Zavrieť

Porady

Nákup stroja v zahraničí

Dobrý deň!

Prosím, poradťe mi.

V roku 2008 je nakúpený stroj zo Slovinska. Zatial sme neobdržali riadnu faktúru iba zálohovú na sumu 73.221,-€. Zálohové úhrady boli - 09/08 5000,- a 15.000,-€ a v 11/08 53.000,- €. Suma 221,- nie je ešte zaplatená- prechádza ako neuhradená do roku 2009.

V akej sume zaradiť stroj do HIM?

Čítala som si príspevky na túto tému, no neviem sa z toho vysomáriť.

Ďakujem za odpovede!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Prosím, poraďte!
    Stačí aj nejaký link, kde je to vysvetlené, objasnené a hlavne vyriešené.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Hľadám, čítam už druhý deň a našla som okrem iných aj túto tému: Ako zaúčtujem zahraničnú faktúru

    Prosím, odobrite alebo vyvráťte moje riešenie:
    Stroj zaradím v hodnote vypočítanej kurzom v deň vystavenia faktúry (nakoniec faktúru aj vystavili, len k nám nedošla-mám ju v maily) na základe § 24 ods.2 zákona o účtovníctve, ak deň uskutočnenia účtovného prípadu, považujem deň vystavenia faktúry- správne???

    Kurzové rozdiely vzniknuté úhradami zaúčtujem buď ako ostatné príjmy alebo do réžie, záleží či bude strata, alebo zisk (ak som správne pochopila § 10 ods.28 postupov účtovania- čiže ovplyvnia mi základ dane, ale do obstarávacej ceny mi nepôjdu. Správne???

    Prosím, vyjadrite sa niekto a pomôžte!

    Dana4111 je offline (nepripojený) Dana4111

    Dana4111
    stroj by si mala zaradiť do majetku dňom prevzatia tohto stroja
    a týmto kurzom urobiť prepočet OC a vypočítať odpisy

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Ďakujem za odpoveď!

    Faktúru mám vystavenú v ten istý deň ako je dodanie. Kde presne je napísané, že to má byť deň dodania a nie deň vystavenia faktúry - teda podľa čoho určíme ten správny deň uskutočnenia účtovného prípadu, ak by boli rôzne?

    Už som zmätená, či som správne účtovala aj faktúry za tovar zo zahraničia:

    Došlá faktúra za tovar v zahraničnej mene napr. 100,-€ kurz 32,- 3200,- Sk. V deň úhrady je kurz 30,- 3000,- Sk. Do PD zaúčtujem 3000,- SK do tovaru, v knihe záväzkov je nedouhradená fa 200,- - to douhradím interným dokladom.
    Opačne:
    faktúra 100,-€ kurz 30,- 3000,- Sk
    úhrada 100,-€ kurz 32,- 3200,- Sk
    v PD 3200,- tovar, v knihe záväzkov -200,- ID

    Je to správne?

    Tomuto sa hovorí dorovnanie v knihe záväzkov?

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Máš faktúru na 100€ kurz 32 = 3200, zaplatíš 100 € kurz 30 = 3000,- to je výdavok OZD, kurzový rozdiel 200,- výdavok NZD.

    Pri nákupe HIM, nákup 10 000 € kurz 32 - 320 000, zaplatíš 10 000€ kurz 30 = 300 000, odpisuješ z 320 000, a kurzový zisk 20 000 v roku úhrady zahrnieš cez uzávierkové operácie do výnosov.

    Nákup stroja v zahraničí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.