Zavrieť

Porady

Predčasný dôchodok a úrad práce

Prajem krásny deň. Neviem, či som tu správne, ale skúsim sa spýtať.. môj otec má 58 rokov a už zhruba rok poberá predčasný starobný dôchodok. K 31.12.2008 dal v práci výpoveď - dostal odstupné.
A tak sa chcem spýtať, čo teraz s ním? Chce, aby som mu poradila, ale ja fakt netuším. Neviem, či sa má ísť hlásiť na úrad práce.. do doby, keď bude mať vek na starobný dôchodok, alebo všetky úrady ignorovať.. ? PORAĎTE prosím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Predčasného starobného dôchodcu nezaregistrujú na ÚP. Pozri zákon o zamestnanosti.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Je jedno či je poberateľom predčasného starobného dôchodku alebo riadneho starobného dôchodku. To, že pracoval už bola len jeho práca naviac. Môže ísť na sociálnu poisťovňu požiadať o prepočítanie dôchodku z dôvodu, že pracoval súčasne s poberaním predčasného dôchodku (možno mu ho prepočítajú a zvýšia), ale to je asi tak všetko. Povinnosti nemá žiadne, má len práva. Užívať si zaslúžený oddych.

    alenka81 je offline (nepripojený) alenka81

    alenka81
    wagner Pozri príspevok
    Predčasného starobného dôchodcu nezaregistrujú na ÚP. Pozri zákon o zamestnanosti.
    .. ja som si ten zákon samozrejme pozrela.. a asi mi nebudeš veriť, ale v Trebišove ho zaevidovali a má nárok aj na 6 mesačnú podporu v nezamestnanosti s tým, že po tom polroku môže požiadať o vyradenie z evidencie. A priznám sa, prekvapilo ma to..

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Nechápem UPSVaR v Trebišove, nakoľko sa dôchodcom neodvádza poistné v nezamestnanosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    alenka81 Pozri príspevok
    .. ja som si ten zákon samozrejme pozrela.. a asi mi nebudeš veriť, ale v Trebišove ho zaevidovali a má nárok aj na 6 mesačnú podporu v nezamestnanosti s tým, že po tom polroku môže požiadať o vyradenie z evidencie. A priznám sa, prekvapilo ma to..
    Upozornil ich, že je poberatelom predčasného dôchodku ? Podľa veku im to nemuselo vyjsť, ale dávky vypláca SP tak tam to asi neprejde.
    Ešte jedna vec mi nesedí - ak sám dal výpoveď dostal odstupné ? Nebolo to náhodou odchodné ? Alebo v Trebišove platia iné zákony ?

    Predčasný dôchodok a úrad práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.