Zavrieť

Porady

Nájom nákladného motorového vozidla

Firma si ide zobrať do prenájmu nákladné motorové vozidlo od s.r.o.-čky, ktorá ho nevyužíva. (Predať ho nechce). Ako to mám účtovať?
1. Cestnú daň, zákonnú poistku má platiť vlastník, alebo nájomca?
2. Ako účtovať nájomné? Je to aj s DPH?
3. Môže si dať nájomca PHM do nákladov?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

    Rozalaia
    Zrejme bude uzavreta nejaka zmluva o najme vozidla.
    1. dan z motorovych vozidiel plati ten, kto vozidlo vyuziva na podnikanie - ja to tipujem na najomcu, zakonnu poistku by mal platit vlastnik vozidla (v zmluve o najme vozidla by malo byt uvedene, ze vlastnik ju riadne zaplati / zaplatil)
    2. najomne uctovat normalne na 518 (v PU), alebo do prevadzkovej rezie (JU), ak je prenajimatel platca DPH, bude to fakturovat aj s DPH
    3. ano, najomca si moze davat PHM do nakladov (pozor, danovo uznane len po prepocte priemerna spotreba podla TP* pocet najazdenych km/100 * cena PHL, cize len "do normy")

    Stašek je offline (nepripojený) Stašek

    Stašek
    Ďakujem. Takže faktúra bude s DPH. Ale ako to je s tou Daňou za motorové vozidlá? Kto ju platí?

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    Stašek Pozri príspevok
    Ďakujem. Takže faktúra bude s DPH. Ale ako to je s tou Daňou za motorové vozidlá? Kto ju platí?
    Asi najdôležitejšie je ako je to napísané v zmluve, ale aj tá s.r.o.-čka keďže ho prenajíma, tak má z neho príjem ...
    Ja som to vyriešila tak, že som do zmluvy napísala, že daň z MV uhradí vlastník vozidla (čo sa premietne do ceny nájmu) ...
    Na DÚ mi povedali, že je smerodajná zmluva

    Nájom nákladného motorového vozidla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.