Zavrieť

Porady

Predčasný dôchodok

Dobrý deň,
poprosil by som o analýzu nároku na predčasný dôchodok:

Pohlavie: žena
Dátum narodenia: 17.2.1954
Stav: Vydatá
Počet detí: 2

Vzdelanie: 1960 - 1969 ZDŠ, 1969-1973 Stredná pedagogická škola
Zamestnania:
27.8.1973 - 31.7.2004 - Školská správa
1.8.2004 - 31.8.2004 - Úrad práce
1.9.2004 - trvá - Školská správa

Kedy je možné požiadať o predčasný dôchodok a aký je postup. Ak chýbajú nejaké údaje, rád ich doplním.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Na Tvojom mieste by som nepožiadala o predčasný star.dôchodok. Veď prácu máš a to je hlavné.
    Ak by si stratila prácu, tak sa zaevidovať na úrad práce a pol roka máš nárok na dávky v nezamestnanosti.
    Až po uplynutí tejto doby by som požiadala o PSD. Nebudú Ťa toľko penalizovať.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dykeer Pozri príspevok
    Áno, len by ma zaujímal ten postup žiadania. Lebo som počul niečo také, že najskôr treba ukončiť pracovný pomer a až potom sa dá požiadať. Respektíve, že treba požiadať presne 2 roky pred nárokom, lebo potom sú už iné podmienky...
    Aby ti priznali PSD, v prvom rade musíš splniť podmienku výšky dôchodku, aby si nepadol "do sociálnej siete".
    Od 1.1.2011 platí novela zákona o sociálnom poistení - nie je možný súbeh dôchodku a zamestnania, predčasný dôchodca sa musí rozhodnúť či bude poberať dôchodok alebo pracovať.

    Ako to funguje v praxi pri nových žiadostiach - to ti povedia na najbližšej pobočke SP.

    O PSD nemôžeš požiadať skôr ako dva roky pred vznikom nároku. Za každých celých 30 dní ti dôchodok krátia o 0,50 %. Dátum, odkedy chceš požiadať treba konzultovať v SP - jeden deň ti môže urobiť zníženie o 0,50¨%. (čím neskôr požiadaš, tým bude krátenie nižšie)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tu nájdeš kalkulačku na výpočet dôchodkového veku

    http://www.socpoist.sk/informativny-...chodku/15075s?

    o predčasný SD môže požiadať ak ti do dovršenia dôchodkového veku chýba menej ako dva roky.

    dykeer je offline (nepripojený) dykeer

    dykeer
    Áno, len by ma zaujímal ten postup žiadania. Lebo som počul niečo také, že najskôr treba ukončiť pracovný pomer a až potom sa dá požiadať. Respektíve, že treba požiadať presne 2 roky pred nárokom, lebo potom sú už iné podmienky...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dykeer Pozri príspevok
    Ide o moju mamu a ver tomu, že tých 38 odučených rokov na ZŠ jej bohate stačilo.
    súhlasím. Pri tejto profesii by nemal byť problém so zamietnutím žiadosti z dôvodu príjmu. Pošli ju do SP, aby si zistila vhodný termín.

    Ale pracovať na prac.zmluvu - ak sa nezmení zákon - už nebude môcť.
    Rovnako - ak by pracovala na dohodu - od 1.1.2012 nebude mať nárok na mesačnú nezd.časť základu dane. Môže si uplatniť len rozdiel medzi ročnou NČZD a vyplateným dôchodkom v ročnom zúčtovaní dane alebo DP.

    dôchodkový vek dosiahne 17.8.2011.

    Predčasný dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.