Zavrieť

Porady

kurzové rozdiely pri leasingu v EUR po novom

Prosím, viete mi niekto poradiť, ak či sa v JU účtujú v rámci uzávierkových
operácii k 31.12.2008 aj kurzové rozdiely, ktoré vznikajú pri úhradách jednotlivých splátok leasingu v EUR oproti kurzu v deň obstarania, ktorým sa prepočítava istina na účely odpisu?

Platí to aj pri vozidlách obstaraných formou spotrebného úveru
v EUR. Ide tu tiež o postupné splácanie dlhodobého majetku.
Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    mija2 Pozri príspevok
    Prosím, viete mi niekto poradiť, ak či sa v JU účtujú v rámci uzávierkových
    operácii k 31.12.2008 aj kurzové rozdiely, ktoré vznikajú pri úhradách jednotlivých splátok leasingu v EUR oproti kurzu v deň obstarania, ktorým sa prepočítava istina na účely odpisu?

    Platí to aj pri vozidlách obstaraných formou spotrebného úveru
    v EUR. Ide tu tiež o postupné splácanie dlhodobého majetku.
    Vopred ďakujem
    K prvej časti otázky:
    §17 ods.6 Postupov účtovania:
    (6) Ak je ocenenie majetku v cudzej mene, prepočíta sa ocenenie majetku, ako aj ocenenie záväzku z istiny v účtovníctve nájomcu na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu prevzatia majetku nájomcom. V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, prepočítaný kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu splatnosti. V peňažnom denníku sa zaúčtuje úhrada dohodnutej platby v slovenskej mene, ktorá sa ocení kurzom príslušnej banky, ak má účtovná jednotka účet vedený v slovenských korunách alebo kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska, platným v deň úhrady, ak má účtovná jednotka účet vedený v cudzej mene. Kurzové rozdiely, vznikajúce pri jednotlivých splátkach sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.

    K druhej časti - nesplácaš dlhodobý majetok, ale úver. Pozri si zmluvu .

    mija2 je offline (nepripojený) mija2

    mija2
    Viem že je to úver ale na obstaranie dlhodobého majetku a podľa
    postupov o účtovaní v JU sa úváda v par.10 odst.28

    (28) Kurzové rozdiely vznikajúce pri úhrade dlhodobého majetku v cudzej mene sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa
    a) § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o kurzovú stratu,
    b) § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o kurzový zisk.

    ja si myslím, že tu je to riešené

    Dana4111 je offline (nepripojený) Dana4111

    Dana4111
    Ja som z toho jeleň,
    kurzové rozdiely vznikajúce pri jednotlivých splátkach sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.
    ale mne nevznikajú kurzové rozdiely pri splátkach ,lebo to platím kurzom NBS platným ku dňu splatnosti.Mne sa jedná o kurzový rozdiel z odpisov istiny na konci roka ,pretože je OC prepočítaná kurzom prevzatia.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Aj ja som asi jeleň - ako Ti môže vzniknúť pri výpočte odpisov kurzový rozdiel ? Ako počítaš odpisy ?

    ROTI je offline (nepripojený) ROTI

    ROTI
    Ak tomu už dobre rozumiem,
    robia sa kurzové rozdiely takto?
    splatná mesačná časť istiny sa prepočíta kurzom -dňom prevzatia.
    V deň úhrady sa táto splatná časť istiny prepočíta kurzom platným v deň úhrady.
    Rozdiel týchto súm je kurzový rozdiel?

    Zorenka je offline (nepripojený) Zorenka

    Zorenka
    Roti, myslím že tomu rozumieš. Môj názor napr. roku 2006 preberieš dlhodobý majetok V 2 odp.skupine v OC 10 OOO €,dňa prevzatia €=34,20. Zaradíš do majetku 342.000,- SK. V priebehu roku 2006 a 2007 sa tieto kurzové rozdiely nevykazovali ako závierkové operácie v peňažnom denníku, len v knihe závazkov. V roku 2008 si uhradil napr. 1000€ istiny .Platil si každý mesiac,každý mesiac iný kurz komerčnej banky. Uhradenú istinu
    v roku 2008 prepočítaš kurzom dńa prevzatia, t.j. 34,20, napr. tých looox34,20´=34.200,- Sk. Zároveň prepočítaš po mesačných splátkach každý mesiac, koľko si v istine skutočne uhradil. Napr. Ti vyjde že si uhradil 32.200,-Sk. Rozdiel 2000,- Sk
    kurzový zisk za rok 2008.Budem rada, ak sa vyjadria i iní účastníci porady.Dúfam ,že je to popísané dosť lopatisticky.

    ROTI je offline (nepripojený) ROTI

    ROTI
    Ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať, súčasťou
    leas.splátok je aj finančný výnos/úrok/, ktorý si účtuje leasingovka,
    myslím, že z toho sa kurzový rozdiel nerobí, ale pre istotu sa opýtam na Váš názor.

    Zorenka je offline (nepripojený) Zorenka

    Zorenka
    Kurzový rozdiel zisk a či strata sa účtuje len z istiny, úroky/finančný výnos/ sa účtuje v položke réžia v plnej výške úhrady.Prajem pekný večer.

    ROTI je offline (nepripojený) ROTI

    ROTI
    Ešte raz ďakujem,
    a čo ak splátka splatná v dec. 2008 nie je uhradená,
    potom sa tam neúčtuje žiadny kurzový rozdiel z istiny?

    Zorenka je offline (nepripojený) Zorenka

    Zorenka
    Keď splátka nebola zaplatená, nebolo o nej ani účtované v peňažnom denníku. V tomto prípade by som riešila uhradených 11 splátok istiny s porovnaním predpisaných 11splátok dľa splátkového kalendára a len z týchto by som vyčíslila kurzový zisk.

    Dana4111 je offline (nepripojený) Dana4111

    Dana4111
    Johanka Pozri príspevok
    Aj ja som asi jeleň - ako Ti môže vzniknúť pri výpočte odpisov kurzový rozdiel ? Ako počítaš odpisy ?
    SORI,asi som sa zle vyjadrila,
    ja som mala na mysli, že som zaradila majetok dňom prevzatia -istina napr.
    10 000eurx34=340 000.-
    z tohto sa vypočítali odpisy /48m/

    a teraz ked som sa preklopila do nového roku a prepočet 30,126 sa ta hodnota/ na karte majetku/ istiny-OC-zmenila:
    340 000 SK/30,126=11285,93
    mne nieje jasné čo s tým rozdielom 1285,93
    Pomooooooooooooooooooccccccccccccccc

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Chcem sa spýtať, odpisy pri lízingoch v eur z roku 2007 rátate zo sumy pôvodnej, však? Odpisy sa neprepočítavajú konver.kurzom? Aďa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.