Zavrieť

Porady

Lehota na doplatenie mzdy - príplatok za odpracované zmeny cez víkendy a v noci.

Prosím o pomoc v následovnom,

Na základe dochádzky a výplatných pások som zistil, že zamestnávateľ mi nevypláca podľa zákonníka práce a ani podľa kolektívnej zmluvy príplatky rôzne príplatky napr.za odpracované víkendy, za odpracované nočné smeny za mesiace 09/2020 , 10/2020 a za 112/2020. Pracujem v nepretržitej prevádzke podľa vopred stanoveného rozpisu smien na celý mesiac dopredu. Podľa kolektívnej zmluvy je termín výplat ôsmeho dňa.

Na túto skutočnosť som upozornil emailom 8.1.2021 svojho nadriadeného, jeho nadriadeného a mzdárku. Mzdárka sa vyjadrila, že aké podklady pre mzdy dostala, také spracovala, nadriadeného nadriadený sa nevyjadril a môj nadriadený sa vyjadril 20.01.2021 okrem iného takto:

„Za 11/2020 je výpočet správny, za 12/2020 chýba nočný príplatok za 14 hodín ( 24.12 a 25.12), čo je vo výške 22,40 brutto.
Keďže ide o nízku sumu bude ti to doplatené spolu s výplatou za mesiac január aby sme to mali na poriadku. Ešte skontrolujeme August a September ale ja predpokladám, že výsledok bude podobný.“

Prosím je takýto postup správny, podľa platnej legislatívy?
Nepozdáva sa mi argument ohľadne nízkej sumy. Splatnosť mzdy za 12/2020 bola 08.01.2021.
Nepozdáva sa mi ani argument, že nadriadený ešte skontroluje august a september, keďže splatnosť miezd za dané obdobie už bola a prípadná nevyplatená časť mzdy by mala byť vyplatená čo najskôr.

Ďakujem veľmi pekne.
Naposledy upravil martin.horak : 20.01.21 at 18:21 Dôvod: doplnenie
5 komentárov     zbaliť
Mila123 pozrite sa do § 69, ZP,
martin.horak v paragrafe som našiel informáciu o okamžitom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca, výpoveď momentálne nechcem riešiť, až v krajnom prípade
veronikasad nemal si vyplácané ani príplatky za prácu v sobotu a nedelu ? Vedúci v maili píše len o nočnom príplatku ...
martin.horak za mesiac 12/2020 to boli len príplatok za nočnú, v iných mesiacoch to boli aj víkendy, len k tým mesiacom sa vedúci ešte nedostal
veronikasad Mali by to stihnuť opraviť do konca januára, lebo si narobia problém s ročným zúčtovaním.

Inak, ak by si chcel so zamestnávatelom "vybabrať", je to dôvod na okamžité ukončenie pracovného pomeru s nárokom na náhradu príjmu ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Lehota na doplatenie mzdy - príplatok za odpracované zmeny cez víkendy a v noci.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.