Zavrieť

Porady

Ako faktúrovať programátorske práce

Čítal som mnoho diskusií o tom, že programátorské práce ako také by sa nemali faktúrovať cez živnosť keďže by sa mali realizovať cez autorský zákon.

V praxi však viem, že existuje x živnostníkov - programátorov, ktorí faktúruju tieto programátorské práce buď firmám pre ktoré pracujú viac menej full-time alebo klientom, pre ktorých robia rôzne aplikácie.

Čo mi poradíte, ako najlepšie "kamuflovať" programátorské práce, tak aby na faktúre neznela položka programátorské práce. Podotknem, že vždy ide o práce na zákazku určené pre daného klienta. Avšak zdržiavať sa zakaždým dákou zmluvou o dielo by bolo zbytočné a pracné.

V živnosti mám napríklad toto:
Návrh a optimalizácia informačných technológií, ich vývoj a realizácia
Automatizované spracovanie dát

Takže ma napadlo faktúrovať položku:
návrh a realizácia automatizovaného spracovania dát - názov soft produktu resp. veci ktorá sa programovala

Ide mi hlavne o to, aby klient nemal žiaden problém pri prípadnej kontrole a nevznikla dáka pochybnosť ohľadom znenia tej položky (a oprávnenosti nákladov) a zároveň, aby som ani ja s tým nemal problém pri mojej kontrole.
Čo sa môže stať resp. aký môže byť postih ak by sa faktúrovali položky znejúce na programátorské práce?

Ono v tomto prípade dáka ochrana autorským zákonom je pre mňa osobne nepodstatná, keďže ide o prísne špecifické aplikácie, ktoré by ťažko klient šíril inde a profitoval z nich bez môjho vedomia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tiki je offline (nepripojený) tiki

    tiki
    Toto by aj mňa celkom zaujímalo, keďže veľa ľudí v oblasti IT pracuje na živnosť.
    Ako potom faktúrovať aby to bolo OK?

    Ako faktúrovať programátorske práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.