Zavrieť

Porady

vrátenie preddavkov na dani z príjmu

ahojte,
ako sa prosím účtuje nárok na vrátenie preddavkov na dani z príjmu? 341/591? Aký to má potom vzťah k HV? Ako odpočítateľná položka?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emula1 Pozri príspevok
ahojte,
ako sa prosím účtuje nárok na vrátenie preddavkov na dani z príjmu? 341/591? Aký to má potom vzťah k HV? Ako odpočítateľná položka?
Ak ste uhradili preddavky, účtovanie malo byť 341AE/221, zaúčtovaná daň 591/341, logicky, ak sú preddavky na MD 341(pohľadávka) vyššie, ako samotná daň na D 341 (záv.) z týchto dvoch zaúčtovaní vyplýva nárok na vrátenie, takže už dodatočne o ňom neúčtujeme.
0 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

Tweety Pozri príspevok
Ak ste uhradili preddavky, účtovanie malo byť 341AE/221, zaúčtovaná daň 591/341, logicky, ak sú preddavky na MD 341(pohľadávka) vyššie, ako samotná daň na D 341 (záv.) z týchto dvoch zaúčtovaní vyplýva nárok na vrátenie, takže už dodatočne o ňom neúčtujeme.
ano preddavky su zaplatene povedzme 100 000,-Sk 341/221, predpis 591/341, uz tuto sa mi 341 vyrovna.
Dalsi rok sa zisti podla HV strata, DU preddavky vrati, vznikne mi v podstate 221/341, len to mi tam zasa svieti 341, preto som myslela ci tam nema byt predpis 341/591, aby sa to vynulovalo
0 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

emula1 Pozri príspevok
ano preddavky su zaplatene povedzme 100 000,-Sk 341/221, predpis 591/341, uz tuto sa mi 341 vyrovna.
Dalsi rok sa zisti podla HV strata, DU preddavky vrati, vznikne mi v podstate 221/341, len to mi tam zasa svieti 341, preto som myslela ci tam nema byt predpis 341/591, aby sa to vynulovalo
pardon, zle som to napisala. davala som dokopy skutocne odvedenu dan s preddavkami. Ano, 341 sa mi preddavkovo vynuluje, len este sa chcem spytat aky ma 591 pri preddavkoch vpyv na HV? (ide mi o ten predpis 591/341)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emula1 Pozri príspevok
pardon, zle som to napisala. davala som dokopy skutocne odvedenu dan s preddavkami. Ano, 341 sa mi preddavkovo vynuluje, len este sa chcem spytat aky ma 591 pri preddavkoch vpyv na HV? (ide mi o ten predpis 591/341)
Pri preddavkoch neúčtuješ na účet 591. Účtuješ len úhradu 341/221, tak, ako som už uviedla vyššie. Na 591 účtuješ len celkovú daňovú povinnosť podľa DP.
0 0
emula1 emula1

emula1 je offline (nepripojený) emula1

aha, tak potom mi to je jasne. ja som si myslela, ze tam reba montovat aj tu 591, preto mi to nevychadzalo.
dakujem, pekny den
0 0
marosm marosm

marosm je offline (nepripojený) marosm

mam mozno podobnu otazku k tejto teme - po danovom priznani som mal preplatok a mali mi vratit povedzme 2000 EUR, ja som mal za marec zaplatit este 500 EUR preddavok, danovy urad mi o ten preddavok znizil preplatok, takze mi poslali 1500 EUR, mam o tom aj list z danoveho uradu. na 341 mi teraz tych 500 EUR chyba, ako to riesit?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Čo chýba?
Máš na MD 341 sumu 500 - čo predstavuje preddavok na rok 2012
0 0
evagab evagab

evagab je offline (nepripojený) evagab

Dobrý večer, prosím Vás a predpis predddavkov k dani z príjmu a daň. povinnosť k DPH v PÚ mám zaevidovať aj do ostatných záväzkov?
Ďakujem za radu. Robím to prvýkrát.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
evagab Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím Vás a predpis predddavkov k dani z príjmu a daň. povinnosť k DPH v PÚ mám zaevidovať aj do ostatných záväzkov?
Ďakujem za radu. Robím to prvýkrát.
O predpise dane z príjmov účtuješ 591/341
DPH - záväzok ti vyplýva z rôznych AÚ na 343, ja mesačne-štvrťročne tieto AÚ preúčtujem v prospech 343 Pov alebo naťarchu 343 NO.
Týmto sú už záväzkami - nie ostatnými, patria na r. "Daňové pohľadávky a dotácie" resp. "Daňové záväzky a dotácie"
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ahojte poraďáci,
DU nas upozornil, že máme zaplatené vyššie preddavky ako sme mali ( nezarátala som jeden preddavok zaplatený ešte v roku 2010).
Tento rok sme teda zaplatili o túto sumu menej, ale potrebujem si to upratať aj na 341.
Zaúčtovala som zápis s mínusovou hodnotou na 591/341, tým pádom mi 341 s DÚ sedí.
Na výkazoch ( VZS a súvahe) mám ale teraz daň za rok 2012 zníženú o sumu preddavku, len v DP mi ukazuje sumu dane za rok 2012.
Je to tak správne?
Ďakujem vopred za odpoveď,
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Účtový zápis 591/341 nemá nič spoločné s výškou zaplatených preddavkov, tu účtuješ na analytiku 341 DPPO-vzťah k ŠR. Uhradené preddavky účtuješ na analytiku 341 preddavky na DPPO a o preddavky za daný rok uhradené do termínu na podanie daň.priznania znížiš vzťah k ŠR. Ak si nezarátala jeden preddavok za rok 2010 spôsobilo to, že si mala v daň.priznaní vyššiu daň na úhradu za rok 2010, ako mala byť. Je potrebné podať dodatočné daňové priznanie za rok 2010 a v ňom správne odpočítať zaplatené preddavky. Prečo ťaháš chybu z roku 2010 do nasledujúcich zdaňovacích období, treba ju opraviť v roku 2010.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Na DU sme sa dohodli, že v tomto roku uhradíme preddavky na daň nižšie o sumu preddavku uhradeného navyše.
Takže nemôžem to takto nechať?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Môžeš, ale predpis DPPO 591/341 má zostať za všetky roky nezmenený, akurát v daň.priznaní za rok 2012 odpočítaš nielen preddavky za rok 2012, ale aj ten "zabudnutý" z roku 2010 a preúčtuješ tieto preddavky z analytiky preddavky na DPPO na analytiku vzťah k ŠR. Daň na úhradu za rok 2012 sa potom zníži okrem preddavkov uhradených v roku 2012 (resp. uhradených do termínu na podanie daň.priznania za rok 2012) aj o preddavok uhradený v roku 2010.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Oki, ďakujem Ti veľmi pekne.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Zdravím, poprosím o radu, v marci 2011 bol zaplatený preddavok DzP PO, v r.2011 vyšla strata, ale preddavok si nevypýtali späť. Teraz im vyšla daňová povinnosť...môžem v DP 2012 v r.810 uviesť tento preddavok? Alebo neuviesť, len uhradiť menšiu daň? Na DÚ mi bolo povedané, že mám postupovať podľa zákona
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

JM1968 Pozri príspevok
Zdravím, poprosím o radu, v marci 2011 bol zaplatený preddavok DzP PO, v r.2011 vyšla strata, ale preddavok si nevypýtali späť. Teraz im vyšla daňová povinnosť...môžem v DP 2012 v r.810 uviesť tento preddavok? Alebo neuviesť, len uhradiť menšiu daň? Na DÚ mi bolo povedané, že mám postupovať podľa zákona
takéto záležitosti by som riešila žiadosťou o preúčtovanie preddavku zapl. v roku 2011 na daň za rok 2012, písomne a DU písomne aj odpovedá na podanú žiadosť
0 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

SZČO platila preddavky na daň ,keďže daňová povinnosť je nižšia vznikol preplatok na dani. Môže si v DP požiadať o vrátenie preplatku dane, alebo musí tento preplatok dane použiť na zápočet , keď jej aj v nasledujúcom zdaň. období vyšlo platiť predavky na daň. Ďakujem
Naposledy upravil wirgi : 20.03.13 at 17:39
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Ak SZČO vyšlo naďalej platiť preddavky vzniknutý preplatok sa použije na zápočet.
1 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

Ďakujem pekne a musím oznámiť D.Ú. , že vzniknutý preplatok použijem na preddavky , alebo jednoducho si to budem odratávať z preplatku a preddavky začnem platiť až potom . A preddavky zaplatené za 1,2,3,/2013 boli vyššie ako mám teraz platiť ,ten rozdiel tiež môžem použiť na zápočet?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

wirgi Pozri príspevok
Ďakujem pekne a musím oznámiť D.Ú. , že vzniknutý preplatok použijem na preddavky , alebo jednoducho si to budem odratávať z preplatku a preddavky začnem platiť až potom . A preddavky zaplatené za 1,2,3,/2013 boli vyššie ako mám teraz platiť ,ten rozdiel tiež môžem použiť na zápočet?
Pre FO? preddavky, kt. boli zaplatené v 01-03/2013 aj vyššie sa platili podľa DP za rok 2011, nerobí sa ani prepočet a ani nevzniká právo na vrátenie, resp. preúčtovanie preplatku....
preddavok za 04/2013 je už podľa DP za rok 2012...
pri PO je to trochu inak
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať