Zavrieť

Porady

Aký kurz použiť, keď nemám doklad zo zmenárne?

Čaute všetci, ako by ste zaúčtovali, keď nemáte doklad zo zmenárne: Z euro účtu odišli peniaze - výber, to mám doklad, dala som to ako príjem na pokladňu - valutová. Neviem, ale čo s tým, keď šef tie peniaze zmenil na slovenské a od toho už nemám doklad, keby som mala Sk-pokladňu v pluse, nechala by som to tak, ale je dosť v mínuse, tak neviem, aký kurz mám na to použiť. A osobných vkladov už má tiež dosť. Vie niekto poradiť? Diki. Adula
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Skus NBS, ale inak by si mala komercny kurz zmenarne, nuz ale ked nemas, myslim, ze NBS musi stacit.

    Mylim sa, a tym milim i ostatnych. A na to makkom i v slove mylim trvam.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Adula, tie peniaze si nechal šef na vlastnú potrebu? Ak áno, tak mu ich tak aj zaúčtuj ako vlastná spotreba a to vo valutach. Neviem či máš JU al. PU.

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Jarka , mám JU, kupoval za ne materiál na stavby a pod. Keby som nemala pokladnu s dosť veľkým mínusom, nechala by som to vo valut.pokladni.

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Častý prípad.

    Pre kurz, ktorý sa použije pre zaúčtovanie takýchto platieb je potrebné použiť kurz, ktorý bol v deň výdaja týchto peňazí z účtu. Pretože účtujeme v slovenských korunách, aj pokladňa musí byť vedená v slovenských korunách, aj keď výber bol vykonaný v euro. Deň výberu x kurz NBS. Týmto zaťažiť svojho šéfa. To že tie peniaze premenil na slovenské, a nemá doklad, je jeho problém, pretože tento doklad si mal zabezpečiť v banke, kde tie peniaze vymieňal. Keď nakupuje za tieto peniaze - slovenské, ktoré vymenil, tak mu ich odpočítaš z výdaja podľa potvrdeniek, ktoré predložil a čo mu chýba, musí vrátiť. Ak nevráti, je to jeho príjem, ktorý mu pripočítaš v mzdách, ako prijatý preddavok na mzdu a tento mu zdaníš. Určite nebude súhlasiť s takýmto riešením, ale v prvom rade je to jeho chyba, že si nezabezpečil doklad o výmene týchto peňazí na slov. menu.
    pocitac076.gif  

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Myslím, že teda nemáš inú možnosť, len napísať nejaký záznam, že doklad o zmene EUR na Sk bol stratený a vytlačiť z netu kurz a urobiť prevod prostriedkov z valutovej mínus a na Sk plus a zároveň napísať že boli kupované výdavky v nasledujúcich dňoch a napísať aké a snažiť sa približne a takú hodnotu ako bude prevod prostriedkov medzi pokladňami.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Neboli tie peniaze vybrané rovno z banky v Sk? Ak by boli, potom by sa mal zistiť kurz banky EUR nákup v deň výberu (vlastne ste banke predali EUR).

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ak nevráti, je to jeho príjem, ktorý mu pripočítaš v mzdách, ako prijatý preddavok na mzdu a tento mu zdaníš. Určite nebude súhlasiť s takýmto riešením, ale v prvom rade je to jeho chyba, že si nezabezpečil doklad o výmene týchto peňazí na slov. menu

    Anton, pravdepodobne si si nevšimol, že zadávateľka otázky účtuje v JÚ, teda nemôže to zaúčtovať ako mzdu majiteľa, resp.SZČO, a po druhé preddavok sa nezdaňuje pri nikom, až mzda.

    Ja odporúčam : na valuty vypísať VPD, dať podpísať šéfovi ako osobnú spotrebu, keď si písala, že vkladov máš dosť, tak to daj ako vrátený vklad, a následne si urob príjem ako vklad podnikateľa pre slovenskú pokladňu prepočtom kurzom NBS, čo ti vyjde tak isto len v Sk. Nebudeš v mínuse v Sk pokladni a valutovú budeš mať čistú.

    marta je offline (nepripojený) marta

    marta
    ondrejvla
    Ak nevráti, je to jeho príjem, ktorý mu pripočítaš v mzdách, ako prijatý preddavok na mzdu a tento mu zdaníš. Určite nebude súhlasiť s takýmto riešením, ale v prvom rade je to jeho chyba, že si nezabezpečil doklad o výmene týchto peňazí na slov. menu

    Anton, pravdepodobne si si nevšimol, že zadávateľka otázky účtuje v JÚ, teda nemôže to zaúčtovať ako mzdu majiteľa, resp.SZČO, a po druhé preddavok sa nezdaňuje pri nikom, až mzda.

    Ja odporúčam : na valuty vypísať VPD, dať podpísať šéfovi ako osobnú spotrebu, keď si písala, že vkladov máš dosť, tak to daj ako vrátený vklad, a následne si urob príjem ako vklad podnikateľa pre slovenskú pokladňu prepočtom kurzom NBS, čo ti vyjde tak isto len v Sk. Nebudeš v mínuse v Sk pokladni a valutovú budeš mať čistú.
    Ak živnostník použije valuty na podnikanie a konvertuje ich na slovenskú menu, potom v zmysle ustanovenia § 24 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov výdaj valút ocení kurzom komernčnej banky (ak nie je známy kurz zmenárne), v ktorej má vedený účet, v deň účtovného prípadu.

    ToBa je offline (nepripojený) ToBa

    ToBa
    Nerád by som niekoho pomýlil, väčšina z vás sa prikláňa pri prepočte "strateného" dokladu ku kurzu NBS. Osobne si však myslím, že to nie je správne. Ten, kto peniaze menil, predsa nebol v NBS, ale v určitej banke alebo zmenárni. A všetky tieto inštitúcie predsa majú zálohované kuzové lístky za každý deň svojho "fungovania" Ja by som postupoval tak, že by som si dal vytlačiť kuzový lístok z daného dňa (ten si predsa pamätáme), dal by som šéfovi podpísať vyhlásenie že v tento deň menil danú sumu v danej inštitúcii, a je po probléme...
    použitie kurzu NBS podľa mňa nespĺňa podmienku preukaznosti účtovníctva, aj keď sa možno bavíme o minimálnych kurzových rozdieloch medzi NBS a danou zmenárňou...

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Vazne myslite, ze mi v zmenarni daju nejaky listok a ja si to mozem takto zauctovat? Aj ked nemam ten doklad, ze to bolo v tejto zmenarni?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.