Zavrieť

Porady

Zakúpenie nábytku pred začiatkom živnosti

Dobrý deň,
živnostník zakúpil nábytok a materiál na podnikanie pred začiatkom živnosti (december 2007), ŽL nadobudol platnosť 1.2.2008. Neviem, ako mám tento nábytok a materiál zaúčtovať. AK som dobre pochopila, nábytok a materiál nie sú zriaďovacími výdavkami. Už som hľadala na porade, ale stále mi to nie je celkom jasné. Prosím Vás o pomoc pri zaúčtovaní. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alenka11 je offline (nepripojený) alenka11

    alenka11
    To som urobila skôr, ako som dala tento dotaz. Ale názory sa rôznia. Už z dvoch daňových úradov mi odpovedali rozdielne. Ja by som prosila vysvetlnie "polopate".

    alenka11 je offline (nepripojený) alenka11

    alenka11
    Obrátila som sa na DR SR a dali mi takéto stanovisko. Možno sa niekomu zíde.

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Podľa § 2 ods. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákona neustanovuje inak. Výdavok súčasne musí vecne a časovo súvisieť s dosahovanými príjmami (výnosmi). Preto je potrebné posúdiť každý jednotlivý prípad uplatnenia výdavkov samostatne, v súvislosti s vykonávanou činnosťou, z ktorej daňovník dosahuje zdaniteľné príjmy. Za predpokladu, že daňovník pri vyčísľovaní základu dane správcovi dane preukáže súvislosť, opodstatnenosť a takisto výšku vynaloženého výdavku s vykonávanou činnosťou a dosahovanými príjmami z podnikateľskej činnosti, možno uviesť, že na daňové účely je možné uplatniť takýto výdavok ako položku znižujúcu základ dane pri súčasnom splnení podmienok daňovej uznateľnosti výdavku podľa § 2 písm. i/ zákona o dani z príjmov. Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník preukáže opodstatnenosť obstarania výdavkov uvedených v podaní s dosahovaním príjmov z podnikateľskej činnosti , výdavky na ich obstaranie je možné považovať za daňové výdavky podľa § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov. V prípade výdavkov na obstaranie drobného dlhodobého hmotného majetku , t.j. majetku, ktorý má obstarávaciu cenu nižšiu ako 30 000,- Sk, ale dobu použiteľnosti dlhšiu ako 1 rok, v súlade s platnými postupmi účtovania sa účtovná jednotka môže rozhodnúť považovať tento majetok za majetok krátkodobého charakteru, o ktorom sa účtuje ako o spotrebe, čo znamená, že jednorázovo ovplyvní základ dane, alebo ho bude považovať za majetok dlhodobého charakteru, pričom v tomto prípade sa výdavky na obstaranie tohto majetku účtujú do nákladov prostredníctvom odpisov.
    Za zriaďovacie výdavky sa považujú výdavky v súlade s § 4 ods. 4 zákona o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia zákona výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti, vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.
    Odbor služieb pre verejnosť
    DR SR Banská Bystrica

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Odpoveď mala byť nasledovná:
    Výdavky na nákup nábytku a materiálu sa v zmysle postupov účtovania v JU nepovažujú za zriaďovacie výdavky.............

    Postupy účtovania v JU:

    § 10
    Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok

    (1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g).

    (2) Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov13).

    (3) Odsek 1 sa vzťahuje aj na technické zhodnotenie majetku.

    (4) Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje majetok podľa osobitného predpisu14), pričom zriaďovacími výdavkami sú výdavky súvisiace so založením a vznikom účtovnej jednotky, napríklad súdne poplatky a notárske poplatky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovanie, nájomné a iné výdavky. Zriaďovacími výdavkami nie sú výdavky na obstaranie dlhodobého majetku alebo zásob, reprezentačné a iné výdavky, ktoré podľa osobitného predpisu4) nie sú daňovými výdavkami.

    4) Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

    14) § 22 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení zákona č. 659/2004 Z. z.

    22/(7) Nehmotným majetkom na účely tohto zákona sú práva priemyselného vlastníctva, 110) autorské práva111) alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti, ktorých vstupná cena je vyššia ako 50 000 Sk 1 659, 70 eura a majú prevádzkovo-technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok a sú obstarané odplatne alebo vytvorené vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s nimi, aktivované náklady na vývoj, zriaďovacie výdavky vyššie ako 50 000 Sk 1 659, 70 eura a technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk 996 eur.

    alenka11 je offline (nepripojený) alenka11

    alenka11
    To, čo ide do zriaďovacích výdavkov mi bolo úplne jasné. Ja som však nevedela, čo so zariadením prevádzky, ktoré bolo zakúpené dva mesiace pred živnosťou.

    Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

    Katka0208
    Pekný deň, už som tu na porade prečítala skoro všetky články týkajúce sa môjej otázky, ale z tých odpovedí som dosť zmätená. Preto sa chcem opýtať: výdavky pred založením živnosti ako sú napr. umývadlo, batéria k umývadlu, podlaha, cement, lepidlá (cca 200 eur) a takéto podobné veci na rekonštrukciu firemných priestorov môžem zaúčtovať ako zriadovacie výdavky alebo nie? ďakujem

    Zakúpenie nábytku pred začiatkom živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.