    laur12 Pozri príspevok
    preco by i druhy syn nemohol mat danovo uznanu pracovnu cestu? Pretože zamestnávateľ ho nemá prečo vyslať na školenie. staci ak pre firmu vykona dohodnutu pracu a je pre danove ucely podla par.1 zakona o cestovnych nahradach "zamestnancom". Musel by byť prihlásený do SP, museli by byť za neho odvedené odvody ÚP a GP a daň.
    nechapem, preco toto riesis ako uctovnicka, to je predsa problem sefa, mozes sa ho akurat spytat, ze ako si to zela zauctovat a poukazat na moznost dat i druheho syna do dani. Takéhoto návodu by som sa pre istotu zdržala.
    Odpoveď v texte.

    Zahraničná pracovná cesta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.