Zavrieť

Porady

Jednorazové zaplatenie poistného na živ .poistenie

ako mám postupovať , keď mi zamestnanec doniesol potvrdenie pre zdaňovacie obdobi 2008 na uplatnenie nezd.častí, zaplatil jednorazovo poistné na živ.pois. 100000,-Sk s trvaním poistnej doby od 1.10.208 do 1.10.2018. Koľko mu mám priznať na odpočet v roku 2008 a potom ďaľsie roky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    buba Pozri príspevok
    ako mám postupovať , keď mi zamestnanec doniesol potvrdenie pre zdaňovacie obdobi 2008 na uplatnenie nezd.častí, zaplatil jednorazovo poistné na živ.pois. 100000,-Sk s trvaním poistnej doby od 1.10.208 do 1.10.2018. Koľko mu mám priznať na odpočet v roku 2008 a potom ďaľsie roky?
    § 11
    (8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 len u daňovníka uvedeného v § 2 písm. d) prvom bode.
    (9) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 4 písm. a), finančné prostriedky zaplatené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 4 písm. b) a poistné zaplatené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 4 písm. c) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky <STRIKE>12 000 Sk</STRIKE> 398, 33 eura. V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu
    a) určitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené,
    b) neurčitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na obdobie desiatich po sebe nasledujúcich rokov, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené.
    (10) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. a) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. b) musia byť splnené tieto podmienky:
    a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
    b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.
    (11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:
    a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
    b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    buba Pozri príspevok
    takže 100000 vydelím 10 a každý rok priznám 10000,- ?
    na druhej strane toho potvrdenia to zvykne byť napísané ... aj s citáciou § 11. Nemáš to tam?

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Ja som mala podobný prípad. Jednorázovo zaplatené ešte v roku 2001 50000.- Sk, doba neurčitá. Volala som do príslušnej poisťovne, tak vraj mám brať do úvahy 10 rokov, to znamená, že môžem uplatniť 5000.- Sk , Podotýkam, že doteraz si to neuplatňoval. Bude to tak správne?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    drobeceva Pozri príspevok
    Ja som mala podobný prípad. Jednorázovo zaplatené ešte v roku 2001 50000.- Sk, doba neurčitá. Volala som do príslušnej poisťovne, tak vraj mám brať do úvahy 10 rokov, to znamená, že môžem uplatniť 5000.- Sk , Podotýkam, že doteraz si to neuplatňoval. Bude to tak správne?
    ... môže si uplatňovať ...až do roku 2010 (mohol 2001 až 2010).. viď príspevok od Tweety

    buba je offline (nepripojený) buba

    buba
    tak ja tých 100000 vydelím 10 alebo11 neviem , keď je poistka od 1.10.2008 do 1.10.2018. a začnem uplatňovať od roku 2008 a na rok budem automaticky , alebo tiež musí doniesť nejaký papier z poisťovne?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    buba Pozri príspevok
    tak ja tých 100000 vydelím 10 alebo11 neviem , keď je poistka od 1.10.2008 do 1.10.2018. a začnem uplatňovať od roku 2008 a na rok budem automaticky , alebo tiež musí doniesť nejaký papier z poisťovne?
    Prečo chceš deliť 11-imi? Veď poistka trvá 10 rokov, preto ak spĺňa podmienky zákona (koniec poistenia po dovŕšení 55 rokov), tak poistnú sumu vydelíš desiatimi a za každé zdaňovacie obdobie v rokoch 2008 až 2017 si uplatníš 1/10.

    Jednorazové zaplatenie poistného na živ .poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.