Zavrieť

Porady

Zásoby vlastnej výroby - manko, prebytok

Príjemný večer, mám problém, nakoľko ani v účtovných súvzťažnostiach som nenašla jednoznačné vysvetlenie. Na viacerých miestach uvedené veci boli účtované rôzne. Rada by som vedela, ako sa má správne účtovať manko na zásobách výrobkov spôsobom A. Osobne by som postupovala takto: 1. Úbytok zásob 613/123; Zaúčt. manka 549/613. Keď vychádzam z tejto filozofie, prebytok zistený pri inventarizácii (ak nevznikol v dôsledku nesprávneho účtovania) by som účtovala nasledovne: 123/613; 613/648. Avšak v tých súvzťažnostiach bolo uvedené: 123/648 (688).
Myslím si, že manko je horeuvedeným spôsobom účtované správne, avšak o prebytku mám vážne pochybnosti.
Vedel by mi niekto správne poradiť? Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SzabM je offline (nepripojený) SzabM

    SzabM
    Vidím, že mi nikto nevie poradiť. Ale aby to bolo ešte zaujímavejšie, dnes som v Poradcovi našla túto inf.: manko NV (sp. A) 549/121; (sp. B) 549/611. Prebytok pri oboch spôsoboch 121/611 - podotýkam, inv. rozdiely nevznikli chybným účtovaním. Takto sa mi to veľmi nezdá, ale už neviem! Keď jedna firma odporuje druhej, ktorá taktiež dáva účtovné rady?! Kde sa teda má človek obrátiť?

    Efinečka je offline (nepripojený) Efinečka

    55 rokov, daniar a účtovník Efinečka
    Pri prebytku v zásobách / inventarizačný rozdiel /doporučujem účtovať 1xx/648, pri manku 549/1xx. a to podľa § 43 postupov účtovania

    misa je offline (nepripojený) misa

    misa
    Ano, takto to uctujem aj ja, je to podľa postupov účtovania.
    Ja mam este jeden problem. Aj ked zauctujem takto vzniknute rozdiely (po inventarizacii skladu), nesadne mi uctovny stav so skladom. Co s takymto rozdielom? Mozem ho vyrovnat cez 501 ako chyby sposobene zlym uctovanim?

    Zásoby vlastnej výroby - manko, prebytok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.