Zavrieť

Porady

Davka v nezamestnanosti podpora - prichod z irska

Zdravim vás poradáci,

nepouzivam diakritiku tak sa vopred ospravedlnujem,,

Mam teraz 27 rokov a chcem sa dozvediet ci mam narok na podporu ked mam odpracovane nasledovne roky-mesiace:

P.S.: Cital som zakony ale pisu to tam akokeby sme vsetci obyvatelia SR pracovali v socialnej poistovni tak sa nehanbim nahlas povedat ze nemam ani paru ci mam ci nie- ten narok... ako je to s prechodom zakona do 2010 a po tejto dobe? ako je to s touto podmienkou

- zo 4 rokov odpracovane 3
- z 3 rokov odpracovane 2

pracoval som nasledovne
ked to prevediem na mesiace tak mi vyjde toto:
3mes + 13 + 1 + 1 + 2 + 27= 47 mesiacov, ked odpocitam nejake drobne dni na prelomoch tak dajme tomu 45 mesiacov odpracovanych. je to doba odpracovanych mesiacov do prichodu na svk.

maj/06 – jul/06 cele 3 mesiace skusobnej doby a odchod v posledny den skusobnej doby - slovensko

aug/06 – sep/07 pracovny pomer na zmluvu - slovensko
okt/07 – nov/07 dohoda - nepocitam - irsko
nov/07 – dec/07 zmluva na urcito - irsko
mar/08 – jun/10 zmluva na neurcito - irsko - nasledny odchod na svk
---------------------------
prichod na SVK
jun/2010

nezamestnany rok a pol a riadne evidovany na Urade prace

znovu zamestnany od
dec/2011 do trva - bez prestavky, dnes je 13.9.2012 D


Prosim Vas, piste len overene informacie, najlepsie clovek ktory v tomto obore chodi a pozna stare a nove zakony.

Takze: Mam narok na podporu alebo avky v nezamestnanosti ci ako to volate po prichode z irska<??

Velka vdaka
Martin
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    macokovac Pozri príspevok
    Zdravim vás poradáci,
    ---------------------------
    prichod na SVK
    jun/2010
    nezamestnany rok a pol a riadne evidovany na Urade prace znovu zamestnany od
    dec/2011 do trva - bez prestavky, dnes je 13.9.2012 D

    Prosim Vas, piste len overene informacie, najlepsie clovek ktory v tomto obore chodi a pozna stare a nove zakony.

    Takze: Mam narok na podporu alebo avky v nezamestnanosti ci ako to volate po prichode z irska<??
    Velka vdaka
    Martin
    ... no neviem, či môžem odpovedať nie som človek, čo v odbore chodí ...
    Ale ak by si klikol na stránku SP - tak tam nájdeš, že od roku 2010 - citujem..

    Pokiaľ osoba vykonávala v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie zárobkovú činnosť v inom členskom štáte EÚ, pri posudzovaní nároku na dávku v nezamestnanosti sa postupuje v súlade s nariadením (ES) Európskeho parlamentu a Rady č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia v platnom znení (ďalej len „nariadenie 883/2004“) ako aj nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia 883/2004 (ďalej len „nariadenie 987/2009“). Tieto nariadenia sú účinné od 1. mája 2010. Nariadenia sú priamo záväzné a uplatniteľné jednotlivými členskými štátmi.
    1.)
    Na výplatu dávky v nezamestnanosti je v zásade príslušný štát, v ktorom osoba vykonávala poslednú zárobkovú činnosť. .........


    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    V roku 2010 si poberal dávku v nezamestnanosti ?

    Nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti - nesplňaš podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Narok sa vzdy posudzuje ku dnu evidencie na UP.

    Ak by si ukoncil PP 30.9.2012, posudzuje sa pre narok na podporu cas od 1.10.2009 do 30.9.2012 (posledne 3 roky.
    Z tychto 3 rokov by si musel mat odpracovanych aspon 730 dni (teda aspon 2 roky), aby ti narok na podporu vznikol.
    Aj keby si spocital cas od 1.10.2009 do 30.6.2010 - cca 9*30 = 270 dni a cas od 1.12.2011 do 30.9. 2012 - cca. 10*30 = 300 dni,
    dokopy je to cca 570 dni (presny vypocet si mozes urobit, ale je to plus minus par dni), co je prilis malo.
    Narok na podporu ti nevznikne, z poslednych 3 rokov pred evidenciou nemas odpracovane 2.

    Narok na podporu ti podla aktualnych zakonov vznikne az v case, ked odpracujes aspon 2 roky, cize najskor cca. od 1.12.2013.
    Nerozumiem tvojej otazke, preco patras po podpore po prichode z Irska, ked odvtedy preslo uz viac ako 2 roky ...

    macokovac je offline (nepripojený) macokovac

    macokovac
    veronikasad Pozri príspevok
    V roku 2010 si poberal dávku v nezamestnanosti ?

    Nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti - nesplňaš podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch.
    nepoberal som davku v nezamestnanosti, poberal som davku v hmotnej nudzi.

    veronikasad Pozri príspevok
    nesplňaš podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch. - to znamena ze musim byt na urade evidovany 2 roky ci tie 2 roky musim odpracovat?

    ivka70 Pozri príspevok
    Narok sa vzdy posudzuje ku dnu evidencie na UP.

    Ak by si ukoncil PP 30.9.2012, posudzuje sa pre narok na podporu cas od 1.10.2009 do 30.9.2012 (posledne 3 roky.
    Z tychto 3 rokov by si musel mat odpracovanych aspon 730 dni (teda aspon 2 roky), aby ti narok na podporu vznikol.
    Aj keby si spocital cas od 1.10.2009 do 30.6.2010 - cca 9*30 = 270 dni a cas od 1.12.2011 do 30.9. 2012 - cca. 10*30 = 300 dni,
    dokopy je to cca 570 dni (presny vypocet si mozes urobit, ale je to plus minus par dni), co je prilis malo.
    Narok na podporu ti nevznikne, z poslednych 3 rokov pred evidenciou nemas odpracovane 2.

    Narok na podporu ti podla aktualnych zakonov vznikne az v case, ked odpracujes aspon 2 roky, cize najskor cca. od 1.12.2013.
    Nerozumiem tvojej otazke, preco patras po podpore po prichode z Irska, ked odvtedy preslo uz viac ako 2 roky ...
    patram po podpore pretoze ak by som mal narok na nu tak premlcacia doba je 3 roky.. tak preto.

    A nerozumiem tomu, pracoval som 2 a pol roka v kuse v irsku a nejake mesiace predtym na slovensku a nesplnam nejaku podmienku? Vsak narok vznika odo dna evidencie na UP to znamena ze od juna 2010, 3 roky dozadu je jun 2007 a to som odpracoval 32 mesiacov...

    Ci ako to je... omg podrobnejsie poprosim...

    poistenia v nezamestnanosti - to je cas straveny na UP kedze za mna plati poistne?

    Kazdopadne diki za odpovede a cakam na tu vysvetlovaciu P.

    neukamenujte ma

    Martin

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    macokovac Pozri príspevok
    nepoberal som davku v nezamestnanosti, poberal som davku v hmotnej nudzi.






    patram po podpore pretoze ak by som mal narok na nu tak premlcacia doba je 3 roky.. tak preto.

    A nerozumiem tomu, pracoval som 2 a pol roka v kuse v irsku a nejake mesiace predtym na slovensku a nesplnam nejaku podmienku? Vsak narok vznika odo dna evidencie na UP to znamena ze od juna 2010, 3 roky dozadu je jun 2007 a to som odpracoval 32 mesiacov...

    Ci ako to je... omg podrobnejsie poprosim...

    poistenia v nezamestnanosti - to je cas straveny na UP kedze za mna plati poistne?

    Kazdopadne diki za odpovede a cakam na tu vysvetlovaciu P.

    neukamenujte ma

    Martin
    Pri tej prvej evidencii na UP si si ziadal o podporu v nezamestnanosti?
    A prislo ti zamietave stanovisko?
    Ci ako?
    Ak si poberal davky v hmotnej nudzi, musel si dokladovat niecim, ze narok na podporu v nezamestnanosti nemas, nie?

    A poistenie v nezamestnanosti je cas, kedy si sam alebo niekto za teba plati poistenie.
    Co teda UP urcite nie je.
    Standardne je to cas, kedy si zamestnany, dobrovolne poisteny, poisteny kvoli zivnosti a pod.

    macokovac je offline (nepripojený) macokovac

    macokovac
    ivka70 Pozri príspevok
    Pri tej prvej evidencii na UP si si ziadal o podporu v nezamestnanosti?
    A prislo ti zamietave stanovisko?
    Ci ako?

    Neziadal som nic po prichode z irska, len som si zriesil davku v hmotnej nudzi a nik nemal ziadne stanovisko ze nemam narok na podporu pretoze som o nu neziadal..

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    macokovac Pozri príspevok
    Neziadal som nic po prichode z irska, len som si zriesil davku v hmotnej nudzi a nik nemal ziadne stanovisko ze nemam narok na podporu pretoze som o nu neziadal..
    A bol si aspon evidovany na UP po navrate?

    Davka v nezamestnanosti podpora - prichod z irska

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.