Zavrieť

Porady

Prekurz na uhradenú faktúru

Dúfam, že som moju otázku správne zaradila. V máji uhradil konateľ v sro preddavok v USD do Dubaia, na základe uhradeného preddavku nám došla faktúra - za náklady na založenie pobočky firmy v Dubaii. Keďže sa jedná o známeho-priateľa konateľa, ktorý túto pobočku mal založiť, ale doteraz nezaložil, zaúčtovala som faktúru : 051/A / 321/A kurzom platným v deň vystavenia faktúry. A teraz mám dilemu, mám zaúčtovať podľa zákona kurzové rozdiely, keďže sa jedná o uhradenú faktúru, ale zneisťuje ma účet 051 - Poskytnuté preddavky na NIM ? A ďalší problém, ten známy vraj bude doláriky vracať späť postupne, nakoľko konateľ už nemá k nemu dôveru a žiada ho z dôvodu nesplnenej osobnej dohody o zrušenie zmluvy, ktorá vlastne ani nie je písomná, je len faktúra a osobné jednania. Preddavok bol z konateľovej pôžičky do spoločnosti, teda by som mala prekurzovať aj záväzok voči nemu nie? Viem, bolo by to v pomere 1:1 - preddavok, ktorý vlastne ani už nie je preddavkom (bol uhradený) a záväzok voči konateľovi. Neviem, či som sa už nedomotala - ale mám pocit, že aj napriek tomu, že by na strane nákladov a aj na strane výnosov bola tá istá suma, tento prípad by mal byť zaúčtovaný...
Prosím, kto by ma vedel vyviesť z tohoto kruhu o radu. Vopred ďakujem.
Naposledy upravil ondrejvla : 07.02.09 at 22:17 Dôvod: preklep
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Posúvam...

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som to povazovala za zavazok a prekurzovala, ale rada by som vedela aj nazor mudrejsich.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    durisovad Pozri príspevok
    Ja by som to povazovala za zavazok a prekurzovala, ale rada by som vedela aj nazor mudrejsich.
    Dáška, aj ja som toho názoru, ale chcem sa uistiť, či som niečo nezanedbala.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Vlasticka, dakujem za bod, dnes asi neboli na Porade ti mudrejsi, takze este do zajtra pockame, ci mame pravdu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    1. preddavky na založenie pobočky mali byť správne účtované na účet 043, nie 051.
    2. ak už nedôjde k založeniu spoločnosti, podľa mňa treba ten preddavok preklasifikovať na pohľadávku voči dlžníkovi a preúčtovať na 378. Podľa dohody o splátkach - zrejme bude splácať doláriky. Pohľadávku jasne prekurzovať k 31.12.2008.
    3. pôžička do spoločnosti (aby sa mohol preddavok podľa bodu 1 uhradiť) bola v dolárikoch tiež? alebo v SKK vo výške protihodnoty preddavku?
    a/ doláre ......... záväzok prekurzovať
    b/ SKK ............ záväzok z SKK na EUR konverzným kurzom
    hádam som pomohla

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    KEJKA Pozri príspevok
    1. preddavky na založenie pobočky mali byť správne účtované na účet 043, nie 051.
    2. ak už nedôjde k založeniu spoločnosti, podľa mňa treba ten preddavok preklasifikovať na pohľadávku voči dlžníkovi a preúčtovať na 378. Podľa dohody o splátkach - zrejme bude splácať doláriky. Pohľadávku jasne prekurzovať k 31.12.2008.
    3. pôžička do spoločnosti (aby sa mohol preddavok podľa bodu 1 uhradiť) bola v dolárikoch tiež? alebo v SKK vo výške protihodnoty preddavku?
    a/ doláre ......... záväzok prekurzovať
    b/ SKK ............ záväzok z SKK na EUR konverzným kurzom
    hádam som pomohla
    Nakoľko sa jednalo o preddavok na založenie pobočky, DNIM - účtovala som na účet 051 a nie 043. Záväzok voči spoločníkovi bol taktiež v USD, vo výške preddavku, teda v pomere 1:1.
    Ďakujem za radu a pridávam maľovaný.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Možno sa ozývam trošku neskoro, ale chcela by som info, že

    24/2 ZU-M a Z, kt. znejú na cudziu menu sa prepočítajú kurzom NBS ku dňu usk.zdaniteľného plnenia, čím vznikajú KR z titulu platby, inkasa...

    O vzniknutých rozdieloch z titulu preddavkov, sa nepoužívajú účty 563. 663, ale rozdiely sa vysporiadávajú cez 548, 648 (v prípade poskytnutia a napokon vrátenia preddavku).

    O preddavkoch v cudzej mene môžeme hovoriť: 051,052,053,314,325,475. tieto uvedené preddavky sa ku dňu zostavenie UZ neprepočítavajú, ostávajú v historických cenách. T.j. ide o ocenenie kurzom ku dňu poskytnutia, resp. prijatia preddavku. KR mi nikdy vzniknúť nemôže.
    Naposledy upravil betka : 15.02.09 at 12:17 Dôvod: Doplnenie poslednej vety

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    ondrejvla Pozri príspevok
    Nakoľko sa jednalo o preddavok na založenie pobočky, DNIM - účtovala som na účet 051 a nie 043. Záväzok voči spoločníkovi bol taktiež v USD, vo výške preddavku, teda v pomere 1:1.
    Ďakujem za radu a pridávam maľovaný.
    Ak ide o preddavky, tieto sa ku koncu roka "neprekurzujú".
    Prepočítanie na aktuálny kurz EUR/USD sa vykoná k 1.1. a to kurzom ECB (k 31.12.2008).
    Ak sa mýlim, opravte ma.

    Prekurz na uhradenú faktúru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.