Zavrieť

Porady

JU - zápisy v pen. denníku

Dobrý deň, prosím o radu:
1. môžem si doklady z jedného mesiaca rovnakého charakteru /poštovné/ spolu zopnúť a vypísať na ne jeden VPD? Ak áno ako potom budem účtovať v peňaznom denníku.
a/ jedným zápisom s posledným dátumom na doklade? alebo
b/ každý doklad z pošty zvlášť - podľa dátumu a rovnaké bude iba číslo VPD.

2. Ako zaúčtujem nákup tovaru /textil/, materiálu /reg.pokladňa, nábytok, ../ a pod., ktorý som nakúpila ešte pred začiatkom živnosti?
Jedným zápisom a jednou sumou v pen.denníku pod názvom zriaďovacie výdavky? Alebo ich budem musieť tiež rozpisovať? A s akým dátumom ich zaúčtujem? S dátumom posledného dokladu alebo s dátumom vzniku živnosti?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adaz je offline (nepripojený) adaz

    adaz
    dakujem za odkazy ale aj tak som tam nenašla odpoved na túto otázku.
    Čiže doklady napr. z pošty z jedného mesiaca si môžem naraz zopnúť a vypísať k nim jeden VPD, ale ako to bude so zápisom do pen. denníka?

    a/ môžem tu jednu spoločnú sumu z VPD zapísať naraz / jeden zápis v pen. denníku, s posledným dátumom/ alebo
    b/ každý doklad z pošty zvlášť do jedného riadku- podľa dátumu a rovnaké bude iba číslo VPD.
    Tak ako?
    dakujem

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    adaz Pozri príspevok
    dakujem za odkazy ale aj tak som tam nenašla odpoved na túto otázku.
    Čiže doklady napr. z pošty z jedného mesiaca si môžem naraz zopnúť a vypísať k nim jeden VPD, ale ako to bude so zápisom do pen. denníka?

    a/ môžem tu jednu spoločnú sumu z VPD zapísať naraz / jeden zápis v pen. denníku, s posledným dátumom/ alebo
    b/ každý doklad z pošty zvlášť do jedného riadku- podľa dátumu a rovnaké bude iba číslo VPD.
    Tak ako?
    dakujem
    Ako to, že si nenašla odpoveď v priložených linkoch? Veď to tam máš:

    par. 4 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu - súhrnné účtovné záznamy"

    ...to je ono. Hromadný VPD = jeden riadok v penden. Na hromadnom VPD uvediem posledný deň v mesiaci. Môj soft mi umožňuje rozpísať VPD po jednotlivých položkách, ktoré mám pričlenené k tomuto súhrnnému VPD.
    Veď keby si zapisovala každý doklad zvlášť, načo by si im dávala rovnaké číslo VPD.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Aký by malo zmysel robiť súhrnný VPD a účtovať do PD každý výdavok na poštovné zvlášť ?

    Ku každému účtovnému zápisu musíš mať účtovný doklad.
    Tzn. ak urobíš 20 zápisov v PD , tak musíš mať 20 dokladov z pošty a 20 VPD.
    Ak si urobíš jeden súhrnný doklad, budeš mať jeden zápis v PD a jeden VPD.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Johanka Pozri príspevok
    Aký by malo zmysel robiť súhrnný VPD a účtovať do PD každý výdavok na poštovné zvlášť ?

    Ku každému účtovnému zápisu musíš mať účtovný doklad.
    Tzn. ak urobíš 20 zápisov v PD , tak musíš mať 20 dokladov z pošty a 20 VPD.
    Ak si urobíš jeden súhrnný doklad, budeš mať jeden zápis v PD a jeden VPD.
    a vtedy si neúčtuj odmenu za položku, ale paušál

    JU - zápisy v pen. denníku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.