Zavrieť

Porady

Neskoro odovzdane doklady

Dobry den, chcela by som sa opytat. Asi je to blbost, ale ked mi firma odovzda doklady za 4Q/2008. Urobim dph, odovzda sa a v januari mi este dolozia fakturu, ktora bola vystavena v 4Q. Viem, že DPH už nie je mozne zmenit, jedine opravym priznanimk dph. Ale otazka je, ci mozem aspon tuto fakturu zaevidovat, kde neuplatnim DPH ale bude to ako naklad, aby sa znizila suma v danovom priznani (teda ako naklad). Dakujem za odpoved.
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ide o doslu fakturu? Ak si DPH neuplatnila v riadnom obdobi, mozes ju este uplatnit v nasledujucom zdanovacom obdobi.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Jedna sa o doslu fakturu. A ako to mam spravit? Ja uctujem v Alfe. Mozem ju zaevidovat do evidencie zavazkov a DPH uplatnit v tom 1Q/09? Tam dam datum vzniku danovej povinnosti a aky datum tam dam? Alebo je moj postup nepravny?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
V DPH nie je moja silna stranka, ale zauctovala by som to v 01/09. Datum vzniku danovej povinnosti by som dala datum obdrzania faktury, trebars 2.1.2009.

Pockaj este, kym mam to niekto odobri.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Hovoríš o náklade, tak predpokladám, že účtuješ v PÚ. Potom faktúra bude účtovaná v 12/2008 a DPH uplatnená v 1/09.
Postup ako v alfe musia poradiť iní....

nezabudnite - účtovanie je jedna vec, uplatnenie nároku na odpočet DPH druhá vec...

Teraz som si uvedomila, že ak v Alfe tak je to JÚ.
Kniha záväzkov 12/2008, účtovanie do peňažného denníka v deň úhrady, DPH 1/2009.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Teda kniha zavazkov 4/Q 2008 ako si napisala a ked ta faktura este nie je uhradena, zauctovat to v den uhrady (kedy sa to bude hradit napr. aj v 3Q/09) alebo sa to moze uplatnit iba v nasledujuci mesiac a potom uz inych nie?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ociviste Pozri príspevok
Teda kniha zavazkov 4/Q 2008 ako si napisala a ked ta faktura este nie je uhradena, zauctovat to v den uhrady (kedy sa to bude hradit napr. aj v 3Q/09) alebo sa to moze uplatnit iba v nasledujuci mesiac a potom uz inych nie?
Ak sa uhradí v 3.q.2009, tak Ti do peňažného denníka do výdavkov vôjde v 3/2009.
Dph však z tejto faktúry môžeš uplatniť už len v 1.q.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ociviste Pozri príspevok
Teda kniha zavazkov 4/Q 2008 ako si napisala a ked ta faktura este nie je uhradena, zauctovat to v den uhrady (kedy sa to bude hradit napr. aj v 3Q/09) alebo sa to moze uplatnit iba v nasledujuci mesiac a potom uz inych nie?
DPH môžeš uplatniť v nasledujúcom období, u teba 1.Q.2009(alebo v období kedy si dostala faktúru, ak si ju dostala neskôr). Do nákladov v deň úhrady. Do záväzkov v roku 2008
1 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Ak spracuvávam doklady mesiac pozadu a mám faktúry, ktoré vypláca živnostník v hotovosti. Mám vytlačiť k fa VPD a dať ho podpísať jemu?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Janulana Pozri príspevok
Ak spracuvávam doklady mesiac pozadu a mám faktúry, ktoré vypláca živnostník v hotovosti. Mám vytlačiť k fa VPD a dať ho podpísať jemu?
VPD môžeš vystaviť pozadu a následne ich dať podpísať živnostníkovi. Pri spracovaní účtovníctva až po uplynutí mesiaca to vlastne ani inak nejde. Dôležité je, aby si mala doklad, ktorý dokazuje, že peniaze boli skutočne vyplatené a to PPD vystavený od príjemcu platby. Dátum vystavenia VPD dáš zhodný s dátumom PPD.
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

A keď mám faktúry pri ktorých nemám PPD? Ale tiež tu nachádzam fa, pri ktorých je PPD napr. z 19. a on zaplatil 18. On si všetky faktúry uhrádza v hotovosti.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
.
Janulana Pozri príspevok
A keď mám faktúry pri ktorých nemám PPD? Ale tiež tu nachádzam fa, pri ktorých je PPD napr. z 19. a on zaplatil 18. On si všetky faktúry uhrádza v hotovosti.
Keď nemáš doklad o úhrade faktúry, nemôžeš ju brať ako uhradenú a nemôžeš vypísať ani VPD. Ak tvrdí, že je uhradená, tak treba zohnať doklad od príjemcu, prípadne bude stačiť ak podnikať prehľadá vrecká
A pri PPD, ktorý spomínaš, že má dátum úhrady 19. ako vieš, že ho zaplatil 18.-teho?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Suhlasim s Cloe, pri zivnostnikoch sa to ani inak neda, takze je rozhodujuce aby bol vystaveny PPD od prijemcu, ze tie peniaze prijal. Inak fa nie je uhradena.
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Pretože na fa je uvedený dátum vyhotovenia napr. 18, dátum splatnosti 18, forma úhrady: hotovosť. A aj na fa má poznačené, že bola zaplatená 18. A faktúry z Metra?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Teraz som ale zistila, ze faktura nebola hradena teraz v januari, ale v decembri 2008. Takze ak mi bola faktura dana neskor (v januari 2009, bola vystavena v decembri 2008, a jedna sa o prijatu fa ), co v takomto pripade, ak uz samozrejme je DPH za 4Q/2008 odovzdana?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

ja davam fa z metra do pokladnice. Predpokladam, ze je to ta velka A4. A co sa tyka vystavenia fa 18. splatnost 18. hotovostou,myslim, ze kedysi, neviem ci aj teraz, ak bola vystavena fa, tak doklad o uhrade PPD musel byt o den neskor. Ale neviem, ci je to prave z tohoto dovodu.
Naposledy upravil Ociviste : 30.01.09 at 19:51 Dôvod: doplnenie
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Ociviste Pozri príspevok
ja davam fa z metra do pokladnice. Predpokladam, ze je to ta velka A4.
Áno, faktúry z Metra rovno do pokladnice, majú myslím aj číslo DKP, takže je to zároveň doklad o úhrade.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Janulana Pozri príspevok
Ak spracuvávam doklady mesiac pozadu a mám faktúry, ktoré vypláca živnostník v hotovosti. Mám vytlačiť k fa VPD a dať ho podpísať jemu?
Ak mu robíš len účtovníctvo, tak zaúčtuješ iba tie doklady, ktoré ti dá on.
Príjmové a výdavkové doklady vystavuje ten, kto má na starosti pokladňu, teda ten, kto prijíma a vypláca peniaze.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ociviste Pozri príspevok
Teraz som ale zistila, ze faktura nebola hradena teraz v januari, ale v decembri 2008. Takze ak mi bola faktura dana neskor (v januari 2009, bola vystavena v decembri 2008, a jedna sa o prijatu fa ), co v takomto pripade, ak uz samozrejme je DPH za 4Q/2008 odovzdana?
Tak ju daš do DPH v januári 2009. Príjem bude samozrejme v 12/2008.
Naposledy upravil marjankaj : 30.01.09 at 20:11
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Janulana Pozri príspevok
Pretože na fa je uvedený dátum vyhotovenia napr. 18, dátum splatnosti 18, forma úhrady: hotovosť. A aj na fa má poznačené, že bola zaplatená 18. A faktúry z Metra?
Samozrejme fa z metra ide do pokladnice.
Podľ zákona o DPH sa za faktúru považuje aj doklad z elektronickej registračnej pokladnice. Snáď nedávaš doklad z ERP medzi faktúry a potom urobíš VPD na ich úhradu?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujem Vam vsetkym za radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať