Zavrieť

Porady

112 PHM

ak v priebehu rok účtuje nákup PHM do firemných áut na účet 112 a teraz na konci roka čo s tým mám urobiť na aký účet preúčtovať?
Usporiadat
inga29 inga29

inga29 je offline (nepripojený) inga29

ja ich neuctujem na 112 ako zasoby ja ich davam hned na tiedu 5 ako energiu no ale neviem ci je to dobre ja to davam na 512 myslim ze je to ten ucet
no ale ako pisem neviem ci to je dobre
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

PHM dávam na 501 AU
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

timejka200 Pozri príspevok
ak v priebehu rok účtuje nákup PHM do firemných áut na účet 112 a teraz na konci roka čo s tým mám urobiť na aký účet preúčtovať?
AK nekupujeme PHM do skladových zásob, na skladový účet ich neúčtujeme, účtujeme ich ako priamu spotrebu na 501AE. Ak o nákupe účtujeme ako o zásobách, výdaj zo skladu účtujeme cez 501AE. Predpokladám, že tu ide o priamu spotrebu PHM, preto nebolo potrebné pri nákupe účtovať cez účet 112.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

lebo účtovníčka to robila tak že to dávala na 112 ..neviem či to je chyba a čo teraz s tým urobím na konci roka?

2. takže to môžem účtovať rovno na 501A/335 ? a na konci roka to treba preúčtovať na 112/501 alebo ako som to videla?
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

aj ja uctujem PHM na 501 a na konci roka preúčtujem nespotrebovanú PHM k 31.12. na 112
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

timejka200 Pozri príspevok
lebo účtovníčka to robila tak že to dávala na 112 ..neviem či to je chyba a čo teraz s tým urobím na konci roka?

2. takže to môžem účtovať rovno na 501A/335 ? a na konci roka to treba preúčtovať na 112/501 alebo ako som to videla?
Skús si preštudovať:
http://www.porada.sk/f100-postupy-uctovania-pu.html
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

timejka200 Pozri príspevok
lebo účtovníčka to robila tak že to dávala na 112 ..neviem či to je chyba a čo teraz s tým urobím na konci roka?

2. takže to môžem účtovať rovno na 501A/335 ? a na konci roka to treba preúčtovať na 112/501 alebo ako som to videla?
ja by som preúčtovala mesačne interným dokladom spotrebovanú phm na 501/112 a na 112 by ste mali mať zostatok nespotrebovanej PHM k 31.12. a je to vyriešené, ako podklad bude slúžiť kniha jázd, alebo ak sa vám chce tak to pretukajte na 501, ale zdá sa mi to zbytočne pracné
0 0
Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
timejka200 Pozri príspevok
lebo účtovníčka to robila tak že to dávala na 112 ..neviem či to je chyba a čo teraz s tým urobím na konci roka?

2. takže to môžem účtovať rovno na 501A/335 ? a na konci roka to treba preúčtovať na 112/501 alebo ako som to videla?
Nemôžeš účtovať 112/501 , ale 501/112, predsa účet 112 by sa mal vynulovať. Účtuj na 501 AU. Na každé auto si vytvor analytický účet a pomôže Ti aj pri výpočte spotreby podľa Knihy jázd.

Cila
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
lebo účtovníčka to robila tak že to dávala na 112 ..neviem či to je chyba a čo teraz s tým urobím na konci roka? Neúčtujeme podľa predchádzajúcich účtovníčiek, ale podľa zákonov. Je to chyba. Teraz účtovníctvo ti vypovedá o tom, že PHM sa kupoval, ale sa nespotreboval. Asi máte auta na vzduch

2. takže to môžem účtovať rovno na 501A/335 ? Účet 335 montovať do toho jedine ak peniaze, ktoré si dala zametnancovi na tankovanie si zaúčtovala ako výdaj z pokladne 335/211. A potom následne ak donesie bloček o nákupe preúčtovať na 501/335 (osobne si myslím, že je to zbytočná komplikácia života účtovníka) a na konci roka to treba preúčtovať na 112/501 alebo ako som to videla? Na konci roka účtovný zápis 112/501 použiješ vtedy, keď vykonáte inventúru, resp. podľa prepočtu skutočnej spotreby áut, zostatok v nádržiach aut.

V citáte.

P.S. Timejka200, naozaj nič v zlom, ale mala by si preštudovať postupy účtovania v PÚ. Predsa nemôžeš očakávať od ostatných členov, ktorí mimochodom musia tak isto vykonať svoju prácu, že ťa prevedú cez celé účtovníctvo krok za krokom. Ako som zbežne pozeral príspevky to tak vyzerá, totiž väčšia otázok sú o základných účtovných prípadoch, ktoré by mali ovládať všetci účtovníci/ky. Prepáč za túto poznámku. Ďakujem za trpezlivosť.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ja som sa len pýtala, či je to tak dobré ked sa to účtuje cez 112 ..leboto tak robila aj účtovníčka pred o mnou..tak sa len uisťujem..je to niečo zlé ked si človek chce byť istý? no neviem...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
ja som sa len pýtala, či je to tak dobré ked sa to účtuje cez 112 ..leboto tak robila aj účtovníčka pred o mnou..tak sa len uisťujem..je to niečo zlé ked si človek chce byť istý? no neviem...
Keď sa človek chce byť istý, tak samozrejme, že sa pýta. Ale keby si mala trošku naštudované postupy, tak aj sama by si vedela, že nie je to dobré.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Ja účtujem nákup PHM 111/211 alebo 111/221 a potom 501/111.

Účet 111 - Obstaranie materiálu je kalkulačný účet, ktorý nám slúži na zistenie obstarávacej ceny vrátane nákladov spojených s obstaraním materiálu.
Účet 112 - nám dáva informáciu o stave materiálu na sklade v hodnotovom vyjadrení.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zuzana sustekova Pozri príspevok
Ja účtujem nákup PHM 111/211 alebo 111/221 a potom 501/111.

Účet 111 - Obstaranie materiálu je kalkulačný účet, ktorý nám slúži na zistenie obstarávacej ceny vrátane nákladov spojených s obstaraním materiálu.
Účet 112 - nám dáva informáciu o stave materiálu na sklade v hodnotovom vyjadrení.
Účet 111 má aky zmysel do toho montovať. Veď nič iné na tento účet nezaúčtuješ len skutočnú cenu PHM, a potom je zbytočné účtovanie. Alebo do ceny PHM ešte niešo zarátavaš?
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Ja potrebujem ten účet 111 kvôli prehľadnosti, nakoľko účtujem u exekútora a PHM náklady priraďujem k jednotlivým spisom. V priebehu mesiaca si všetky PHM účtujem na účet 111 a na konci mesiaca dám podľa vyúčtovaných cestovných výdavkov a ciest do spotreby.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zuzana sustekova Pozri príspevok
Ja potrebujem ten účet 111 kvôli prehľadnosti, nakoľko účtujem u exekútora a PHM náklady priraďujem k jednotlivým spisom. V priebehu mesiaca si všetky PHM účtujem na účet 111 a na konci mesiaca dám podľa vyúčtovaných cestovných výdavkov a ciest do spotreby.
No u exekútora je to trošku špecifické určite, ale to si neuviedla v tvojom predchádzajúcom príspevku. Preto som ostal zaskočený použitím účtu 111.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ak som účtovala o nákupe PHM do firemných aut na účet 112 teraz ku koncu roka ho musím dať ako501/112 nadspotreba? ako si ju vypočítam? poradí niekto?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

timejka200 Pozri príspevok
ak som účtovala o nákupe PHM do firemných aut na účet 112 teraz ku koncu roka ho musím dať ako501/112 nadspotreba? ako si ju vypočítam? poradí niekto?
Už sme tu písali, že nákup PHM na priamu spotrebu účtujeme v priebehu roka na účet 501AE, na konci roka prípadnú nadspotrebu preúčtujeme na 501AE nedaňový náklad. Odpočúčam preštudovať si poriadne účtovné postupy, bez základných vedomostí viesť účtovíctvo nie je možné.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

no dobre nikto ja chápem že sa to účtuje na 501 lenže nejde mi do hlavy že účtovníčka to predtým roky účtovala na 112 tak ako že prečo? je to tak vedené teraz to mám preúčtovávať od začiatku roka na 501 alebo čo s tým mám spraviť potrebujem poradiť len v tomto....nič iné....
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

účtovníčka zle určite neúčtovala. ˇKeď budeš mať v internej smernici že nákup PHM budeš účtovať mesačne : 112 / 211 a spotrebu 501/112 - tak účtuješ správne.
Naposledy upravil Lenuška : 07.02.09 at 20:12
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

no dakujem toto som chcela vedieť dakujem ti pekne...a tú spotrebu sa ešte chcem spýtať či mesačne mám účtovať tú spotrebu a to si vypočítam podľa vzorca? kde ho nájdem?

dakujem ti ešte raz veľmi pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať