Zavrieť

Porady

Precenenie zásob

Ahojte

Vie mi niekto poradiť ako zúčtovať nepredajné zásoby? Mám na sklade zásoby - elektronika, náhradné diely na tovar, ktorý sa už nevyrába a nepredáva. Môžem to napr. k 31.12.2008 na základe inventúry preceniť napr. na 1,- Sk s tým, že sa to pokúsim toho roku nejako zbaviť? Predať??? Ide mi o to aby to bol daňový náklad..... Alebo je to každopádne škoda. Nedá sa to ošetriť napr. nejakou internou smernicou?
Prosím poraďte ako to mám zaúčtovať, aby to bolo aj v súlade so zákonom ale aj v prospech firmy a nie DÚ. Veď už takto na tom strácame a keď to všetko nahádžem do pripočítatelných položiek....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    Džejn Pozri príspevok
    Ahojte

    Vie mi niekto poradiť ako zúčtovať nepredajné zásoby? Mám na sklade zásoby - elektronika, náhradné diely na tovar, ktorý sa už nevyrába a nepredáva. Môžem to napr. k 31.12.2008 na základe inventúry preceniť napr. na 1,- Sk s tým, že sa to pokúsim toho roku nejako zbaviť? Predať??? Ide mi o to aby to bol daňový náklad..... Alebo je to každopádne škoda. Nedá sa to ošetriť napr. nejakou internou smernicou?
    Prosím poraďte ako to mám zaúčtovať, aby to bolo aj v súlade so zákonom ale aj v prospech firmy a nie DÚ. Veď už takto na tom strácame a keď to všetko nahádžem do pripočítatelných položiek....
    pozor na preceňovabie ku koncu roka. Ak predajná cena je nižšia ako obstarávacia a vieš to na konci roka, ide o škodu.
    Treba radšej riešiť tento problém s predstihom a využívať akciové predaje. Predaj so stratou je tiež predaj a daňovo sa to uznáva.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    andreaS Pozri príspevok
    mam obdobny pripad...

    firma ma na sklade tovar v istej hodnote, su to nepredajne veci, bohuzial elektronika ide velmi rychlo dole s cenami... ovsem maju kupcu z tretich krajin, kt. by tento tovar kupil za 1/3 cenu...

    Firma sa tychto zbytocnych zasob potrebuje zbavit, nakolko sa bude rusit a potrebuju aspon z tychto penazi poplatit co treba a do likvidacie by isli cisty..

    Napr. vynos z predaja bude 1000,- ale naklad bude 3000,-...
    áno je to daňovo uznateľné.

    Džejn je offline (nepripojený) Džejn

    Džejn
    Ahojte
    Nikto mi nevie poradiť? Rozmyšľala som, či by sa to nedalo vypísať ako nejaký akciový tovar. Keby som dodatočne urobila nejaký papier - zoznam tovaru, na ktorý sa vzťahuje akcia a ten precenila k 31.12.2008, s tým že akcia trvá do vypredania zásob. A toho roku by som to predala trebárs aj za 1 Sk ako náhradné diely.Bolo by možné v tomto prípade zúčtovať ten rozdiel v cene na 504 do 31.12.2008? Alebo sa to takto nedá....
    Prosím nemá s tým niekto skúsenosti?

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Samozrejme, že sa to dá. Len si priprav papiere tak, aby si si to obhájila pri daňovej kontrole, aby ťa nenapadli že nakupuješ po 500 a predávaš po 1. Neviem, aký máš tovar, ale napr. môžeš niekoho osloviť s ponukou na odpredaj, alebo daj inzerát do miestnych novín, alebo si urob inventarizáciou zistený súpis nepredajného, potom sadne komisia a rozhodne o spôsobe likvidácie, predajom, zničením alebo darovaním. Najjednoduchší je predaj.
    DPH nevraciaš, pri likvidácii nejde o krádež. Čokoľvek sa rozhodneš urobiť, tak to rob tak, aby si si to obhájila. Nepredajné zásoby sú v podnikaní normálna vec, len aby celé to podnikanie nebolo o nepredajných zásobách.
    Pekný večer

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    A ešte som zabudla k tomu účtovaniu. Je to daňový náklad. Nie je dôvod na nedaňové.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    mam obdobny pripad...

    firma ma na sklade tovar v istej hodnote, su to nepredajne veci, bohuzial elektronika ide velmi rychlo dole s cenami... ovsem maju kupcu z tretich krajin, kt. by tento tovar kupil za 1/3 cenu...

    Firma sa tychto zbytocnych zasob potrebuje zbavit, nakolko sa bude rusit a potrebuju aspon z tychto penazi poplatit co treba a do likvidacie by isli cisty..

    Napr. vynos z predaja bude 1000,- ale naklad bude 3000,-...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.