Zavrieť

Porady

Zacal som od 15.3.10 podnikat - rady

Ahojte,
Od 15.3.10 som zacal podnikat pocitacove sluzby ale mam to viac menej len preto aby som dostal prispevok no a pracovat budem nadalej tam kde doteraz len na fakturu ...

Akurat teraz idem do socialky, a ostatne veci ako DIC a nejaky rozpis ako mam platit do zdravotky mi pride postou?

A chcem sa este spytat nechcem byt platca DPH a chcel by som aj platit co najmensie odvody, viete poradit? Alebo sa obratit na nejakeho advokata ktory mi poradi nejake figle?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Ak začínaš podnikať (a naďalej si aj zamestnancom) :
    - odvody do SP platiť zatiaľ nebudeš (iba v prípade, že sa prihlásiš ako dobrovoľný platca) - či budeš v budúcnosti musieť platiť vyplynie až z DP ktoré urobíš za rok 2010
    - odvody do ZP tiež nemusíš platiť (dá sa vyrovnať v RZZP za rok 2010

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    No advokať ti s tým asi ťažko poradí, resp. ak poradí ako ušetriť, tak tie ušetrené peniaze si zoberie on. Ale bokom srandu.

    Platiteľom dph nemusíš byť. V prvom roku podnikania si povinný platiť len do zdrav.poisťovne, a to minimum. Čo je teraz 44,74 eur. Do soc.poist. sa môžeš dobrovoľne prihlásiť, ale nie je to povinnosť. Či ti vznikne povinnosť platiť do SP odvody sa odvodzuje z celoročných príjmov. Teda prvýkrát by si platiť do SP až od 07/2011, samozrejme až keď splniš podmienku povinne poistenej osoby.
    Ak pri vybavovaní živnostenského listu si zaškrtol okienko na to aby ohlasovaciu povinnosť urobil namiesto teba úrad, tak do ZP a DÚ ťa nahlásia. Keď nie potom máš povinnosť isť registrovať sa na DÚ do 15 dní od začatia podnikania. A do ZP do 8 dní.

    00flash00 je offline (nepripojený) 00flash00

    00flash00
    Niesom zamestnanec, teraz som pracoval "nacierno" lebo som musel byt evidovany 3 mesiace koli prispevku. Takze budem pracovat nadalej tam kde teraz ale nebudem dostavat cierne peniaze ale svoju pracu vyfakturujem...

    Ano policka som zaskrtol, mam cakat nejaky dopis s DIC cislom a s nejakym rozpisom splatok do ZP?

    No rad by som svoje zisky prisposobil tomu, aby som nebol povinne platiaca osoba do SP. Da sa to nejako? Viem sa u zamestnavatela dohodnut ...
    Takze si musim svoj prijem rocny prisposobit do akej vysky?
    Ide tam o zisk alebo o prijem? Lebo zisk mozem mat 100eur ale prijem 1000eur a 900 eur si porobim nejake naklady... dobre to chapem?

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    00flash00 Pozri príspevok
    Niesom zamestnanec, teraz som pracoval "nacierno" lebo som musel byt evidovany 3 mesiace koli prispevku. Takze budem pracovat nadalej tam kde teraz ale nebudem dostavat cierne peniaze ale svoju pracu vyfakturujem...

    Ano policka som zaskrtol, mam cakat nejaky dopis s DIC cislom a s nejakym rozpisom splatok do ZP?

    No rad by som svoje zisky prisposobil tomu, aby som nebol povinne platiaca osoba do SP. Da sa to nejako? Viem sa u zamestnavatela dohodnut ...
    Takze si musim svoj prijem rocny prisposobit do akej vysky?
    Ide tam o zisk alebo o prijem? Lebo zisk mozem mat 100eur ale prijem 1000eur a 900 eur si porobim nejake naklady... dobre to chapem?
    nie, pre povinného platiteľa do SP sa najskôr berie do úvahy príjem - ten je pre rok 2009 3.834,96 a až potom základ dane - ten až pre výšku poistného
    Aký bude príjem platný pre rok 2010, ešte neviem, určite bude minimálne rovnaký alebo vyšší.
    Naposledy upravil Aknazuz : 16.03.10 at 18:08 Dôvod: oprava sumy

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    No advokať ti s tým asi ťažko poradí, resp. ak poradí ako ušetriť, tak tie ušetrené peniaze si zoberie on. Ale bokom srandu.

    Platiteľom dph nemusíš byť. V prvom roku podnikania si povinný platiť len do zdrav.poisťovne, a to minimum. Čo je teraz 44,74 eur. Do soc.poist. sa môžeš dobrovoľne prihlásiť, ale nie je to povinnosť. Či ti vznikne povinnosť platiť do SP odvody sa odvodzuje z celoročných príjmov. Teda prvýkrát by si platiť do SP až od 07/2011, samozrejme až keď splniš podmienku povinne poistenej osoby.
    Ak pri vybavovaní živnostenského listu si zaškrtol okienko na to aby ohlasovaciu povinnosť urobil namiesto teba úrad, tak do ZP a DÚ ťa nahlásia. Keď nie potom máš povinnosť isť registrovať sa na DÚ do 15 dní od začatia podnikania. A do ZP do 8 dní.

    Zoli, 44,73 € do ZP

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    00flash00 Pozri príspevok
    Niesom zamestnanec, teraz som pracoval "nacierno" lebo som musel byt evidovany 3 mesiace koli prispevku. Takze budem pracovat nadalej tam kde teraz ale nebudem dostavat cierne peniaze ale svoju pracu vyfakturujem...

    Ano policka som zaskrtol, mam cakat nejaky dopis s DIC cislom a s nejakym rozpisom splatok do ZP?

    No rad by som svoje zisky prisposobil tomu, aby som nebol povinne platiaca osoba do SP. Da sa to nejako? Viem sa u zamestnavatela dohodnut ...
    Takze si musim svoj prijem rocny prisposobit do akej vysky?
    Ide tam o zisk alebo o prijem? Lebo zisk mozem mat 100eur ale prijem 1000eur a 900 eur si porobim nejake naklady... dobre to chapem?

    z DU ti príde kartička s DIČ a odvtedy môžeš v pohode fakturovať.
    zo ZP ti nepošlú žiadany rozpis splátok. To si treba sledovať. Teraz je suma 44,73 € a platí sa vždy do 8-eho v mesiaci za predchádzajúci mesiac

    Zacal som od 15.3.10 podnikat - rady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.