Zavrieť

Porady

Zmení sa doba odpisovania pri technickom zhodnotení?

Odpisujeme budovu - rovnomerný odpis, 20 rokov. Teraz sme budovu technicky zhodnotili (stavebné úpravy) o 370.000,-- Sk. Tým sa zvýši OC. Mám rozpočítať ročný - a aj mesačný - odpis tak, aby bola budova odpísaná po 20 rokoch od zaradenia, alebo predĺžiť dobu odpisovania? Ďalších 20 rokov?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Stašek Pozri príspevok
    Odpisujeme budovu - rovnomerný odpis, 20 rokov. Teraz sme budovu technicky zhodnotili (stavebné úpravy) o 370.000,-- Sk. Tým sa zvýši OC. Mám rozpočítať ročný - a aj mesačný - odpis tak, aby bola budova odpísaná po 20 rokoch od zaradenia, alebo predĺžiť dobu odpisovania? Ďalších 20 rokov?
    Ďakujem.
    ZDP
    § 26
    (5) Pri vykonaní technického zhodnotenia alebo skrátení doby odpisovania sa hmotný majetok doodpisuje do výšky vstupnej ceny, prípadne zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie platnou ročnou odpisovou sadzbou alebo do výšky zostatkovej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny koeficientom pre príslušnú odpisovú skupinu. Vykonaním technického zhodnotenia sa doba odpisovania predĺži o dobu vyplývajúcu zo spôsobu výpočtu podľa § 27 alebo § 28.

    Stašek je offline (nepripojený) Stašek

    Stašek
    Tento paragraf som si prečítal už predtým. Ale neviem to dostať do praxe! Mám mesačný odpis 2.288,- Sk. Teraz ho mám zmeniť? Zhodnotenie je 370.000,-- Ak ho nezmením, predĺži sa mi doba odpisovania o 13 rokov. Ak ho mám zmeniť tak ako? Som z toho jeleň.

    Stašek je offline (nepripojený) Stašek

    Stašek
    K zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie, vydelím 20 rokmi - ročný odpis, vydelím 12 mesiacmi - mesačný odpis a budem mesačne odpisovať 20 rokov? Alebo k zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie a vydelím zostávajúcimi mesiacmi, ktoré ostávajú do pôvodného skončenia odpisovania? Nepoňimáju!

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Stašek Pozri príspevok
    K zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie, vydelím 20 rokmi - ročný odpis, vydelím 12 mesiacmi - mesačný odpis a budem mesačne odpisovať 20 rokov? Alebo k zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie a vydelím zostávajúcimi mesiacmi, ktoré ostávajú do pôvodného skončenia odpisovania? Nepoňimáju!
    ekonella Pozri príspevok
    Odpisy treba počítať zo zvýšenej vstupnej ceny o technické zhodnotenie.
    Odpoveď tmavým.

    ekonella je offline (nepripojený) ekonella

    ekonella
    Lopaticky: zostatková cena + technické zhnodnotenie. Výsledná suma sa vydelí počtom rokov podľa príslušnej odpisovej skupiny t.z. 20 = odpis na jeden rok.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Stašek Pozri príspevok
    K zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie, vydelím 20 rokmi - ročný odpis, vydelím 12 mesiacmi - mesačný odpis a budem mesačne odpisovať 20 rokov? Alebo k zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie a vydelím zostávajúcimi mesiacmi, ktoré ostávajú do pôvodného skončenia odpisovania? Nepoňimáju!
    Je potrebné rozlišovať, či sa odpisovanie majetku uskutočňovalo rovnomernými alebo zrýchlenými odpismi.
    V prípade, ak je majetok odpisovaný rovnomernými odpismi, po vykonanom technickom zhodnotení sa odpisuje zo vstupnej ceny zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie.
    Ak je majetok odpisovaný zrýchlenými odpismi, po vykonanom technickom zhodnotení sa odpisuje zo zostatkovej ceny zvýšenej o technické zhodnotenie.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Stašek Pozri príspevok
    K zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie, vydelím 20 rokmi - ročný odpis, vydelím 12 mesiacmi - mesačný odpis a budem mesačne odpisovať 20 rokov? Alebo k zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie a vydelím zostávajúcimi mesiacmi, ktoré ostávajú do pôvodného skončenia odpisovania? Nepoňimáju!
    Napr. OC budovy bola 1 mil. Sk. Ročne si odpisoval 50 tis. Sk. Teraz pripočítaš k OC TZ, takže dostaneš 1,370 tis. Sk. Z toho vypočítaš ročný odpis, ktorý bude 68,5 tis. Sk.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    ekonella Pozri príspevok
    Lopaticky: zostatková cena + technické zhnodnotenie. Výsledná suma sa vydelí počtom rokov podľa príslušnej odpisovej skupiny t.z. 20 = odpis na jeden rok.
    Zadávateľ otázky uviedol, že odpisuje rovnomerne...

    Zmení sa doba odpisovania pri technickom zhodnotení?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.