Zavrieť

Porady

Združenie a zamestnanci

Dve FO sa rozhodli že založia združenie , ale obaja už sú zamestnávatelia . Môžu zamestnanci ostať naďalej zamestnaný tak ako boli len náklady na mzdy , odvody a všetko s tým spojené by sa platilo z účtu združenia . Alebo mám ich všetkých prehlásiť na FO ktorá je zastupujúca za združenie ? Hodne som toho prečítala na Porade ale s týmto si neviem rady . Ďakejem
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Miska 1 Pozri príspevok
Dve FO sa rozhodli že založia združenie , ale obaja už sú zamestnávatelia . Môžu zamestnanci ostať naďalej zamestnaný tak ako boli len náklady na mzdy , odvody a všetko s tým spojené by sa platilo z účtu združenia . Alebo mám ich všetkých prehlásiť na FO ktorá je zastupujúca za združenie ? Hodne som toho prečítala na Porade ale s týmto si neviem rady . Ďakejem
Ja som toho názoru , pokiaľ sa idú združiť formou združenia FO , tak nech si v zmluve o združení ošetria tieto náležitosti , nakoľko každý z nich je zamestnávateľom . To znamená , že by som tam uviedla skutočnosti , že výdavky za zamestnacov si budú každý účtovať osobitne vo svojich jednotlivých účtovníctvach a na konci roka v rámci uzávierkových účtovných operácii sa tieto výdavky združia do peňažného denníka poverenej osoby na vedenie účtovníctva .

Predsa sa jedná o zamestnancov a treba myslieť aj na budúcnosť , čo všetko sa môže ohľadne zamestnancov stať . Takto to bude mať každý u seba v účtovníctve počas roka a na konci roka si podiela výdavky na zamestnacov vyššie uvedeným spôsobom .Len to treba zmluvne ošetriť .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja ešte dodám , iný prípad by vznikol vtedy.... ak by združenie uzatvorili dve FO bez zamestnancov a určili by si poverenú osobu na vedenie :

- účtovníctva
- uzatváranie pracovno právnych vzťahov
- a podobne

A v rámci toho , by zamestnancov prijímal a pracovné zmluvy uzatváral poverený člen združenia na jeho obchodné meno v mene združenia , tak vtedy aj vidím opodstatnenie , že všetky náklady -výdavky spojené so zamestnancami uhrádzať so spoločného účtu zo združenia .
0 0
Miska 1 Miska 1

Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

Máš celkom dobrý nápad . To ma veru nenapadlo , bude to prehľadné a hlavne jednoduché .Tak že nebudem musieť zamestnancov prihlasovať na nového zamestnávatela . Dík
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

My máme združenie 2 FO. Každá má svojich zamestnancov a výdavky s tým spojené účtujem v účtovníctve združenia.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Miska 1 Pozri príspevok
Máš celkom dobrý nápad . To ma veru nenapadlo , bude to prehľadné a hlavne jednoduché .Tak že nebudem musieť zamestnancov prihlasovať na nového zamestnávatela . Dík
Len nezabudnúť to ošetriť v Zmluve o združení , všetky tieto pracovné vzťahy do detailu , pokiaľ sa dá .Následne treba domyslieť financie na zaplatenie výdavkov spojených so zamestnancami a to formou mesačného vyčíslenia a prevodu na osobné účty SZČO, aby tieto výdavky sa mohli uhradiť .
Naposledy upravil Zita5 : 13.02.09 at 11:54
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jana007 Pozri príspevok
My máme združenie 2 FO. Každá má svojich zamestnancov a výdavky s tým spojené účtujem v účtovníctve združenia.
Dá sa postupovať aj tak , ale združenie je tak komplikovaná forma podnikania , i keď sa to niekedy nezdá , že je tam stále čo vylepšovať ,aby všetko bolo prehľadné .A veľa krát sa vyskytnú také prípady , že s tým človek ani nepočítal na začiatku spoločného podnikania .
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Prosím o radu.
Dve FO idú založiť združenie. Budú mať aj zamestnancov. Prvý má živnosť otvorenú v OÚ Komárno a druhý v OÚ Nové Zámky (NZ).
1/ Môžu vytvoriť združenie, ak každý z nich má inde otvorenú živnosť?
2/ Musia mať v živnostenskom liste zapísanú rovnakú činnosť?
3/ Ak poverenou osobou bude FO v NZ, všetko súvisiace so zamestnancami (daň zo záv.činn.,SP) sa bude vybavovať v NZ?
4/ FO z Komárna nečakajú žiadne zmeny v súvislosti s jeho poistením SP a ZP?
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
posúvam...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
karcoolka1 Pozri príspevok
Prosím o radu.
Dve FO idú založiť združenie. Budú mať aj zamestnancov. Prvý má živnosť otvorenú v OÚ Komárno a druhý v OÚ Nové Zámky (NZ).
1/ Môžu vytvoriť združenie, ak každý z nich má inde otvorenú živnosť?
2/ Musia mať v živnostenskom liste zapísanú rovnakú činnosť?
3/ Ak poverenou osobou bude FO v NZ, všetko súvisiace so zamestnancami (daň zo záv.činn.,SP) sa bude vybavovať v NZ?
4/ FO z Komárna nečakajú žiadne zmeny v súvislosti s jeho poistením SP a ZP?
Združenie FO uzavrieť môžu . Nevidím v tom problém , že jeden je v Komárne a druhý je v Nových Zámkoch .

Neviem však ako budú mať riešenú spoločnú prevádzku , resp. sídlo združenia . Ak si stanovia sídlo združenia , tak si budú musieť ohlásiť prevádzku .
K tomuto ohláseniu by som Vám doporučila zistiť na živnostenskom úrade , ako majú postupovať , aj jeden aj druhý .
V tomto Vám neviem presne povedať , že ak má niekto sídlo a miesto podnikania v NZ a chcel by otvoriť prevádzku v KN , či to nahlasuje na miestne príslušnom ŽU , alebo v mieste kde sa prevádzka bude nachádzať .Toto si všetko zistite na Obvodnom úrade - Živnostenské oddelenie , pod ktorý patria jednotlivé SZČO .

K otázke rovnakých predmetov činností - áno musia mať obaja rovnaký predmet činností , nakoľko by sa to dalo považovať za podnikanie bez živnostenského oprávnenia u jedného z nich .

Ak bude poverená osoba - SZČO z NZ a bude zamestnávateľom , tak všetky odvodové a daňové povinnosti si bude plniť v NZ .

SZČO z Komárna nečakajú z pozície SZČO žiadne zmeny . Ten si bude naďalej prevádzať platby do SP a ZP , tak ako doposial .
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Zita5 Pozri príspevok

Neviem však ako budú mať riešenú spoločnú prevádzku , resp. sídlo združenia . Ak si stanovia sídlo združenia , tak si budú musieť ohlásiť prevádzku .
K tomuto ohláseniu by som Vám doporučila zistiť na živnostenskom úrade , ako majú postupovať , aj jeden aj druhý .
V tomto Vám neviem presne povedať , že ak má niekto sídlo a miesto podnikania v NZ a chcel by otvoriť prevádzku v KN , či to nahlasuje na miestne príslušnom ŽU , alebo v mieste kde sa prevádzka bude nachádzať .Toto si všetko zistite na Obvodnom úrade - Živnostenské oddelenie , pod ktorý patria jednotlivé SZČO.
Veľmi pekne ďakujem!

Čítam živnost.zákon § 17 Prevádzkáreň. Nie je mi veľmi jasné, čo sa tým myslí. Napríklad: keď som si otvárala živnosť na vedenie účtovníctva, spýtala som sa na živnostenskom, či mám prísť nahlásiť prevádzkáreň, povedali mi, že nie.
A poznám združenie, ktoré nemá nahlásenú prevázdzkáreň. Poskytujú zámočnícke práce vždy na inom mieste.
Troška som sa zamotala.
Zajtra zavolám na OU živn.odd..

A keby si FO z Komárna otvoril živnosť v NZ? Zjednodušilo by to niečo? Podotýkam, že ani jeden z nich sa nebude venovať inej činnosti.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Otázka nie je na mieste, našla som:

Náležitosti ohlásenia živnosti
§ 45
(1) Kto hodlá prevádzkovať ohlasovaciu živnosť, je povinný to ohlásiť živnostenskému úradu miestne príslušnému podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
karcoolka1 Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem!

Čítam živnost.zákon § 17 Prevádzkáreň. Nie je mi veľmi jasné, čo sa tým myslí. Napríklad: keď som si otvárala živnosť na vedenie účtovníctva, spýtala som sa na živnostenskom, či mám prísť nahlásiť prevádzkáreň, povedali mi, že nie.
A poznám združenie, ktoré nemá nahlásenú prevázdzkáreň. Poskytujú zámočnícke práce vždy na inom mieste.
Troška som sa zamotala.
Zajtra zavolám na OU živn.odd..

A keby si FO z Komárna otvoril živnosť v NZ? Zjednodušilo by to niečo? Podotýkam, že ani jeden z nich sa nebude venovať inej činnosti.
Ideálne by bolo , keby obaja boli z jedného mesta , ktoré by zastrešoval jeden ŽU .

Zajtra si zavolajte na príšlušný živnostenský úrad a napíšte potom do témy , ako Vás usmernili .

Ja som smerovala s tou prevádzkou preto , lebo som si myslela ,že by sa možno jednalo o nejakú výrobu , nakoľko ste spomínali zamestnancov . Ak sa smiem spýtať , o akú činnosť sa jedná ?
Možno nakoniec prídeme aj k tomu , že skutočne nemusia prevádzku a bude stačiť , aby si jeden z nich doplnil živnosť .

Ale , to máte pravdu , nemusí byť podmienkou vždy prevádzka , len doposial čo robíme so združeniami FO , majú spoločnú" prevádzku "........je to miesto , kde majú kanceláriu a kde sa im zhromažďujú všetky doklady , tu majú svoj tlf,fax , na danom mieste prijímajú všetky objednávky atď.
Čiže ak prišla kontrola zo živnostenského úradu , tak si ich všetkých tu na jednom mieste skontrolovali , taktiež aj kontrola DU.
Ale netvrdím, že to nemôže byť aj inak .

Sú aj plátcovia DPH?
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Nie sú platcami DPH, budu mať do 5 zamestnancov. A ide o služby - zámočnícke a zváračské práce. Zväčša ide o montáž priamo na mieste odberateľa.
MIMO TÉMY:
Ak v prac.zmluve budú mať miesto: Nové Zámky a vychádzajú každý deň na výkon práce, majú zam-ci nárok na stravné (diéty)+náhrada za používanie vlastného auta?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
karcoolka1 Pozri príspevok
Ak v prac.zmluve budú mať miesto: Nové Zámky a vychádzajú každý deň na výkon práce, majú zam-ci nárok na stravné (diéty)+náhrada za používanie vlastného auta?
napr. § 2 tu: http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-...09-2007-a.html
a potom aj tu: http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...008-a.html#152
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Veľká vďaka, veľmi pomôže nasmerovanie na správny paragraf.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Otázka stále je aktuálna: Ako postupovať pri tvorbe združenia dvoch FO, ak každý z nich má trvalý pobyt v inom okrese?

Volala som na OU živn.odd., povedali mi, že u nich sa nenahlasuje sídlo združenia a vôbec ich nezaujíma združenie, ochota "nadovšetko"!
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Združenie nemá právnu subjektivitu , čiže spôsobilosť na právne úkony. Je to len zmluva napr. medzi dvomi FO. Všetky účtovné doklady sú vystavované len na jedného účastníka združenia (určí sa vzájomnou dohodou). Na konci obdobia sa rozdelujú P a V podľa dohodnutého podielu.
Čo sa týka OU živnostenské oddelenie, tak tam ich to naozaj nemusí zaújmať. Koho to zaújma, je len DU.

linky ohľadne združenia:
http://www.porada.sk/t45161-zdruzenie.html
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ekopo Pozri príspevok
Združenie nemá právnu subjektivitu , čiže spôsobilosť na právne úkony. Je to len zmluva napr. medzi dvomi FO. Všetky účtovné doklady sú vystavované len na jedného účastníka združenia (určí sa vzájomnou dohodou). Na konci obdobia sa rozdelujú P a V podľa dohodnutého podielu.
Čo sa týka OU živnostenské oddelenie, tak tam ich to naozaj nemusí zaújmať. Koho to zaújma, je len DU.

linky ohľadne združenia:
http://www.porada.sk/t45161-zdruzenie.html
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html
Ivan , jednalo sa tu o nasledovné , preto sa zadávateľka obrátila na ŽU , lenže zrejme sa nechápali o čo ide .
http://www.porada.sk/960414-post10.html

Je pravdou , že ich to nemusí zaujímať , ale tam išlo o preverenie určitých záležitostí , ktoré som písala v priloženom príspevku .

Živnostenský úrad to bude zaujímať vtedy , ak bude porušený Živnostenský zákon .
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
OK Zitka, čítal som len posledné otázky.
ak mám odpovedať na túto otázku:


karcoolka1 Pozri príspevok
Otázka stále je aktuálna: Ako postupovať pri tvorbe združenia dvoch FO, ak každý z nich má trvalý pobyt v inom okrese?
tak by som to jednoducho zhrnul takto: voči inštitúciam postupovať tak, ako keby združenie neexistovalo, pretože na úkony je určená konkrétna FO. Táto FO zamestná zamestnancov (nie združenie). FO si voči ŽU splnila povinnosti pri ohlásení živnosti.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Veľmi mi pomohla vaša reakcia. Pri najbližšom umožnení ocením oboch. Poraďáci by mali robiť na takýchto inštitúciách.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať