Zavrieť

Porady

nesprávne zaúčtovaná pohľadávka

Dobrý večer, prosím vás poraďte ako vyriešiť pohľadávku na účte 315.
Neviem ani ja ani konateľ ani bývala účtovníčka z akého dôvodu je tam zaúčtované 1000 Sk v roku 2006 so zápisom 315/379. A teraz mi to tam trčí a neviem to ani zinventarizovať.
Prosím vás ako to poriešiť nech mi to vypadne.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Ja si takýto predpis viem predstaviť.

    Napr.
    V poisťovni sú poistené autá vo "flotile" alebo "súbore". Okrem áut firmy, ktorá je platiteľom, sú poistené aj autá inej firmy.
    Príde predpis na zaplatenie poistného, ktorý sa naučtuje:

    548,315/379

    548 .... vlastné autá
    315 .... cudzie, pri ktorých sa refakturuje výška poistného.



    K otázke:
    Ak sa dostupným spôsobom (napr. popozerať priložené doklady, ktoré boli podkladom k účtovaniu) nevieš dopátrať z čoho to vzniklo atď, tak jednoducho pohľadávku odpísať do nákladov a záväzok do výnosov.
    Nie je to až taká významná suma.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Neviem, z akého dôvodu mi to prišlo na um , ale 1000,- Sk bola dakedy dohodnutá kúpna cena pri lízingu.

    Radila by som pozrieť prvotné doklady, a ak sa k nim nedá dostať, tak odpísať cez náklady a výnosy.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    azla Pozri príspevok
    Ja si takýto predpis viem predstaviť.

    Napr.
    V poisťovni sú poistené autá vo "flotile" alebo "súbore". Okrem áut firmy, ktorá je platiteľom, sú poistené aj autá inej firmy.
    Príde predpis na zaplatenie poistného, ktorý sa naučtuje:

    548,315/379

    548 .... vlastné autá
    315 .... cudzie, pri ktorých sa refakturuje výška poistného.
    315 by som určite nepoužila. možno 378

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    A aký je k tomu účtovaniu slovný popis? Ono niekedy sa preberie také účtovníctvo, v ktorom sa "upratovali" niektoré účty len preto, aby sedel zostatok - na úkor účtov, ktoré sa bývalému účtovníkovi pozdávali ako menej nebezpečné .To môže byť zrada bývalého pred bývalým.....

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Paula Pozri príspevok
    A aký je k tomu účtovaniu slovný popis? Ono niekedy sa preberie také účtovníctvo, v ktorom sa "upratovali" niektoré účty len preto, aby sedel zostatok - na úkor účtov, ktoré sa bývalému účtovníkovi pozdávali ako menej nebezpečné .To môže byť zrada bývalého pred bývalým.....
    Tiež si myslím, že asi išlo o "upratovanie".

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Dievčence, sama seba sa pýtam.
    Vznikol mi zápis 315/379. (nepáči sa mi, pozn.)
    Ide o čisto súvahový zápis:
    - zvýši sa mi pohľadávka voči niekomu, a od tohto čakám vysporiadanie pohľadávky súvahovo: 211,221/315
    - zvýši sa mi závazok voči niekomu, a ja by som mala niekomu tento závazok zaplatiť: 379/221, 211.

    Čisto súvahové pochody.

    Predpis pohľadávky by mal niečomu zodpovedať: 315/641 (napr.predaj DHM)
    Predpis závazku by mal niečomu zodpovedať: 548, 568/379 (poistenie vozidla, či už s použitím účtu 548, 568, to už bolo predmetom diskusií na porade)

    Ak by sa jednalo o tie cudie autá: tak 548/379 (PP k ZD), ak očakávam úhradu od toho cudzieho: 378/648. Riešim výsledkovo.

    ak existuje pôvod zápisu: 315/379. Riešený súvahovo v roku 2006, Tak by som to vysporiadala súvahovo v roku 2008: 379/315, prečo riešiť výsledkovo. Ide možno o chybu účtovnú.

    V konečnom dôsledku vzťahy: súvahovo 0, výsledkovo 0.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Paula Pozri príspevok
    A aký je k tomu účtovaniu slovný popis? Ono niekedy sa preberie také účtovníctvo, v ktorom sa "upratovali" niektoré účty len preto, aby sedel zostatok - na úkor účtov, ktoré sa bývalému účtovníkovi pozdávali ako menej nebezpečné .To môže byť zrada bývalého pred bývalým.....
    cloe Pozri príspevok
    Tiež si myslím, že asi išlo o "upratovanie".
    , dievčatá, ja som tiež pátrala po jednej pani, a pátrala som teraz do roku 1999. A keby ste videli to jej upratovanie. Vlasy by sa Vám ježili, uplné nezmysly. A s mojou výbušnou povahou som sa veru i nabo....

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    betka Pozri príspevok
    , dievčatá, ja som tiež pátrala po jednej pani, a pátrala som teraz do roku 1999. A keby ste videli to jej upratovanie. Vlasy by sa Vám ježili, uplné nezmysly. A s mojou výbušnou povahou som sa veru i nabo....
    betka, hovoríš, poupratované jak pred Veľkou nocou!

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    betka Pozri príspevok
    , dievčatá, ja som tiež pátrala po jednej pani, a pátrala som teraz do roku 1999. A keby ste videli to jej upratovanie. Vlasy by sa Vám ježili, uplné nezmysly. A s mojou výbušnou povahou som sa veru i nabo....
    vééééľmi dobre viem, o čom hovoríš, tiež som už kadečo videlaa dávala do poriadku.

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Ďakujem vám veľmi pekne. V podstate ide o h.., ale musí byť upratané. S predchádzajúcou účtovníčkou sa poznám, je celkom pohodová, ale skutočne toto nevie vysvetliť. Ale úplne okno. Aby som to ešte viac nezmachrovala, ak príde niekto po mne, aby vedel čo to bolo. Tak asi to urobím ako navrhla Betka. 379/315. Vyzerá to divne, ale je to najjednoduchšie. Ako dnu, tak aj von.
    Ďakujem ešte raz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.