Zavrieť

Porady

Odberateľ nemá faktúru

Prosila by som skúsenejších: mám takýto účtovný /obchodný/ prípad...
dnes som zavolala nášmu odberateľovi, že nám dlží z r.2008 peniaze cca 3.000,-Sk a on na to, že takúto fa v tejto hodnote on u seba neeviduje
/príklad zo života ako vyšitý/, ale on už má urobenú komplet účt.uzávierku
za rok 2008 a chce odo mňa, aby sme mu vystavili novú VF s čerstvým dátumom a že potom to uhradí...neviem ako to mám poriešiť...aby to bolo pre obe strany účtovne aj daňovo čisté...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Neviem, ci to riesi problem, ale poslala by som mu Odsuhlasenie pohladavok a zaväzkov (+ kopiu faktury v prilohe).

    Ak sa da, najdite aj potvrdenie o zaslani faktury, podpisane prevzatie faktury, dodaci list (niekto hadam vo firme o tom vie, prevzal tovar, bola mu odovzdana sluzbe...).

    V ziadnom pripade by som nevystavila novu fakturu, ale poslal max. opis povodnej.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Prosila by som skúsenejších: mám takýto účtovný /obchodný/ prípad...
    dnes som zavolala nášmu odberateľovi, že nám dlží z r.2008 peniaze cca 3.000,-Sk a on na to, že takúto fa v tejto hodnote on u seba neeviduje
    /príklad zo života ako vyšitý/, ale on už má urobenú komplet účt.uzávierku
    za rok 2008 a chce odo mňa, aby sme mu vystavili novú VF s čerstvým dátumom a že potom to uhradí...neviem ako to mám poriešiť...aby to bolo pre obe strany účtovne aj daňovo čisté...

    Čisté pre Vás to bude vtedy , ak klientovi vystavíte "opis faktúry " + priložte fotokópiu DL . V žiadnom prípade novú fa s novým poradovým číslom.
    Zašlite mu ju doporučene poštou včetne prípisu , v ktorom sa odvoláte na telefonický hovor zo dňa xxxxx, ktorý bol zrealizovaný za účelom zisťovania dôvodu , prečo predmetná FA nebola uhradená , a v daný moment Vám odberateľ resp. klient oznámil , že uvedenú fa nedostal .

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Riešil som rovnaký prípad vo vlastnej firme, len som bol na strane obderateľa. Dostal som výzvu na zaplatenie. Nemám v evidencii faktúru, neviem akým spôsobom, ale nedostala sa do k nám. Poprosil som dodávateľa, nech pošle opis faktury poštou. Ja si uložím obálku (dôkaz o tom kedy som dostal) a zaplatil som v tomto roku.

    Podľa môjho názoru takto je to v poriadku aj z daňového, aj z účtovného hľadiska.


    P.S. Odsúhlasenie pohľadávok by to asi neriešil. Nakoľko odberateľ napíše, že so stavom nesúhlasí, a si na začiatku problému.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Ďakujem za odpovede, a čo ten fakt, že je účtovná uzávierka u neho hotova? Odberateľ je síce FO, ale plátca DPH, dokáže si "starou" faktúru uplatniť na odpočet DPH?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, a čo ten fakt, že je účtovná uzávierka u neho hotova? Odberateľ je síce FO, ale plátca DPH, dokáže si "starou" faktúru uplatniť na odpočet DPH?
    Áno dokáže si uplatniť DPH. A to podľa nasledovného § zákona o dph:
    § 51
    Uplatnenie práva
    na odpočítanie dane

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.


    Preto je potrebné aby si odložil obálku, kde je uvedený dátum. Je to dôkaz o tom, kedy mal doklad.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, a čo ten fakt, že je účtovná uzávierka u neho hotova? Odberateľ je síce FO, ale plátca DPH, dokáže si "starou" faktúru uplatniť na odpočet DPH?
    Odberateľ bude účtovať o tejto faktúre vtedy, kedy ju obdrží, tj. v tomto roku. S DPH nie je žiadny problém, uplatní si ju v DP DPH za mesiac január.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    cloe Pozri príspevok
    Odberateľ bude účtovať o tejto faktúre vtedy, kedy ju obdrží, tj. v tomto roku. S DPH nie je žiadny problém, uplatní si ju v DP DPH za mesiac január.

    Len upresním. V januári ju už asi nedostane, takže DPH si uplatní v mesiaci, v ktorom dostane faktúru podľa §51.

    Odberateľ nemá faktúru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.