Zavrieť

Porady

*** vypovedna lehota a zdravie ***

Dobry den,

velmi dobra znama sa ma vcera opytala co ma robit v pripade ze jej zamestnavatel nechce ukoncit pracovny pomer dohodou (okamzite) ale vyzaduje dodrzanie vypovednej lehoty.

Samozrejme chapem ze vypovedna doba chrani zamestnavatela ako aj zamestnanca.

Moja otazka teda znie: Moze zamestnavatel trvat na vypovednej lehote ak tym nici zdravie zamestnanca ? Totizto, v ich praci su nevydrzatelne podmienky (intrigy, mobing, veduci pracovnik neochotny riesit problemy podriadenych, nutia ich robit nadcasy bez adekvatneho ohodnotenia, ...) a znama sa psychicky zosypala. Ked navstivila psychologa, odporucil jej okamzite zmenit zamestnanie.

Poznam tu znamu uz dlhe roky a vidim ze je psychicky na tom naozaj zle. Rad by som jej pomohol.

Nie je azda zdravie nadradene zakoniku prace ?

Poradte prosim co v takomto pripade. Budem velmi velmi vdacny.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jozefino888 Pozri príspevok
    Dobry den,

    velmi dobra znama sa ma vcera opytala co ma robit v pripade ze jej zamestnavatel nechce ukoncit pracovny pomer dohodou (okamzite) ale vyzaduje dodrzanie vypovednej lehoty.

    Samozrejme chapem ze vypovedna doba chrani zamestnavatela ako aj zamestnanca.

    Moja otazka teda znie: Moze zamestnavatel trvat na vypovednej lehote ak tym nici zdravie zamestnanca ? Totizto, v ich praci su nevydrzatelne podmienky (intrigy, mobing, veduci pracovnik neochotny riesit problemy podriadenych, nutia ich robit nadcasy bez adekvatneho ohodnotenia, ...) a znama sa psychicky zosypala. Ked navstivila psychologa, odporucil jej okamzite zmenit zamestnanie.

    Poznam tu znamu uz dlhe roky a vidim ze je psychicky na tom naozaj zle. Rad by som jej pomohol.

    Nie je azda zdravie nadradene zakoniku prace ?

    Poradte prosim co v takomto pripade. Budem velmi velmi vdacny.
    Môže skončiť aj zo zdravotných dôvodov, ale na to by musela mať oficiálny zdravotný posudok. A to by trvalo oveľa dlhšie, kým by preukázala škodlivosť pracoviska (o psychickej škodlivosti som ešte nepočul, že by dostal niekto posudok, väčšinou išlo o fyzický zdravotný stav - napr. baník nemohol vykonávať ďalej prácu v bani, lebo mal astmu).

    Ja by som jej poradil, nech dá výpoveď, a ak jej ten lekár radil okamžite zmeniť zamestnanie, tak určite uzná, že je v súčasnosti práceneschopná a PN jej bude trvať 2 mesiace, až kým neskončí výpovedná doba.

    jozefino888 je offline (nepripojený) jozefino888

    jozefino888
    Chobot vdaka za promptnu reakciu.

    Myslim si ze zamestnavatel by mal dbat aj na psychicke zdravie zamestnancov (nehovorim o obcasnej praci pod tlakom). Vidim co to s nou robi ;-(

    Ked bude az do konca vypovednej lehoty PN, bude jej zamestnavatel plne hradit plat a odvody za nu ?


    V Zakoniku prace som si este vsimol nieco take:

    § 62 - Výpovedná doba

    (3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

    Nevies nahodou ci spominany priemerny zarobok za 1 mesiac je v hrubom alebo cistom ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jozefino888 Pozri príspevok
    Chobot vdaka za promptnu reakciu.

    Myslim si ze zamestnavatel by mal dbat aj na psychicke zdravie zamestnancov (nehovorim o obcasnej praci pod tlakom). Vidim co to s nou robi ;-(

    Ked bude az do konca vypovednej lehoty PN, bude jej zamestnavatel plne hradit plat a odvody za nu ?
    Nie, počas PN zamestnávateľ neplatí mzdu, lebo zamestnanec nepracuje. Počas tejto doby (PN) dostáva zamestnanec nemocenské (je to vo výške cca 55% zo mzdy, prvé 3 dni PN sú ešte menej) a vypláca to do 10 dní zamestnávateľ a od 11. dňa soc. poisťovňa.

    Počas PN sa povinné soc. poistenie prerušuje, takže nikto nemusí za ňu platiť odvody.

    jozefino888 Pozri príspevok
    V Zakoniku prace som si este vsimol nieco take:

    § 62 - Výpovedná doba

    (3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

    Nevies nahodou ci spominany priemerny zarobok za 1 mesiac je v hrubom alebo cistom ?
    A majú to dohodnuté v pracovnej zmluve? Ak nie, tak zamestnávateľ nemôže túto "pokutu" od nej žiadať. Musí to byť vyslovene v pracovnej zmluve.

    AK to v PZ majú, tak je to vyjadrené v hrubej mzde.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Myslím si, že každý zamestnanec je občas pod tlakom, aj keď ja tvrdím, že je stále pod tlakom. Problém je v tom, že každý ten tlak inak znáša. Niekto je menej odolný stresom a niekto viac. A mobing - ten je dnes už všade. Buď sa s tým naučí žiť, alebo bude meniť zamestnanie pravidelne. A v dnešnej dobe to nie je bohvie čo. Nech dá výpoveď a nech ide na PN a môže maródiť aj rok, pokiaľ je psychicky na tom zle. Výpoveď jej dajú až po skončení PN a tým si vlastne predĺži dobu zamestnania.

    *** vypovedna lehota a zdravie ***

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.