Zavrieť

Porady

mesiac dobrovoľný platca - akú nezdaniteľnú časť v DP?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať:
máme zamestnankyňu, ktorá v roku 2008 pracovala 1-11/2008. K 30.11 bol ukončený pracovný pomer. V 12/2008 sa prihlásila v Sociálnej poisťovni a zaplatila dobrovoľné príspevky na nemocenské a dôchodkové zabezpečenie.
Môže si v ročnom zúčtovaní dane za rok 2008 uplatniť celú nezdaniteľnú časť na daňovníka? Alebo iba za 11 mesiacov? Ak si môže uplatniť celú nezdaniteľnú časť, stačí ak doloží čestné prehlásenie, že v mesiaci 12/2008 jej neplynuli žiadne príjmy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ivka70 Pozri príspevok
    celu
    ... samozrejme ak sa nekráti z dôvodu vysokého príjmu

    A načo čestné prehlásenie .. veď keď podpisuje žiadosť o zučtovanie, tam musí uviesť, či má, alebo nemá iné príjmy

    Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

    Lubica H
    Katy a R Pozri príspevok
    ... samozrejme ak sa nekráti z dôvodu vysokého príjmu

    A načo čestné prehlásenie .. veď keď podpisuje žiadosť o zučtovanie, tam musí uviesť, či má, alebo nemá iné príjmy
    pretože ona si bude podávať daňové priznanie typ A. je to vlastne naša bývalá zamestnankyňa (u nás skončila k 30.11.2008 - ospravedlňujem sa, v otázke som to jednoznačne neuviedla), len som si nebola istá, či bude mať nárok na celú časť alebo nie.

    Ďakujem pekne za odpoveď. :-)

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Lubica H Pozri príspevok
    pretože ona si bude podávať daňové priznanie typ A. je to vlastne naša bývalá zamestnankyňa (u nás skončila k 30.11.2008 - ospravedlňujem sa, v otázke som to jednoznačne neuviedla), len som si nebola istá, či bude mať nárok na celú časť alebo nie.

    Ďakujem pekne za odpoveď. :-)
    K nemu priloží Vaše Potvrdenie. Na NČ má v závislosti od príjmov nárok každý daňovník, okrem dôchodcov k 1.1. daného roka...i v prípade, ak by odrobili jeden mesiac. Za výšku všetkých príjmov uvedených v DP je zodpovedná ona sama.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Lubica H Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať:
    máme zamestnankyňu, ktorá v roku 2008 pracovala 1-11/2008. K 30.11 bol ukončený pracovný pomer. V 12/2008 sa prihlásila v Sociálnej poisťovni a zaplatila dobrovoľné príspevky na nemocenské a dôchodkové zabezpečenie.
    Môže si v ročnom zúčtovaní dane za rok 2008 uplatniť celú nezdaniteľnú časť na daňovníka? Alebo iba za 11 mesiacov? Ak si môže uplatniť celú nezdaniteľnú časť, stačí ak doloží čestné prehlásenie, že v mesiaci 12/2008 jej neplynuli žiadne príjmy?
    Aké čestné prehlásenie ? Nepýtajte od zamestnancov nič navyše , zdržujete ich aj seba - prečítajte si podrobne text žiadosti o ročné zúčtovanie dane .
    Niečo podobné som písala aj tu http://www.porada.sk/916827-post5.html.

    Myslím, že kto chce zamestnancom vykonávať ročné zúčtovanie dane musí § 38 Zákona o dani z príjmov poznať do posledného písmenka .

    mesiac dobrovoľný platca - akú nezdaniteľnú časť v DP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.