Zavrieť

Porady

Využitie dańovej straty

Pekný deň prajem. Posím vás mám na prítomných oborníkov otázku ako živnostníčka. Mám jednoduché účtovníctvo. Priebežne rekapitulujem rok 2011, kde mi zatiaľ bez odpisov vychádza zisk cca 3000€. Nakoľko si robím účtovníctvo sama, som sa niekde dozvedela, že ak mám posledných 7 rokov stratu /neviem či táto dobqa je platná/, môžem si ju uplatniť. Preto sa pýtam na mojom osobnom príklade ako postupovať pre rok 2011 v daňovom priznaní, ak v roku 2009 som mala stratu 4085€, v roku 2010 som mala zisk 1313€ /stratu som si nevediac o tejto možnosti neuplatnila/ a za rok 2011 mám ako píšem predbežne zisk cca 3000€, ako mám postupovať v zmysle platnej legislatívy. Ďakujem za skoru a fundovanú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AdelaS je offline (nepripojený) AdelaS

    AdelaS
    Ahoj Evka,
    Odpočet daňovej straty rieši zákon o dani z príjmov. Fyzickým i právnickým osobám umožňuje odpočítať daňovú stratu od základu dane počas najviac 7 bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období - toto sa aplikuje na daňové straty vykázané po 31. 12. 2009, dovtedy platilo pravidlo 5 období. Daňovú stratu nemusíš odpočítavať rovnomerne, ale do takej miery do akej ti to základ dane dovolí, v tvojom prípade máš teda stratu 4085 €, teda môžeš umoriť čiastku 3000 € a 1085 € straty si "prenesieš" do ďalšieho obdobia. Na daňovom priznaní nájdeš na evidenciu straty a ich umorovania zvláštnu časť.
    srska sa mi páči: jasná odpoveď na jasnú otázku

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    EvaNov Pozri príspevok
    Pekný deň prajem. Posím vás mám na prítomných oborníkov otázku ako živnostníčka. Mám jednoduché účtovníctvo. Priebežne rekapitulujem rok 2011, kde mi zatiaľ bez odpisov vychádza zisk cca 3000€. Nakoľko si robím účtovníctvo sama, som sa niekde dozvedela, že ak mám posledných 7 rokov stratu /neviem či táto dobqa je platná/, môžem si ju uplatniť. Preto sa pýtam na mojom osobnom príklade ako postupovať pre rok 2011 v daňovom priznaní, ak v roku 2009 som mala stratu 4085€, v roku 2010 som mala zisk 1313€ /stratu som si nevediac o tejto možnosti neuplatnila/ a za rok 2011 mám ako píšem predbežne zisk cca 3000€, ako mám postupovať v zmysle platnej legislatívy. Ďakujem za skoru a fundovanú odpoveď.
    Je ten zisk cca 3000 eur mysleny uz po odpocitani nezdan.ciastky? Mas narok 3559,30 za r.2011.
    Ak ano, tak plati predchadzajuca odpoved.

    Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

    Katrina13
    Dobrý deň,
    mám podobný problém a neviem čo by bolo vhodné spraviť. Najskôr sa spýtam všeobecne, je nutné stratu umorovať alebo keď to nevyužijem a v 2010 bola strata, ja ju neumorím, tak sa nič nestane, ak mi v 2011 vychádza zisk? Predpokladám, že je to len právo, ale nie povinnosť?
    A k hlavnému problému, ZD mi vychádza 6478,74 ( POZD - VOZD ) - NČZD je 3559,30 = 2919,44 a z toho 19% mi vychádza daň na úhradu 554,69 eur. Počas roku 2011 sme predali auto a nebolo celkom odpísané, ostalo ešte 12.636,92, to mi známa účtovníčka povedala že dať ID výdavok ako réžiu a kúpilo sa aj nové auto kde má byť odpis 4845,00 eur tak si neviem poradiť. Mám pozastaviť odpis z nového auta na tento rok a zadať ID nedoodpisovaného starého auta? Tým pádom sa mi to zase prejaví v DP ako strata?

    Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

    Katrina13
    Mila123 Pozri príspevok
    pri predaji OM je výdavkom zostatková cena majetku......
    Aha, áno, ospravedlňujem sa, zamieňam si výrazy, ale inak uvažujem správne?

    Využitie dańovej straty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.