Zavrieť

Porady

priznanie preplatku ZP

Dobry den,
mam spravny postup pri vyplnani DP typu B, ak cely preplatok zdravotneho poistenia (cca 213 Sk) zapocitam do prijmu a zrazenu dan z neho (cca 41 SK) uvedenie na r.98 ?
Z poistovne prislo potvrdenie, ze preplatok vo vyske cca 172 Sk bol vrateny na ucet SZCO. Ma sa fotokopia prilozit k DP?
Dakujem za odpoved
Usporiadat
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Dnes vyšiel dobrý článok v Hospodárskych novinách :
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-3452...danovo-upratat
0 0
miriamch miriamch

miriamch je offline (nepripojený) miriamch

Dakujem za tip.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
miriamch Pozri príspevok
Dobry den,
mam spravny postup pri vyplnani DP typu B, ak cely preplatok zdravotneho poistenia (cca 213 Sk) zapocitam do prijmu a zrazenu dan z neho (cca 41 SK) uvedenie na r.98 ?
Z poistovne prislo potvrdenie, ze preplatok vo vyske cca 172 Sk bol vrateny na ucet SZCO. Ma sa fotokopia prilozit k DP?
Dakujem za odpoved

K preplatku ZP :

Postupy JU
§ 23


(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

(5) Podľa tohto opatrenia sa postupuje po prvýkrát pri zostavení účtovnej závierky za účtovné obdobie roku 2008.

To znamená , že v peňažnom denníku to bude účtované , ako príjem ovplyvňujúci ZD - ostatné príjmy
K dani z preplatku ZP:
Uvediete do DP r. 98

K príloham DP :
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
[quote=Zita5;957481]K preplatku ZP :

Postupy JU
§ 23


(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

(5) Podľa tohto opatrenia sa postupuje po prvýkrát pri zostavení účtovnej závierky za účtovné obdobie roku 2008.

To znamená , že v peňažnom denníku to bude účtované , ako príjem ovplyvňujúci ZD - ostatné príjmy
K dani z preplatku ZP:
Uvediete do DP r. 98

A poprosím , ten preplatok zo ZP uvediem do PD v celej sume napr .4000 alebo aj s 19% daňou? Ďakujem.A
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

V deň úhrady daj takú čiastku, ktorá nabehla na účet.
V rámci uzávierkových operácií navýš príjmy o túto daň (t.j. musíš dostať do príjmov v hrubom) a v daňovom priznaní uvedieš zrážkovú daň ako preddavok.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Začínam mať z toho dobrý zmätok.Čiže prosím lopatka:
Deň príjmu na BU napr 4817 iné príjmy
DP do položiek zvyšujúcich základ dane dám 1129 Sk - zrazenú preddavkovu dan
a nasledne tuto dam aj na riadok 98???

Chapem to správne?

Ale ja mám aj príspevok od p.Mihála, kde píše ,že ak je príjem v podnikaní cca 500000 Sk nemá význam uvádzať preplatok z RZZP v daň.priznaní.
Chápem to nejako zle?Ako maám prosím postupovať?Andrea.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

maska2 Pozri príspevok
Začínam mať z toho dobrý zmätok.Čiže prosím lopatka:
Deň príjmu na BU napr 4817 iné príjmy
DP do položiek zvyšujúcich základ dane dám 1129 Sk - zrazenú preddavkovu dan
a nasledne tuto dam aj na riadok 98???

Chapem to správne?

Ale ja mám aj príspevok od p.Mihála, kde píše ,že ak je príjem v podnikaní cca 500000 Sk nemá význam uvádzať preplatok z RZZP v daň.priznaní.
Chápem to nejako zle?Ako maám prosím postupovať?Andrea.
V peň. denníku navýšiť príjmy o tú zrazenú daň, aby si dostala do príjmov hrubý príjem .
A v DP odpočítaš túto zrážkovú daň ako preddavok na daň.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
A to spravím na základe interného dokladu??????????
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno, tú uzávierkovú operáciu účtuj int. dokladom
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
čiže ID POZD? Ďakujem - či NOZD ide vlastne o tú daň? Andrea

prepáč, som chorá a zdá sa mi ,že už naozaj nerozmýšlam
1+1 = 3
Naposledy upravil maska2 : 20.02.09 at 09:25
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

POZD ( ostatné príjmy , tu si mala naúčtovať aj ten vrát. preplatok)
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Uz som to spravila takto:
vratený preplatok BU - IZP v den, kedy prisiel na BU
k 31.12.08 ID - prijem OVZ vlastne ta dan.
A spolu suma dostavam tu co mi v hrubom "prisudila" ZP.

Je to takto dobre?Ďakujem
0 0
mamiatko mamiatko

mamiatko je offline (nepripojený) mamiatko

Napriek hľadaniu som na môj prípad nenašla riešenie. Dôchodcovi s príjmom zo závislej činnosti vo výške 48 000,- Sk v roku 2008 zdravotná poisťovňa vrátila preplatky za roky 2005-2006 v januári 2008 v sume 6 000, Sk bez zrazenia preddavku na daň / do dnešného dňa ho na úhradu nevyzvali /. Podnikal do 31.12.2006. Podáva daňové priznanie ? Aký typ a kde uviesť preplatok. Ďakujem za odpoveď.
0 0
mamiatko mamiatko

mamiatko je offline (nepripojený) mamiatko

mamiatko Pozri príspevok
Napriek hľadaniu som na môj prípad nenašla riešenie. Dôchodcovi s príjmom zo závislej činnosti vo výške 48 000,- Sk v roku 2008 zdravotná poisťovňa vrátila preplatky za roky 2005-2006 v januári 2008 v sume 6 000, Sk bez zrazenia preddavku na daň / do dnešného dňa ho na úhradu nevyzvali /. Podnikal do 31.12.2006. Podáva daňové priznanie ? Aký typ a kde uviesť preplatok. Ďakujem za odpoveď.
Zaradila som otázku zle ?
0 0
mamiatko mamiatko

mamiatko je offline (nepripojený) mamiatko

mamiatko Pozri príspevok
Napriek hľadaniu som na môj prípad nenašla riešenie. Dôchodcovi s príjmom zo závislej činnosti vo výške 48 000,- Sk v roku 2008 zdravotná poisťovňa vrátila preplatky za roky 2005-2006 v januári 2008 v sume 6 000, Sk bez zrazenia preddavku na daň / do dnešného dňa ho na úhradu nevyzvali /. Podnikal do 31.12.2006. Podáva daňové priznanie ? Aký typ a kde uviesť preplatok. Ďakujem za odpoveď.
Už som sa pýtala, či som otázku zle zaradila. Alebo mi nikto neodpovie ?
0 0
Centrum Centrum

Centrum je offline (nepripojený) Centrum

Dôchodkyňa, pracovne stále aktívna. Pred nástupom na dôchodok v rôznych ekonomických funkciách, vedúca ek.odboru, fin. riad., ekonom ...viac
mamiatko Pozri príspevok
Už som sa pýtala, či som otázku zle zaradila. Alebo mi nikto neodpovie ?
Preplatky z RZ ZP za rok 2005 zdravotné poisťovne nemali povinnosť zdaňovať. Za rok 2006 a 2007 už ano a to podľa § 43 - zrážkovou daňou. Podľa usmerneniaMF/021796/206-72 ( FS 8/2006) - ak poistencovi s príjmami podľa § 6 bolo vrátené poistné a tento skončil podnikanie, upraví základ dane podaním dodatočného daňového priznania ( jedná sa o roky 2005, 2006). Vrátený príjem sa zaradí medzi príjmy § 6.Rozdiel na dani z dodatoč. DP doplatí.
0 0
mamiatko mamiatko

mamiatko je offline (nepripojený) mamiatko

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Maryš Maryš

Maryš je offline (nepripojený) Maryš

Dobrý deň,
dnes SZČO dostal od pisťovne oznamenie o zaplateni dane vyberanej zražkou z preplatku roč. zúčtovanie. SZČO však poisťovňa poukazala v 10.2008 preplatok v plnej výške (60 018 Sk), žiada uhradiť do 30.4.2009 zražkovú daň (11 403Sk). Daňové priznanie už SZČO odovzdal.Preplatok som zaúčtovala ako POZD, čím som v DP z úvedeného preplatku aj vypočítala 19% daň, t.z., že zaplatí daň prostredníctvom DP štátu. Je povinná zaplatiť daň zdrav.poisťovni, keď ju zaplatí prostredníctvom daň.priznania? Alebo ju zaplati aj posťovni a vyúčtuje si ju až v daň. priznaní za rok 2009 ako zrážkovú daň?
0 0
Maryš Maryš

Maryš je offline (nepripojený) Maryš

Neviete mi poradiť?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Marys, hladam konkretny link. Pamatam si len, ze odpoved bola, ze zdravotke nic neplatit, oznamit im listom, ze nic platit nebudes. Spravne si to uplatnila v danovom priznani.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať