Zavrieť

Porady

ALFA a daňové preddavky

v Alfe na r. 101 keď si dám info mi píše,že správne vyrátané preddavky sú iba vtedy, keď podnikatel len podnikal a nemal príjem zo závislej činnosti a keď mal ? ako si vyrátam presne sumu či má alebo nemá platiť preddavky ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    liduska
    v Alfe na r. 101 keď si dám info mi píše,že správne vyrátané preddavky sú iba vtedy, keď podnikatel len podnikal a nemal príjem zo závislej činnosti a keď mal ? ako si vyrátam presne sumu či má alebo nemá platiť preddavky ?
    (10) Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    Práve si takto kontrolujem daňové a došla som k tomuto ustanoveniu a podľa mňa je to celkom haluška, lebo v DP mám:
    ČZD ZČ = 200,-
    ČZD SZČO+prenájom = 647 698,-
    Pokiaľ by som nemala príjem zo ZČ, tak platím preddavky v sume 103 509,-, ale teraz to vychádza 51 754,-(ako sa to zaokrúhľuje?dole?).

    Ľudia, vážne uvažujem správne??????????????? (nechce sa mi tomu moc veriť, ale ako čítam stále dookola, tak to tak vychádza)

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    MIRKA
    Práve si takto kontrolujem daňové a došla som k tomuto ustanoveniu a podľa mňa je to celkom haluška, lebo v DP mám:
    ČZD ZČ = 200,-
    ČZD SZČO+prenájom = 647 698,-
    Pokiaľ by som nemala príjem zo ZČ, tak platím preddavky v sume 103 509,-, ale teraz to vychádza 51 754,-(ako sa to zaokrúhľuje?dole?).

    Ľudia, vážne uvažujem správne??????????????? (nechce sa mi tomu moc veriť, ale ako čítam stále dookola, tak to tak vychádza)
    Pri údajoch, ktoré si uviedla vychádza uvediem:
    ČZD §§ 5 a 6 = 647 898
    mínus NČ 05 87 936
    ZD 2005 559 962
    19% daň 106 392, t.j,.povinnosť platiť preddavky

    výpočet preddavkov:ZD
    559 962
    mínus NČ 2006 90 816
    469 146
    19% daň 89 137
    štvrťročné preddavky 22 284/2 = 11 142,- SK

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    áno evina,
    tvoj výpočet mi je jasný (s tým rozdielom, že si ešte uplatňujem 12000,- životné poistenie, takže čísla sa trocha líšia), ale ja som trocha vedľa z toho, že kvôly 200,- Sk zo ZČ sa mi znížia štvrťročné preddavky na polovicu......

    ale inak ďakujem za reakciu :-)

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    aninka,
    ja si skôr myslím, že to bude takto:

    1 070 000-90 816=979 184,- *19%=186 044,-/2=93 022,- a štvrťročné preddavky budú v sume 23 255,-.

    citujem výklad paragrafu §34 ods.9 :
    Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, nemá povinnosť platiť preddavky ak poberá len príjmy podľa §7 alebo 8, alebo z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa §43, alebo má len príjmy podľa §5. Ak má daňovník takéto kombinované príjmy, t.j. príjmy podľa §5 s príjmami podľa §7 alebo §8, nie je rovnako povinný platiť preddavky na daň. Iba kombinácia príjmov podľa §6, 7 a 8, alebo príjmy podľa §6 v kombinácii s príjmami podľa 5, zakladá povinnosť platiť preddavky na daň za ustanovených podmienok.

    ja som sa ale nikde nedočítala v zákone, že príjmy podľa §7 sa vylúčia z platenia preddavkov...

    ak sa mýlim, tak dúfam, že ma niekto opraví :-)

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Prosím Vás počítam preddavky správne?

    V DP rok 2005
    ČZD ZČ- 284.481
    ČZD SZČO- 14.854

    Výpočet preddavkov:
    ČZD 284481+14.854=299335- 90816 (NČ rok 2006)*19%=39618=9905/2=4.952,20. Preddavky sa neplatia, keďže nie sú nad 20000 tisíc SK. Je to ok?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    dara
    Prosím Vás počítam preddavky správne?

    V DP rok 2005
    ČZD ZČ- 284.481
    ČZD SZČO- 14.854

    Výpočet preddavkov:
    ČZD 284481+14.854=299335- 90816 (NČ rok 2006)*19%=39618=9905/2=4.952,20. Preddavky sa neplatia, keďže nie sú nad 20000 tisíc SK. Je to ok?
    Preddavky neplatíš preto, lebo príjem zo ZČ tvorí u Teba viac ako 50%.

    P.S. Ty si uviedla výpočet preddavkov, ale rozhodujúci, či preddavky platíš alebo nie je údaj v riadku 78 daňového priznania.

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    To je daň a tá vyšla 20177 Sk. Jak to teda je? 50% Z čoho? Prosím polopate vysvetliť. Dík

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Viac ako 50% z celkového základu dane t.j. z 299.335 = 149.667,50.
    Nakoľko ČZD zo ZČ je 284.481 daňové preddavky neplatím?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    dara
    Viac ako 50% z celkového základu dane t.j. z 299.335 = 149.667,50.
    Nakoľko ČZD zo ZČ je 284.481 daňové preddavky neplatím?
    (10) Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.

    U Teba je ČZD z príjmov zo ZČ viac ako 50% takže preddavky neplatíš, napriek tomu, že Ti vyšla DP viac ako 20 000.

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Evina zákon poznám, čítala som to včera asi desať krát, je ten môj výpočet čo som uviedla správne, či som to správne pochopila.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    dara
    Evina zákon poznám, čítala som to včera asi desať krát, je ten môj výpočet čo som uviedla správne, či som to správne pochopila.
    celkový základ dane 299 335 100%
    ČZD ZČ 284 481 95%
    SZČO 14 854 5%

    ČZD zo ZČ = 95% z celkových príjmov, t.j. viac ako 50%, preddavky neplatíš.

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Dík Evinka, už kapim. Účtujem v alfe, tak si sumu na riadku 101 ručne opravím a bude tam 0. Je to ok? V tomto prípade, teda nezáleží ani na tom, že daň vyšla na riadku 78 cca 21 tisíc SK.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    dara
    Dík Evinka, už kapim. Účtujem v alfe, tak si sumu na riadku 101 ručne opravím a bude tam 0. Je to ok? V tomto prípade, teda nezáleží ani na tom, že daň vyšla na riadku 78 cca 21 tisíc SK.
    Áno 101 = nula v tomto prípade, bez ohľadu na riadok 78.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.