Zavrieť

Porady

Lyže

Ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu ako si mam kupit lyze. Mam este take stare rovne a chcela by som si kupit carvingove. Neviem vsak aku znacku a na co sa mam zamerat. Som stredne dobry lyziar, obluciky robim tiez take stredne velke, skor mensie ako vacsie. Vsimla som si, ze sa spomina radius. Co je to pls a aky radius by mali mat moje lyze?
Vopred dakujem za akukolvek odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Pri kúpe lyží si musíte dávať pozor na ich konštrukciu, v ktorej by malo byť jadro aspoň s drevenými komponentmi. Najlepšie sú celodrevené jadrá, ale tie sú aj najdrahšie. Umelohmotné jadro sa používa v lacnejších modeloch, je vhodné predovšetkým pre menej zdatných a najmä váhovo ľahších lyžiarov. Keď teda kupujete lyže, pýtajte sa predovšetkým na to, aké majú jadro.

    Dĺžka lyží sa kupuje väčšinou po pery alebo približne o 10 cm kratšie ako je postava lyžiara. S kratšími lyžami sa lepšie lyžuje na svahu s bubnami, s dlhšími sa lepšie drží stabilita v oblúkoch na dobre upravených svahoch.

    Rádius vyjadruje rozdiel medzi šírkou lyže pod viazaním a šírkou v špičke/päte. Čím je menší, tým viac je lyža vykrojená – tým lepšie sa robia oblúky. Pri vyšších rádiusoch poskytuje lyža väčšiu stabilitu počas rýchlej jazdy. Rádius alebo polomer otáčania teda definuje dĺžku oblúku a pre pohodlné lyžovanie so strednými oblúkmi je vhodný okolo 14 metrov. Rádius pod 14 metrov volia vyznávači krátkych oblúkov a nad 17 metrov lyžiari, ktorí chcú dosiahnuť vyššiu rýchlosť a jazdu s dlhými oblúkmi.

    A značka? Ja som si vybrala Fischer, ale to je už viac-menej jedno, zavisí od parametrov.
    Naposledy upravil wildydildy : 16.03.09 at 13:03

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.