Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mirhu Pozri príspevok
    Co je pri kupe automobiu pre SZCO lepsie: leasing alebo úver ?
    Komu ako. Podstatný rozdiel je, že pri úvere si majiteľom auta hneď, pri leasingu až po splatení.
    Treba si prepočítať, ktorá alternatíva je "lacnejšia".

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Komu ako. Podstatný rozdiel je, že pri úvere si majiteľom auta hneď, pri leasingu až po splatení.
    Treba si prepočítať, ktorá alternatíva je "lacnejšia".
    a ked sa na to pozrie z ohladu vydavkov ktore s tym suvisia?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mirhu Pozri príspevok
    a ked sa na to pozrie z ohladu vydavkov ktore s tym suvisia?
    Leasing máš vo výdavkoch počas 3 rokov splácania. Pri úvere do výdavkov idú úroky, a ročný odpis auta. A auto sa odpisuje 4 roky.

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Leasing máš vo výdavkoch počas 3 rokov splácania. Pri úvere do výdavkov idú úroky, a ročný odpis auta. A auto sa odpisuje 4 roky.
    cize ak tomu dobre rozumiem:
    pri leasingu ide do nakladov splatka, a ostatne vydaje s tym suvisiace?
    pri uvere len uroky, a odpisy na konci roka?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mirhu Pozri príspevok
    cize ak tomu dobre rozumiem:
    pri leasingu ide do nakladov splatka, a ostatne vydaje s tym suvisiace? Áno + všetky výdavky na prevádzku auta
    pri uvere len uroky, a odpisy na konci roka? Pri úvere tak isto výdavky na prrevádzku auta. Samotná splátka úveru nie je výdavkov znižujúci základ dane, iba splátka úroku z úveru


    V citáte.

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Za spracovanie zmluvy pravdepodobne poplatky pri jednom i pri druhom. Navýšenie o nejaký úver pri jednom aj pri druhom. Z hľadiska výdavkov - vstupnú cenu odpíšeš pri leasingu časovo, pdľa toho koľko mesiacov ti trvá leasing. Pri úvere odpisuješ 4 roky. Ostatné výdavky ako napr. poistky, opravy idú do výdavkov rovnako.

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    A samozrejme, postatné pre platcov DPH, je aj to, že ak sa nejedná o osobné auto, tak pri úvere si môže uplatniť DPH z kupovaného majetku naraz, pri leasingu najskôr z akontácie a ostatok následne mesačne pri jednotlivých splátkach.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Prosím pekne o odobrenie:
    Keď si v decembri zoberiem auto na leasing do nákladov mi ide len odpis za 12/09. Ak si ho zoberiem na úver, do nákladov mi pôjde celoročný odpis teda 1/4 istiny? Ďakujem

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Iwett Pozri príspevok
    Prosím pekne o odobrenie:
    Keď si v decembri zoberiem auto na leasing do nákladov mi ide len odpis za 12/09. Ak si ho zoberiem na úver, do nákladov mi pôjde celoročný odpis teda 1/4 istiny? Ďakujem
    Presne tak.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Iwett Pozri príspevok
    Ak si ho zoberiem na úver, do nákladov mi pôjde celoročný odpis teda 1/4 istiny?
    Pre upresnenie, istina pri úvere je hodnota samostného úveru. Pri kúpe auta na úver ide do daňových nákladov odpis zodpovedajúci 1/4 vstupnej ceny (nie istiny, aj keď by to teoreticky mohla byť rovnaká čiastka).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Iwett Pozri príspevok
    Prosím pekne o odobrenie:
    Keď si v decembri zoberiem auto na leasing do nákladov mi ide len odpis za 12/09. Ak si ho zoberiem na úver, do nákladov mi pôjde celoročný odpis teda 1/4 istiny? Ďakujem
    1. áno
    2. do účtovných odpisov 1/12, do daň. odpisov 1/4.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Tweety Pozri príspevok
    2. do účtovných odpisov 1/12, do daň. odpisov 1/4.
    Môj názor - v JÚ nemusí, môže si stanoviť aj odpisový plán podľa príslušných ustanovení ZODzP. T. j. ÚO=DO.

    Ali36 je offline (nepripojený) Ali36

    Ali36
    Ahojte poraďáci, prosím poraďte, auto kúpené na úver, je úverová zmluva, ale v TP je vlastníkom vozidla poskytovateľ úveru, nie som si teraz istá či môžem odpisovať auto ako pri úvere 4 roky? Ďakujem.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ali36 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, prosím poraďte, auto kúpené na úver, je úverová zmluva, ale v TP je vlastníkom vozidla poskytovateľ úveru, nie som si teraz istá či môžem odpisovať auto ako pri úvere 4 roky? Ďakujem.
    Vždy vychádzajte zo súvislostí, nie z útržkovitých informácií. Detailne si preštudujte zmluvu. Je možné predpokladať zabezpečenie úveru automobilom t.j. zabezpečovací prevod práva. Ale nič nie je možné realizovať bez súvisiacej dokumentácie.

    Ak by sa jednalo o tento prípad, tak je možné účtovné aj daňové odpisovanie ako pri klasickej kúpe. Viď § 24 ods. 1 písm. a) ZoDP, § 10 ods. 24 písm. e) postupov účtovania JÚ, § 32 ods. 2 písm. e) postupov účtovania PÚ.

    Uvádzam príklady fyzickej a právnickej osoby - podnikateľa.

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Komu ako. Podstatný rozdiel je, že pri úvere si majiteľom auta hneď, pri leasingu až po splatení.
    Treba si prepočítať, ktorá alternatíva je "lacnejšia".
    Dnes mi oznamil klient , ze zmluva je sice uver, ale v TP je spolocnost uvedena ako majitel, cize je to leasing ?? alebo uver??

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    mirhu Pozri príspevok
    Dnes mi oznamil klient , ze zmluva je sice uver, ale v TP je spolocnost uvedena ako majitel, cize je to leasing ?? alebo uver??
    Poradíte niekto? Neviem ako to spravne zauctovat (JU), ak v TP je majitelom spolocnost, ktora zapozicala peniaze na zakupenie automobilu, - ale zmluva je uver...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.