Zavrieť

Porady

Diaľničná nálepka

Dobrý deň,
prosím Vás neviete mi niekto poradiť, či možem odpočítať DPH na základe prefotenej podkladovej časti nálepky? Mám kópiu a originál je vyhodený. Ďakujem.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Kajkas Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím Vás neviete mi niekto poradiť, či možem odpočítať DPH na základe prefotenej podkladovej časti nálepky? Mám kópiu a originál je vyhodený. Ďakujem.
Na uplatnenie dane z pridanej hodnoty potrebuješ originál doklad.

P.S. Môj klient to tak isto si neuvedomil, tak musel hrabať v smeti. Išlo totiž o 13 aut.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kajkas Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím Vás neviete mi niekto poradiť, či možem odpočítať DPH na základe prefotenej podkladovej časti nálepky? Mám kópiu a originál je vyhodený. Ďakujem.
Môžeš.
0 0
Kajkas Kajkas

Kajkas je offline (nepripojený) Kajkas

Ďakujem za odpovede, ale neviem si vybrať. Tak áno alebo nie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kajkas Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede, ale neviem si vybrať. Tak áno alebo nie?
Nikde v zákone nie je definovaný pojem originál-kópia, takže si myslím, že snáď pri jednom takomto doklade, to je možné uznať. Ale to neznamená, že originálne doklady budeme vyhadzovať len tak mirnix-dirnix.
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Lenže potom by sme mohli účtovať aj iné prefotené bločky a podľa mňo to nie je správne. Vždy máme mať originál dokladu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tweety Pozri príspevok
Môžeš.
Podľa mňa mäže iba v tom prípade, ak potom vie nahradiť kópiu s originálom. Totiž podkladová časť by sa mala nosiť v aute, kde je na podkladovú časť napísané EČ vozidla.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Dobrý deň, vie mi niekdo povedať, či si dialničnú nálepku môže dať do nákladov SZCO, auto nemá v majetku podniku.
Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

marta bodonova Pozri príspevok
Dobrý deň, vie mi niekdo povedať, či si dialničnú nálepku môže dať do nákladov SZCO, auto nemá v majetku podniku.
Dakujem
Nie, nemôže.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Podľa mňa mäže iba v tom prípade, ak potom vie nahradiť kópiu s originálom. Totiž podkladová časť by sa mala nosiť v aute, kde je na podkladovú časť napísané EČ vozidla.
V aute treba nosit len malu cast z nej, podkladova cast nalepky, ktora sa lepi na sklo, je danovym dokladom, nie cely podklad.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Kajkas Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím Vás neviete mi niekto poradiť, či možem odpočítať DPH na základe prefotenej podkladovej časti nálepky? Mám kópiu a originál je vyhodený. Ďakujem.
Tweety Pozri príspevok
Môžeš.
V tomto prípade nepredpokladám, že je možné stotožniť doklad vyhotovovaný cez kopír s fotokópiou dialničnej známky. Stáva sa, že klienti zahodia podkladovú časť nálepky, ale ešte ma veru nenapadlo prefotiť si podkladovú časť jedného klienta a budiť dojem, že sa jedná o podkladovú časť nálepky iného klienta. Ani to neodporúčam. Diskusia k originálu a kópiám sa viedla v iných súvislostiach ako je táto. Zákon o DPH zároveň hovorí, že faktúrou je práve podkladová časť nálepky, preto si myslím že diskusia o fotokópii nie je namieste. Na fotokópii známka nalepená nebola.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ekonella Pozri príspevok
Lenže potom by sme mohli účtovať aj iné prefotené bločky a podľa mňo to nie je správne. Vždy máme mať originál dokladu.
Ono v zákone ani nie je spravidla uvedené či originál alebo kópia ale napríklad:
- doklad vyhotovený registračnou pokladnicou (a to nie je fotokópia, naskenovaná kópia a podobne),
- podkladová časť nálepky (ako som uviedla, nálepka nebola nalepená na fotokópii),
- cestovný listok (vodič nevydal fotokópiu) atď.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
marta bodonova Pozri príspevok
Dobrý deň, vie mi niekdo povedať, či si dialničnú nálepku môže dať do nákladov SZCO, auto nemá v majetku podniku.
Dakujem
Tweety Pozri príspevok
Nie, nemôže.
Opäť rozporujem. Môže. V súvislosti s predmetom činnosti a v závislosti preukázania výdavku. Dialničné poplatky nie sú obsiahnuté v základnej náhrade. Zastávam názor, ak dialničná známka súvisí výlučne s podnikaním, je možné ju uplatniť v daňových výdavkoch, prípadne jej pomernú časť v závislosti od súvisiacich podmienok aj v prípade, že SZČO nemá automobil zaradený v obchodnom majetku.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jana Acsová Pozri príspevok
Opäť rozporujem. Môže. V súvislosti s predmetom činnosti a v závislosti preukázania výdavku. Dialničné poplatky nie sú obsiahnuté v základnej náhrade. Zastávam názor, ak dialničná známka súvisí výlučne s podnikaním, je možné ju uplatniť v daňových výdavkoch, prípadne jej pomernú časť v závislosti od súvisiacich podmienok aj v prípade, že SZČO nemá automobil zaradený v obchodnom majetku.
Janka, a môžem sa niekde dopátrať toho, čo je všetko obsiahnuté v základnej náhrade?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tweety Pozri príspevok
Janka, a môžem sa niekde dopátrať toho, čo je všetko obsiahnuté v základnej náhrade?
Náklady na kúpu a prevádzku vozidla (v zákone o cestovných náhradách). Preto zastávam názor, že s tým používanie dialnic nesúvisí, rovnako ako napríklad poistenie a daň z motorových vozidiel.

V náhrade je obsiahnutá:
- amortizácia,
- opravy, údržba,
- prevádzkové látky okrem PHL a im podobné výdavky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jana Acsová Pozri príspevok
Náklady na kúpu a prevádzku vozidla (v zákone o cestovných náhradách). Preto zastávam názor, že s tým používanie dialnic nesúvisí, rovnako ako napríklad poistenie a daň z motorových vozidiel.

V náhrade je obsiahnutá:
- amortizácia,
- opravy, údržba,
- prevádzkové látky okrem PHL a im podobné výdavky.
Zákon o CN poznám, náklady na kúpu a prev. vozidla je dosť široký pojem, preto som myslela, že je to niekde vyšpecifikované, čo áno, a čo nie. Vďaka za príspevok.
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

Tweety Pozri príspevok
Nie, nemôže.
Usmernenie MF SR č. 3181/2002-7 K vybraným ustanoveniam zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, uplatňovaným pri podaní daňového priznania k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2001 a počas zdaňovacieho obdobia roku 2002 (FS č. 5/2002) v bode 15 tvrdí niečo iné...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tweety Pozri príspevok
Zákon o CN poznám, náklady na kúpu a prev. vozidla je dosť široký pojem, preto som myslela, že je to niekde vyšpecifikované, čo áno, a čo nie. Vďaka za príspevok.
Nie je ... ale historicky sa v niektorých materiáloch mihlo a momentálne to vyplýva z kontextu načrtnutého ustanovenia. Má sa za to, že základná náhrada je predpokladom krytia nákladov na kúpu a prevádzku ... t.j. pri jej uplatnení uhradíme prevádzkové náklady, resp. našporíme na nové auto (abstrahujem od širších súvislostí). Kúpa auta súvisí s obstaraním (uhradenou cenou), prevádzka najmä so súvisiacou údržbou (servisné služby), z toho vychádzajú výklady.

Nie sme v praxi rok ani dva. V roku 1992-3 platil oficiálny výklad MF SR k zákonu o súkromnom podnikaní a tam to bolo ... veľa východísk ekonóm a účtovník nájde práve pri zdokumentovaní si vývoja v tej-ktorej oblasti. Následne platilo napríklad aj materiál MF k základnej náhrade publikované vo FS. Predpokladám, že podrobnejšie informácie je možné získať od štatistického úradu, nakoľko základná náhrada je položkou upravovanou základe štatistického sledovania indexu cien (rovnako informácia zo zákona o cestovných náhradách).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
137Cs Pozri príspevok
Usmernenie MF SR č. 3181/2002-7 K vybraným ustanoveniam zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, uplatňovaným pri podaní daňového priznania k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2001 a počas zdaňovacieho obdobia roku 2002 (FS č. 5/2002) v bode 15 tvrdí niečo iné...
Áno...toto som mala na mysli. Skúsim skopírovať text z FS (už to na Porade bolo publikované):

Zahrnovanie vedľajších výdavkov vynaložených
pri pracovnej ceste do daňových
výdavkov pri použití súkromného
vozidla k výkonu pracovnej cesty
Podľa § 24 ods. 2 písm. j) zákona o daniach
z príjmov sa výdavky (náklady) na pracovné cesty
zahrnú do daňových výdavkov vo výške, na
ktorú vzniká nárok podľa osobitných predpisov,
a to vrátane nevyhnutných výdavkov spojených
s pracovnou cestou [obdobne je uvedené v ustanovení
§ 4 písm. d) zákona č. 119/1992 Zb.
o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov].
Za takéto nevyhnutné výdavky sú považované
napr. poplatky za parkovanie, diaľničné
známky a pod. Uvedené náklady sú uznané za
daňové výdavky, pričom diaľničná známka je
uznaná za daňový výdavok v nutnej preukázanej
výške (t. j., ak napr. bola služobná cesta vykonaná
v zdaňovacom období 1x, uzná sa za daňový
výdavok len diaľničná známka, resp.
hodnota vo výške vydávanej známky s platnosťou
na najkratšie obdobie). Rovnako havarijné
poistenie motorového vozidla zamestnanca používaného
na pracovné cesty (poistenie majetku
uhradené zamestnávateľom, ktorého dôsledky
a náhrady škody by v prípade neuzatvorenia
zmluvy znášal zamestnávateľ napr. podľa § 420
Občianskeho zákonníka, je v súlade s § 24
ods. 1a § 24 ods. 3 písm. b) zákona o daniach
z príjmov možné považovať za daňový výdavok
(ide len o prípady, ak zamestnávateľ k výkonu
služobných ciest z preukázateľných dôvodov namiesto
vlastného vozového parku umožňuje používať
súkromné vozidlo, pričom k uzatvoreniu
poistenej zmluvy došlo práve z dôvodu výkonu
pracovnej cesty, resp. obvyklého používania súkromných
motorových vozidiel na pracovné cesty).
Ak je však havarijné poistné uzatvorené na
dobu dlhšiu, ako je trvanie výkonu pracovnej cesty
(t. j. napr. ročná doba), pričom motorové vozidlo
je priebežne používané na výkon služobných
ciest, je možné do daňových výdavkov
započítať najviac polovičnú sumu uhradeného
poistného (t. j. pri daňových výdavkoch je zohľadnené,
že ide o súkromné motorové vozidlo
slúžiace predovšetkým na osobné účely a zároveň
aj na výkony, ktorých výsledkom je zdaňovaný
príjem).
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jana Acsová Pozri príspevok
Nie je ... ale historicky sa v niektorých materiáloch mihlo a momentálne to vyplýva z kontextu načrtnutého ustanovenia. Má sa za to, že základná náhrada je predpokladom krytia nákladov na kúpu a prevádzku ... t.j. pri jej uplatnení uhradíme prevádzkové náklady, resp. našporíme na nové auto (abstrahujem od širších súvislostí). Kúpa auta súvisí s obstaraním (uhradenou cenou), prevádzka najmä so súvisiacou údržbou (servisné služby), z toho vychádzajú výklady.

Nie sme v praxi rok ani dva. V roku 1992-3 platil oficiálny výklad MF SR k zákonu o súkromnom podnikaní a tam to bolo ... veľa východísk ekonóm a účtovník nájde práve pri zdokumentovaní si vývoja v tej-ktorej oblasti. Následne platilo napríklad aj materiál MF k základnej náhrade publikované vo FS. Predpokladám, že podrobnejšie informácie je možné získať od štatistického úradu, nakoľko základná náhrada je položkou upravovanou základe štatistického sledovania indexu cien (rovnako informácia zo zákona o cestovných náhradách).
Ešte raz vďaka.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

ak mám len podkladovú časť a chýba doklad o zaplatený dial. nálepky, tak môžem tiež uplatniť dph? ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať