Zavrieť

Porady

tvorba rezervy na energiu

Milí poraďáci,
poprosím Vás o radu. Prvýkrát idem tvoriť zákonnú rezervu na energiu, len neviem, či ju mám vôbec tvoriť, keďže v priebehu roka 2008 nám chodili vyúčtovacie FA a platili sme aj zálohy. K 31.10.2008 máme konečný stav elektromera 10571 kWH, za mes. 12/2008 máme preplatok (po odpočítaní záloh) 3.842,-- Sk. Musím tvoriť rezervu, aj keď bol preplatok?

Na plyne je to opačná situácia, vyúčtovacie Fa nám nechodili, len sme každý mesiac platili zálohy po 8.000,-- Sk. Konečný stav plynomera k 31.12.2008 je 1772 m3.
Ďakujem.
Lenka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Na preplatok netvoríš nič.
    Na nedoplatok rezervu, keďže sa jedná o náklad 2008.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Gabi03 Pozri príspevok
    Na preplatok netvoríš nič.
    Na nedoplatok rezervu, keďže sa jedná o náklad 2008.
    Ďakujem Gabi. Nevieš mi pripojiť nejaký link na výpočet?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Lenka1979 Pozri príspevok
    Ďakujem Gabi. Nevieš mi pripojiť nejaký link na výpočet?
    No to neviem.
    Ale nájdi si cenníky a podľa skutočnej spotreby vyrátaj.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj, z tej rezervy na plyn som uplne mimo. Neviem aky mali stav plynomeru. Prosim Vas ako postupujete ak sa platili mesacne faktury za plyn a chcete zistit ci bude treba tvorit rezervu?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    nika.sum Pozri príspevok
    Ahoj, z tej rezervy na plyn som uplne mimo. Neviem aky mali stav plynomeru. Prosim Vas ako postupujete ak sa platili mesacne faktury za plyn a chcete zistit ci bude treba tvorit rezervu?
    No bolo treba pozrieť stav k 31.12.08. Ak ste nepozreli, tak skúste k najakuálnejšiemu stavu spätne vypočítať stav.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    nika.sum Pozri príspevok
    Ahoj, z tej rezervy na plyn som uplne mimo. Neviem aky mali stav plynomeru. Prosim Vas ako postupujete ak sa platili mesacne faktury za plyn a chcete zistit ci bude treba tvorit rezervu?
    nika, tiež som mala z toho dilemu, ale na stránke www.spp.sk som sa z toho akosi sama vyviedla. Najprv musíš vedieť stav k 31.12.2008. My sme každý mesiac platili po 8.000 Sk, bez ohľadu koľko sme spotrebovali. Na ich stránke si dokonca môžeš vypočítať, či vám určili správne mesačné zálohy a správnu predpokladanú spotrebu.
    Na svojom konkrétnom príklade:
    (sme nová prevádzka, preto budú platby až od 09/08)
    09/08 : 2.209,-- sk
    10/08: 8.000,-- sk
    11/08: 8.000,-- sk
    12/08: 8.000,-- sk
    spolu: 26.209,-- sk k 31.12.2008 sme mali spotrebu 1772 m3
    oni si každú spotrebu prepočítavajú tzv. objemovým prepočítavacím číslom, ktorým sa dostaneš koľko si spotrebovala kwH.

    čiže 1772m3 x 0,978 (obj.číslo)=1733m3 x 10,550 (priem.spaľovacie číslo objemové-mali by ste mať v zmluve) = 18283 kWh (k 31.12.08)

    18283 kWh x 1,488 (sadzba za odobratý plyn-v sadzobníku si ju nájdeš, ktorá prislúcha Vám) = 27.205 Sk
    -zaplatené: -26.209 Sk

    Rozdiel: 996 Sk + mes.fixná sadzba 328,-- Sk = 1.328,-- Sk-rezerva

    Neviem,či pomohlo, ale skús si pozrieť aj ich stránku, ja som sa ináč k výpočtu dopracovať nevedela, tak som skúsila toto.
    Pekný deň.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Dakujem velmi pekne za super vysvetlenie, este sa musim popasovat s tym stavom k 31.12.08, skusim zavolat na plynarne mozno mi ho povedia, ked nie tak odhadom, co uz.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    nika.sum Pozri príspevok
    Dakujem velmi pekne za super vysvetlenie, este sa musim popasovat s tym stavom k 31.12.08, skusim zavolat na plynarne mozno mi ho povedia, ked nie tak odhadom, co uz.
    Za málo, rada som pomohla.
    Skús tam zavolať,možno Ti to povedia. Pekný deň.
    Lenka

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Tak volala som na plynarne, vsetko mi pekne poskytli, vsetky udaje co potrebujem, takze pomocou porady a plynarni uz mozem lepsie spat :-) ale asi az v aprili. Este raz dakujem

    tvorba rezervy na energiu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.