Zavrieť

Porady

Neoprávnené uplatnenie PN

Dobrý deň, mám dosť veľký problém.
Naša zamestnankyňa mi dala v decembri začiatok PN, a povedala, že mala PN-ku 3 dni (17. - 19.12.2008). Vraj ukončenie mi prinesie neskôr, lebo doktorka je na dovolenke. Tak som jej vypočítala mzdu za december aj s náhradou príjmu počas PN 25%, odviedla odvody atď. K 31.1.2009 sme ju prepustili v rámci skúšobnej doby. Ukončenie PN mi stále nepriniesla, tvrdila, že ju má priateľ, zabudla a pod. Teraz som jej odmietla vyplatiť jej poslednú mzdu za január 2009, až kým mi neprinesie ukončenie PN.
A práve mi prišla SMS-ka, vraj jej tú PN-ku zrušili, aj to ukončenie, čo mala pre mňa jej zobrali (čo sa mi zdá teda veľmi čudné), lebo chodila do práce aj keď mala byť ešte PN. Tak neviem, čo s tým mám teraz robiť.
Viete mi, prosím, poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    petkor Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám dosť veľký problém.
    Naša zamestnankyňa mi dala v decembri začiatok PN, a povedala, že mala PN-ku 3 dni (17. - 19.12.2008). Vraj ukončenie mi prinesie neskôr, lebo doktorka je na dovolenke. Tak som jej vypočítala mzdu za december aj s náhradou príjmu počas PN 25%, odviedla odvody atď. K 31.1.2009 sme ju prepustili v rámci skúšobnej doby. Ukončenie PN mi stále nepriniesla, tvrdila, že ju má priateľ, zabudla a pod. Teraz som jej odmietla vyplatiť jej poslednú mzdu za január 2009, až kým mi neprinesie ukončenie PN.CHYBA porušujete zákon, niesmiete jej zadržať mzdu. Môže sa to obrátiť proti vám.
    A práve mi prišla SMS-ka, vraj jej tú PN-ku zrušili, aj to ukončenie, čo mala pre mňa jej zobrali (čo sa mi zdá teda veľmi čudné), lebo chodila do práce aj keď mala byť ešte PN. Tak neviem, čo s tým mám teraz robiť.
    Viete mi, prosím, poradiť?
    Možno prerobiť predošlú mzdu a rozdiel si uplatniť v tejto mzde. Ale radšej nech sa vyjadrí ešte niekto.

    petkor je offline (nepripojený) petkor

    petkor
    Lenže mzda za január je už vystavená, všetko je už odvedené, iba nej sme tú mzdu ešte neuhradili. A k 31.1. u nás skončila, takže už jej nič vyplácať nebudeme. Fakt si s tým neviem rady :-(((

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    petkor Pozri príspevok
    Lenže mzda za január je už vystavená, všetko je už odvedené, iba nej sme tú mzdu ešte neuhradili. A k 31.1. u nás skončila, takže už jej nič vyplácať nebudeme. Fakt si s tým neviem rady :-(((
    Chyba bola už to že sa PN uplatnila aj ked ste nemali potvrdenie o PN. Ja osobne by som prepočítala mzdy, poslala opravné výkazy za obidva mesiace. Ale nechajme ešte nech sa vyjadria skúsenejší.

    Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

    Veronika R
    Ak máte začiatok PN, skúste sa informovať u jej lekára, či ju vystavil, a teda aj zrušil, keď Vám to tvrdí. Ak by Vám nechcel dať informáciu, myslím, že aj SP dostáva hlásenia od lekárov o vystavených PN, skúste to potom tam. Je to istejšie, ako mzdu prerobiť a zasa zle. Tie dni, čo nechodila do práce musíte mať predsa niečim nahradené.
    Ak chodial do práce, natíska sa mi otázka, nejde len o falšovanie PN? Určite by som to riešila s jej lekárom ak bude ochotný, ak nie tak cez Sociálnu poisťovňu, Nechcela by som byť potom v koži tej pani, ak to sfalšovala.
    Naposledy upravil Veronika R : 18.02.09 at 15:26

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    petkor Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám dosť veľký problém.
    Naša zamestnankyňa mi dala v decembri začiatok PN, a povedala, že mala PN-ku 3 dni (17. - 19.12.2008). Vraj ukončenie mi prinesie neskôr, lebo doktorka je na dovolenke. Tak som jej vypočítala mzdu za december aj s náhradou príjmu počas PN 25%, odviedla odvody atď. K 31.1.2009 sme ju prepustili v rámci skúšobnej doby. Ukončenie PN mi stále nepriniesla, tvrdila, že ju má priateľ, zabudla a pod. Teraz som jej odmietla vyplatiť jej poslednú mzdu za január 2009, až kým mi neprinesie ukončenie PN.
    A práve mi prišla SMS-ka, vraj jej tú PN-ku zrušili, aj to ukončenie, čo mala pre mňa jej zobrali (čo sa mi zdá teda veľmi čudné), lebo chodila do práce aj keď mala byť ešte PN. Tak neviem, čo s tým mám teraz robiť.
    Viete mi, prosím, poradiť?
    ošetrujúci lekár ti asi informáciu o PN-ke neposkytne. Napíš dotaz do sociálnej poisťovne a až na základe ich stanoviska oprav výplaty. Prilož kopiu začiatku PN-ky, ktorú si dostala od pracovníčky.
    Možno poučenie do budúcnosti - bez dokladu sa žiadne dávky - a už vôbec nie náhrada príjmu pri dočasnej PN - nevypláca.

    petkor je offline (nepripojený) petkor

    petkor
    Ďakujem veľmi pekne za rady, budem to asi riešiť cez tú SP.
    Do budúcnosti som sa teda poučila, takéto problémy veru nepotrebujem. Ale viete, keď to bolo akurát spojené s Vianocami, vraj lekárka bola na dovolenke a nejako cez telefón sa s ňou dohodla, no neviem. Už vôbec ničomu neverím a fakt budem konať len na základe papiera, ktorý budem mať v ruke, a nie, ktorý "vraj" má niekto doma.
    Čo už, chybami sa človek učí. Ďakujem veľmi pekne ešte raz.

    Neoprávnené uplatnenie PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.