Zavrieť

Porady

Vhodná veľkosť previsu strechy

Zdravím Vás,
máme vyhliadnutý projekt domu (Bungalow4-Prodom), kde terasa na ktorú sa výchádza z obývačky je prekrytá strechou do vzdialenosti cca 2,3 m od vonkajšieho múru (výška múru cca 2,7 m). Obývačka bude orientovaná na juh, s dvojitými presklenými dverami.
Rád by som sa touto cestou poradil ohľadom optimálnej dĺžky strešného previsu..cez vykurovacie obdobie maximum a cez leto minimum tepelných ziskov..
mám dojem, že pri tých 2,3 m bude tepelný zisk v období október-november a február-marec príliš malý.
Ďakujem za príspevky..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    Áno - tvoj predpoklad je vcelku správny. No, treba si uvedomiť že tepelné zisky, o ktoré prídeš v zime sa ti zase vykompenzujú v letnom období - kedy nebudeš mať v obývačke horúco. Ak chceš vedieť optimálnu dĺžku vyloženia strechy - chýba tu jeden dôležitý údaj (Sklon Strechy)!!! No aj tak je to relatívne kmplikovaná úloha - Optimalizovať dlžku vyloženia aby si mal v zime čo najteplejšie a v lete čo najchladnejšie. Pre tieto účely by som ti doporučoval spraviť pohyblivé prekrytie terasy (niečo na spôsob markízy) alebo niečo komplikovanejšie. A síce servomotorčekom nastaviteľné hliníkové lamely, pričom nad terasou by nebol strešný plášť - len konštrukcia a nad ňou spomínané lamely... Jednoduchý princíp fungovania - na báze horizontálnych žalúzií... ;-) Ale bude to každopádne nákladnejšie

    kastany je offline (nepripojený) kastany

    kastany
    Peter Briatka Pozri príspevok
    Áno - tvoj predpoklad je vcelku správny. No, treba si uvedomiť že tepelné zisky, o ktoré prídeš v zime sa ti zase vykompenzujú v letnom období - kedy nebudeš mať v obývačke horúco. Ak chceš vedieť optimálnu dĺžku vyloženia strechy - chýba tu jeden dôležitý údaj (Sklon Strechy)!!! No aj tak je to relatívne kmplikovaná úloha - Optimalizovať dlžku vyloženia aby si mal v zime čo najteplejšie a v lete čo najchladnejšie. Pre tieto účely by som ti doporučoval spraviť pohyblivé prekrytie terasy (niečo na spôsob markízy) alebo niečo komplikovanejšie. A síce servomotorčekom nastaviteľné hliníkové lamely, pričom nad terasou by nebol strešný plášť - len konštrukcia a nad ňou spomínané lamely... Jednoduchý princíp fungovania - na báze horizontálnych žalúzií... ;-) Ale bude to každopádne nákladnejšie
    No viem si predstaviť, že ten prístrešok by som skrátil cca o 0,5-1 m a dorobil by som tam nejaké výsuvné alebo vyklápacie prekrytie, ktoré by som počas veľkých horúčav hoci aj manuálne vysúval. Alebo by som uvažoval aj nad tou konštrukciou s lamelami. Viem si predstaviť aj to, že by som sa v lete chránil hoci aj žalúziami - čo je tá horšia možnosť ale v prípade, že bude ten prístrešok príliš dlhý a nebudem tam mať dostatok ziskového tepla (aj svetla) počas prechodných období, tak neviem čo by som s tým už potom narobil.
    Ale aj tak by som chcel mať to skrátenie prevysu niečím podložené..skúsenosťami ludí s konkrétnymi dĺžkami prevysov.
    K tomu chýbajúcemu údaju - veď sklon strechy nemá vplyv nato ako mi popod strešný prevys bude svietiť do okien..?
    Inak zistil som, že v 3D studio MAX sa dá vymodelovať tvar domu s príslušnými oknami a prečnievajúcou strechou a zadaním geografickej polohy je možné simuláciou vidieť (no teplo z toho cítiť nebudem pohyb slnka (aj jeho priechodnosť do domu) v konkrétnom čase. Tak uvidím či mi to na niečo bude.

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    V 3D Max nepracujem, ale verím, že taká možnosť tam je... No sklon strechy Vám zásadne ovplyvní množstvo svetla v interiéry. Pretože máte stanovenú výšku nadpražia okien a pri konštantnom vyložení strechy sa s meniacim sklonom strechy mení aj výška hrany podhľadu strechy. To znamená že čím väčší sklon pri konštantnom vyložení - tým hlbšie pod nadpražie sa hrana dostáva ergo - menšia insolácia a tepelné zisky v zimnom období.

    kastany je offline (nepripojený) kastany

    kastany
    Peter Briatka Pozri príspevok
    V 3D Max nepracujem, ale verím, že taká možnosť tam je... No sklon strechy Vám zásadne ovplyvní množstvo svetla v interiéry. Pretože máte stanovenú výšku nadpražia okien a pri konštantnom vyložení strechy sa s meniacim sklonom strechy mení aj výška hrany podhľadu strechy. To znamená že čím väčší sklon pri konštantnom vyložení - tým hlbšie pod nadpražie sa hrana dostáva ergo - menšia insolácia a tepelné zisky v zimnom období.
    Ak platí takáto závislosť medzi výškou podhľadu strechy a jej uhlom, tak samozrejme..Nevedel som o tom..Sklon strechy je 25°.

    kastany je offline (nepripojený) kastany

    kastany
    Zjavne nikto nebýva v dome, ktorý ma nejaké okná smerom na juh a strecha mu prečnieva ponad obvodové múry..

    madein1974 je offline (nepripojený) madein1974

    madein1974
    Za par tyzdnov zacinam stavat,prizemie a prve poschodie v kopci.Strecha so sklonom 15st,presah cca 1m.Medzi prizemim a 1.poschodim budem mat okolo celeho domu striesku ktora bude presahovat cca 2 m.Vidim to ako vyhodu,zachyti to letne slnko a zimne by to malo prepustit-slnko je dost nizko.Plus ziskam suchu zonu okolo celeho domu-vyhody su jasne ked prsi,snezi atd.Plus ziskavam peknu prestresenu terasu okolo celeho domu.Dom je tiez na juh,takze sa skor musim chranit pred slnkom.

    Vhodná veľkosť previsu strechy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.