Zavrieť

Porady

Začiatok účtovania PU

Dobrý večer,
chcem sa opýtať: 1. aký postup v účtovaní by mal po sebe nasledovať, myslím od samého začiatku účtovania - zriadovacie náklady, začiatočné stavy - bank. účet a pokladňa? -som úplná začiatočníčka a preto prosím o pomoc.
2. ako zaúčtovať dotáciu z UP?
Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Jednotlive ucty a knihy budes otvarat podla potreby, napr. banku odo dna zriadenia bankoveho uctu (na zaklade bankoveho vypisu), pokladnu odo dna vzniu spolocnosti (vlozis zakladne imanie), a pod.

    Pozri najma http://www.porada.sk/t18282-postupy-...12-2008-a.html.

    K dotacii sa neviem vyjadrit. Skus popozerat prispevky na porade.sk.

    janka4311 je offline (nepripojený) janka4311

    janka4311
    Predpis ZI - 353/411 vklad spolocnika na zaklade výpisu z OR

    uhrada ZI -
    peniazmi 211,221/353
    DHM a DNM 042/353
    zásobami 11.12.13./353

    zriadovacie naklady pred vznikom uctovnej jednotky
    interný doklad 538,518, 5./ 379

    po vzniku uctovnej jednotky
    VPD 538,518/211,221

    uhrada zavazku voči zakladatelom za vyuctovane zriadovacie naklady
    VPD 379/211,221

    ak zriadovacie naklady su vyssie ako povolený limit
    viac ako 50 000,-Sk tak na ucet 011-zriadovacie naklady


    odpisy zriadovacich nakladov 551/071
    vyradenie zriadovacich nakladov po ich uplnom odpisani 071/011


    priznanie dotacií a prispevkov sa uctuje podla ucelu predpis 346,347/ 648
    prijate penazne prostriedky na bankovy ucet 221/346,347

    dida2 je offline (nepripojený) dida2

    dida2
    Dobrý večer,
    vdaka za odpovede, ale ešte vždy mi nie je jasné prečo ZI účtovať na účte 353, ked začínam podnikať sama bez zamestnanca z určitou finančnou čiastkou, ktorú mám na účte a hotovosťou - z týchto peňazí nakúpim tovar a tieto financie budú vlastne ako môj vklad do firmy pri zač. podnikania. Prosím ak môžte vysvetlite mi to, mám v tom nejasno a ešte posledná otázka ohľadom dotácie: ide o to čerpanie dotácie - ako to zaúčtovať? - a je potrebné aj časové rozlíšenie výnosov, ak sa bude čerpať aj v nasledujúcom roku? Ak sa dá prosím popíšte mi celý postup účtovania. Už teraz vdaka.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ucet 353 - Pohladavka za upisane vlastne imanie. To nema nic spolocne so zamestnancami. Zakladne imanie vklada spolocnik/spolocnici, tak preto pohladavka voci nemu/nim + analytika.

    http://www.porada.sk/t18282-postupy-...12-2008-a.html
    § 53 Účtovanie pohľadávok voči spoločníkom, členom družstiev a účastníkom združenia

    (2) Na účte 353 - Pohľadávky za upísané vlastné imanie sa účtujú pohľadávky voči upisovateľom, ktorými sú akcionári, spoločníci a členovia družstva. Zostatok účtu predstavuje upísané nesplatené akcie alebo podiely.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dida2 Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    vdaka za odpovede, ale ešte vždy mi nie je jasné prečo ZI účtovať na účte 353, ked začínam podnikať sama bez zamestnanca z určitou finančnou čiastkou, ktorú mám na účte a hotovosťou - z týchto peňazí nakúpim tovar a tieto financie budú vlastne ako môj vklad do firmy pri zač. podnikania. Prosím ak môžte vysvetlite mi to, mám v tom nejasno a ešte posledná otázka ohľadom dotácie: ide o to čerpanie dotácie - ako to zaúčtovať? - a je potrebné aj časové rozlíšenie výnosov, ak sa bude čerpať aj v nasledujúcom roku? Ak sa dá prosím popíšte mi celý postup účtovania. Už teraz vdaka.
    Z označeného mi nie je jasné či ide o PÚ alebo o JÚ? Alebo o PÚ pre szčo alebo s.r.o.?

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Dobrý deň!
    Chcem sa spýtať- práve založená s.r.o. jedním základateľom. Ide mi o ZI- musí byť nejaká suma (%) na osobitnom účte, alebo stačí, ak vloží zakladateľ celé ZI na podnikateľký účet a z toho sa bude ďalej podnikať?

    Čo sa týka rezervného fondu, na to musí byť zriadení osobitný bankový účet a tam ponechané financie?

    Čo sa týka právnických osôb som úplný začiatočník - pomôže mi čokolvek, kde sa tieto informácie dočítam. Vďaka!

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lotarka Pozri príspevok
    Dobrý deň!
    Chcem sa spýtať- práve založená s.r.o. jedním základateľom. Ide mi o ZI- musí byť nejaká suma (%) na osobitnom účte, alebo stačí, ak vloží zakladateľ celé ZI na podnikateľký účet a z toho sa bude ďalej podnikať? Ani vložiť na účet netreba. Stačí "mať" v pokladni.

    Čo sa týka rezervného fondu, na to musí byť zriadení osobitný bankový účet a tam ponechané financie? Nemusí, RF sa tvorí zo zisku, a aj to len účtovne. Voľakedy bolo povinné mať na to samostatný účet v banke, ale to už neplatí.

    Čo sa týka právnických osôb som úplný začiatočník - pomôže mi čokolvek, kde sa tieto informácie dočítam. Vďaka!

    V citáte.

    dida2 je offline (nepripojený) dida2

    dida2
    Ide o Podvojné účtovníctvo pre SZCO, len som úplne v začiatkoch - podnikať začínam od 1.4.2009 a už teraz sa zaoberám tým, ako to všetko zúčtujem od samého začiatku. Viem, že ľahšie by bolo účtovať v JU, ale chcem skúsiť to podvojné kvôli tomu, že som si robila kurz a chcem si to vyskúšať v praxi, aby to nebolo zbytočné a aby som to nezabudla.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dida2 Pozri príspevok
    Ide o Podvojné účtovníctvo pre SZCO, len som úplne v začiatkoch - podnikať začínam od 1.4.2009 a už teraz sa zaoberám tým, ako to všetko zúčtujem od samého začiatku. Viem, že ľahšie by bolo účtovať v JU, ale chcem skúsiť to podvojné kvôli tomu, že som si robila kurz a chcem si to vyskúšať v praxi, aby to nebolo zbytočné a aby som to nezabudla.
    V prípade PÚ pre szčo sa nepoužíva účet 353 ani 411, ale účet 491.

    dida2 je offline (nepripojený) dida2

    dida2
    Vdaka a mohla by som poprosiť niekoho kto sa vyzná, o vysvetlenie, ako sa účtuje dotácia - celý ten postup aj z čerpaním? Veľmi mi to pomôže.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    dida2 Pozri príspevok
    Vdaka a mohla by som poprosiť niekoho kto sa vyzná, o vysvetlenie, ako sa účtuje dotácia - celý ten postup aj z čerpaním? Veľmi mi to pomôže.
    http://www.porada.sk/t46916-uctovanie-dotacie-v-pu.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.