Zavrieť

Porady

zauctovanie dane z prijmu

asi sa opytam dost trivialnu otazku, ale radsej budem za blbca ako to urobit zle. s PD len zacinam, resp. doteraz sme mali HV vzdy stratu, tak DzP som neuctovala. V r.2008 mi vychadza zisk a z toho nasledne odviest dan. Ako to zauctujem? Ide nieco aj do ucta 2008? Moj nazor je v r.2009 zauctovat 591/341 a 341/221
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    emula1 Pozri príspevok
    asi sa opytam dost trivialnu otazku, ale radsej budem za blbca ako to urobit zle. s PD len zacinam, resp. doteraz sme mali HV vzdy stratu, tak DzP som neuctovala. V r.2008 mi vychadza zisk a z toho nasledne odviest dan. Ako to zauctujem? Ide nieco aj do ucta 2008? Moj nazor je v r.2009 zauctovat 591/341 a 341/221
    V roku 2008 účtuješ predpis dane 591/341
    V roku 2009 úhradu 341/221

    emula1 je offline (nepripojený) emula1

    emula1
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    V roku 2008 účtuješ predpis dane 591/341
    V roku 2009 úhradu 341/221
    ako mozem uctovat v r.2008 dan, ked si ju vyratam este len v da.priznani?

    chanell je offline (nepripojený) chanell

    chanell
    Hele človeče, preúčtovanie dane z príjmov je posledný zápis v účtovnom denníku, ktorý urobíš. Musíš predsa v závierke vykázať, že máš záväzok voči daňovému úradu a ponížiť hospodársky výsledok o daňovú povinnosť.
    Postupnosť prác je taká, že najprv daňové, potom výkazy a poznámky.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    emula1 Pozri príspevok
    ako mozem uctovat v r.2008 dan, ked si ju vyratam este len v da.priznani?


    Je pravda, že si ju vyrátaš v DP, ale k akému dátumu?
    Logika moja neopúšťaj ma.

    emula1 je offline (nepripojený) emula1

    emula1
    Zoltán Kovács Pozri príspevok


    Je pravda, že si ju vyrátaš v DP, ale k akému dátumu?
    Logika moja neopúšťaj ma.
    hej, vyratam dan v DP k 31.12 min.roka, len akosi som bola v tom, ze DP robim ako uplne posledny krok uz po uzatvoreni uct.zavierky.Je mi jasne, ze dan suvisi s danym obdobim, len mi neslo do hlavy, ako mozem zauctovat dan do obdobia, ktore uz mam ukoncene. Diky za upozornenie, robila som doteraz dlho len jed.ucto alebo podv.uct. so stratou a tam som to neriesila. Takze este raz poprosim o odsuhlasenie, ci som to spravne pochopila: vyratam si podla ucta HV=vynosy-nakl, ocistim o pripoc. a odp.polozky a podobne, vyratam dan z prijmu (vypisem dan. prizn), vratim sa do ucta, zauctujem 591/341, uzavriem ucto, vytlacim tie spravne konecne vykazy upravene o dan z prijmu. Spravne?
    Este 1 taka mala otazocka, pripadam si jak ozaj blbec, ked sa to pytam, ale pre uplnost, dan z prijmu je v PU nakladova polozka znizujuca HV? Vies fakt som doteraz robila vacsinou len jedn.U a tam to je ako VNZD, tak preto taka otazka, ci je to fakt taky rozdiel JU a PU. Dakujem moc

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Účtuješ ako poslednú účtovnú operáciu, je to nákladová položka znižujúca VH po zdanení.

    Pru je offline (nepripojený) Pru

    Pru
    Na účte 341 na konci roka mám zostatok, čo sme zaplatili preddavky 4x, preúčtovanie dane z výnosov z BU, suma mi nesedí o 0,09 haliera, čo s tým?
    Druhá otázka: vypísala som si predbežne DP PO, keď som pripočítala položky, odpočítala DO, zrážkovú daň z účtu a zaplatené preddavky, vyšlo mi, že nám majú vrátiť 65 tis. Ako zaúčtujem daň na 341, pôvodnú vypočítanú?

    Pru je offline (nepripojený) Pru

    Pru
    Alebo tú zaúčtovanú daň uhradím preddavkami, ktoré sme zaplatili? Prosím o radu.

    Pru je offline (nepripojený) Pru

    Pru
    v poznámkach z min. roka mám napísané, že daň zaúčtujem do účta z r. 600.
    r. 910=preddavky=850-830(daň z bank.účtov. 910/4= dostanem sumu predavkov. Len keď udávam daň z bank.účtov, tak ju v DP zaokrúhlim ale potom mi nesedí zostatok na účte o haliere, čo s tým?

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    dobry den,
    chcem sa opytat.... s.r.o vysla dan 16,54 eur. suma na uhradu sa vypocita ako r 850 - r840. ale do riadku 850 sa dava suma vyssia ako 16,60, tak na uhradu mi zostane 0. tu dan 16,54 zauctujem ako poslednu operaciu a potom v buducom roku budem mat na ucte 341 zostatok? akokeby zavazok voci du, aj ked som ho nemusela zaplatit? je to takto spravne? alebo o tej dani vobec neuctujem, lebo mi nevznikla povinnost zaplatit?

    dakujem....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    neúčtuješ, lebo nemáš povinnosť platiť daň.

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    KEJKA Pozri príspevok
    neúčtuješ, lebo nemáš povinnosť platiť daň.
    dakujem za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.