Zavrieť

Porady

bezodplatné postúpenie leasingu

Dobrý deň...veľmi by som potrebovala poradiť od niekoho skúseného...
Firma v roku 2007 kúpila auto na leasing...v roku 2008, t.j. 3.6. postúpila leasing na nového nájomcu, bez toho, aby od neho niečo žiadala...! Mám hokej s účtovaním...urobila by som takto, ale neviem, či je to správne:
1.
3.6.2008
Zúčtovanie zostatkovej ceny majetku ( OC – uplatnené odpisy)
1.722.000 Sk – 574.000 Sk = 1.148.000 Sk
551/082
Tu mám ale v účtovníctve odpisy aj za prvých 5 mesiacov, čo podľa všetkého čo čítam nie je správne, ak majetok nebol vo firme k 31.12.2008 ???

2.
3.6.2008
Vyradnie z majetku firmy ( v OC )
1.722.000 Sk
082/022
3.
3.6.2008
Zrušenie záväzku z nájmu ( zostatok istiny podľa splátkového kalendára)
1.117.472,30 Sk
474/648

Prosím poraďte mi ako mám zaúčtovať odpisy za ten polrok v účt a ako mi odpisy ovplyvnia daňové priznanie...
Vopred pekne ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Poprosila by som Vás o názor. Ideme postúpiť leasing osob. automobilu zamestnancovi. Prvá zvýšená splátka bola 10% z hodnoty auta a splátky dohodnuté na 36 mesiacov z čoho my sme zaplatili 18 a zamestnanec zaplatí 18. Keď na zamestnanca postúpim leasing bezodplatne, nebude tam žiadny problém z daňami?

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Postúpenie leasingu za tých istých podmienok ako bola pôvodná zmluva nie je porušenie zmluvných podmienok a v tomto prípade zostávajú odpisy za prvých 5 mesiacov v nákladoch. pozri par. 26 odst 8 zákona o dani z príjmu.

    veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

    veronika713
    Ďakujem za reakciu...a tak ako ich mám v účt ich aj napíšem do daňového priznania??? A s tým mojim účtovaním súhlasíte???

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Účtovanie
    551/082
    082/22
    474/648
    má správne.

    Ak sa leasing postúpil na nového nájomcu, bez zmeny podmienok, daňovo si uplatníte odpisy za obdobie, pokiaľ ste boli leasingovým nájomcom. Čiže v a v daňovom priznaní ohľadom odpisov , ktoré sú za 6 mesiacov nič neupravujete.

    Už som v inej téme písala o zostatkovej cene a účte 648.

    V jednej publikácii, kde sa rozoberá postúpenie zmluvy o finančnom prenájme, píše daňová poradkyňa pri postúpení fin. leasingu takú poznámku:

    "Daňový zákon nerieši konkrétne náklady a výnosy vyplývajúce z postúpenia finančného prenájmu, a preto môžeme len z logiky dane z príjmov predpokladať, že v prípade, ak zostatková cena nie je daňovým výdavkom, následne ani výnos vyplývajúci z postúpenia (príjem prislúchajúci k nedaňovému výdavku), nebude ovplyvňovať základ dane z príjmov nájomcu.

    Naopak, ak budeme uvažovať, že zostatková cena je daňovým výdavkom, aj výnos vyplývajúci z postúpenia, bude zahrňaný do základu dane."

    veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

    veronika713
    ...veľmi pekne ďakujem...je fajn, že ľudia, ktorí majú určite dosť práce sú ochotní pomôcť menej skúseným...moja úcta...

    veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

    veronika713
    dovolím si ešte nadviazať na tému bezodplatné postúpenie leasingu..práve som dočítala množstvo dalších článkov a opäť som zmätená...je teda v tomto prípade niečo pripočitateľnou alebo odpočitateľnou položkou v DP...? a čo napríklad v prípade, že fy predčasne ukončila leasing dohodou,doplatila záväzky...ale auto sa zatiaľ nepredalo...! ako sa to účtuje? a aký vplyv majú odpisy na ZD v DP...? Prosím o pomoc...

    bezodplatné postúpenie leasingu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.