Zavrieť

Porady

Nedokončená výroba

Dobrý neskorý večer...
...stále tu čítam o nedokonč.výrobe a zákazkovej výrobe....vôbec tomu nerozumiem...účtujem stavebnú firmu, ktorá do teraz vždy, ked uskutočňovala svoju činnosť, v jednom roku začala aj stavbu ukončila...čiže nebol problém...až v roku 2008 firma uzavrela zmluvu o dielo. Predmetom je výstavba bytovky pre jednu firmu, ktorá bude ukončená v roku 2009...Zmluva o dielo bola podpísaná na konkrétnu sumu, ktorá sa meniť nebude....Do konca roka 2008 bola postavená hrubá stavba a všetko, čo bolo uskutočnené bolo aj vyfakturované. Len sa mi naskytol problém, že stavebná firma ktorá stavbu realizuje, kúpila v roku 2008 aj materiál na krov a krytinu na strechu tejto budovy....myslela som, že kedže všetky stavebné práce, ktoré boli uskutočnené boli aj vyfakturované....materiál ktorý bol nakúpený, resp. aj zabudovaný a nebol vyfakturovaný, teda ten krov a krytina zaúčtujem ako nedokončenú výrobu 121/611... môžem to tak urobiť, alebo je tam nejaký problém???....prosím...skúste mi poradiť, dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    je rozdiel, č materiál bol iba kúpený alebo či bol aj zabudovaný.
    Iba kúpený - necháš ho účtovne na sklade
    zabudovaný........ oceníš vo vlastných nákladoch (materiál, mzdy, odvody, výrobná réžia). a zaúčtuješ 121/611.
    Tiež by sme sa mohli baviť o zákazkovej výrobe, ale nepovažujem to podľa popisu za nevyhnutné.
    Naposledy upravil KEJKA : 01.03.09 at 17:09

    9Maca je offline (nepripojený) 9Maca

    9Maca
    chcela by som Vás tu na Porade poprosiť, kde nájdem viac informácií o nedokončenej výrobe, resp. zmene stavu vnútroorganizačných zásob.... musím totiž o tom napísť bakalárku.... a čas sa kráti... ;-(
    ďakujem za pomoc

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    ja som tomu nikdy nerozumela na čo je to dobré účtovať, v jednom roku sa to navýši v HV v druhom zníži, ale od kedy mám dobrý vzorec v tabuľke je to všetko jednoduché. Nahádžem tam údaje a výsledok zaúčtujem. Je to asi v poriadku, lebo aj daniarom sa to pozdávalo.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Aldan Pozri príspevok
    ja som tomu nikdy nerozumela na čo je to dobré účtovať, v jednom roku sa to navýši v HV v druhom zníži, ale od kedy mám dobrý vzorec v tabuľke je to všetko jednoduché. Nahádžem tam údaje a výsledok zaúčtujem. Je to asi v poriadku, lebo aj daniarom sa to pozdávalo.
    Môžeš zverejniť tabuľku aj pre nás?

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    Zákazková výroba
    Zákazková výroba

    Zákazka Rozpoč. Rozpoč. Rozpoč. Skutočné Skutočné Skutočný % dokončenia Prepoč.výn. Prepoč.nákl. HV čas.rozlíšenie
    náklady výnosy zisk náklady výnosy zisk SN:RNx100 RVxčís.%dok RNxčís.%dok zisk príjmy bud.období


    21 919 480,00 22 700 000,00 780 520,00 6 297 626,00 6 446 901,00 149 275,00 28,730727 6 521 875,07 6 297 626,00 224 249,07 74 974,07


    túto sumu dať na
    385/602
    Naposledy upravil Aldan : 06.03.09 at 06:58 Dôvod: je to zlá uprava

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    Dávam to ešte raz, lebo ja mám problém ako takéto veci odposlať
    Zákazková výroba Rozpoč. Rozpoč. Rozpoč. Skutočné Skutočné Skutočný % dokončenia Prepoč.výn. Prepoč.nákl. HV čas.rozlíšenie náklady výnosy zisk náklady výnosy zisk SN:RNx100 RVxčís.%dok RNxčís.%dok zisk príjmy bud.období 21 919 480,00 22 700 000,00 780 520,00 6 297 626,00 6 446 901,00 149 275,00 28,730727 6 521 875,07 6 297 626,00 224 249,07 74 974,07 túto sumu dať na 385/602

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    prepáčte mi, musím počkať na kolegu, ten mi pomôže to odposlať v správnej tabuľke.

    skovinko je offline (nepripojený) skovinko

    skovinko
    KEJKA Pozri príspevok
    je rozdiel, č materiál bol iba kúpený alebo či bol aj zabudovaný.
    Iba kúpený - necháš ho účtovne na sklade
    zabudovaný........ oceníš vo vlastných nákladoch (materiál, mzdy, odvody, výrobná réžia). a zaúčtuješ 121/611.
    Tiež by sme sa mohli baviť o zákazkovej výrobe, ale nepovažujem to podľa popisu za nevyhnutné.
    otazka k vyrobnej rezii- je povinnost alebo moznost zahrnut ju do ocenenia nedokoncenej vyroby ? Co vsetko je mozne zahrnut do vyrobnej rezie?

    dakujem za odpovede

    belzebup je offline (nepripojený) belzebup

    belzebup
    Zdravím potreboval by som poradiť so zaúčtovaním nedokončenej výroby v účtovnom systéme POHODA. Nahadzujem spätne rok 2008 do POHODY a natrafil som na takýto účtovný prípad; Máme zákazku - Zmluva o dielo na riadiaci systém. Na konci roka 2008 sme kúpili rozvádzač a výbavu, časť sa zabudovala na stavbu teda materiál bol vydaný v roku 2008 no dokončenie rozvádzača a vyfaktúrovanie bolo vo februári 2009. Spravil som výdajku na materiál a interným dokladom som to zaúčtoval 121/611.Poradte mi kto sa s tým stretol a riešil to cez účtovný systém, POHODA najlepšie. Ď

    SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

    SPECTRUM
    Prosím pekne o radu. Sme malá s.r.o. stavebná firmička. Opravujeme jednu budovu súkromnej osobe a ešte to nie je hotové. Musíme aj my zaúčtovať nedokončenú výrobu-prerábku ? Ku koncu roku máme z tejto opravy len náklady a fakturovať budeme v roku 2010. Stačilo by zaúčtovať 385/602 ? Alebo musíme aj aktivovať náklady. Naši traja zamestnanci sa na tom podieľajú veľmi málo, pretože na 99% sa to robí inými firmami - subdodávkami. Ďakujem za rady.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    skovinko Pozri príspevok
    otazka k vyrobnej rezii- je povinnost alebo moznost zahrnut ju do ocenenia nedokoncenej vyroby ? Co vsetko je mozne zahrnut do vyrobnej rezie?
    dakujem za odpovede
    odpisy strojov,technologií, spotreba energií, prípadne pripočítať %-álnu prirážku napr. z miezd. Všetko závisí od zvoleného spôsobu ocenenia a konkrétnych možností vo firme, možnosti programu ap.

    SPECTRUM Pozri príspevok
    Prosím pekne o radu. Sme malá s.r.o. stavebná firmička. Opravujeme jednu budovu súkromnej osobe a ešte to nie je hotové. Musíme aj my zaúčtovať nedokončenú výrobu-prerábku ? Ku koncu roku máme z tejto opravy len náklady a fakturovať budeme v roku 2010. Stačilo by zaúčtovať 385/602 ? Alebo musíme aj aktivovať náklady. Naši traja zamestnanci sa na tom podieľajú veľmi málo, pretože na 99% sa to robí inými firmami - subdodávkami. Ďakujem za rady.
    náklady týkajúce sa prerábky zaúčtuj 121/611. Zamestnanecké náklady vynechaj, ak vieš dokázať, že ich podiel na nákladoch nie je významný,
    Určite však do ocenenia NV patria siubdodávky.
    Naposledy upravil KEJKA : 04.01.10 at 20:56 Dôvod: preklepy-štrajkje mi písmenko U a n

    SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

    SPECTRUM
    Kejka, ďakujem za promtnú odpoveď, cením si to
    Už som prečítala dosť príspevkov a úplne som sa domotala, ešte raz vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.