Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Ahojte, chcem sa opýtať či môžem živnostníkovi, ktorý má v živnostenskom liste napísané : poskytovanie služby vedenie cudzieho motorového vozidla, uplatniť paušálne výdavky, lebo on si tam okrem odvodou a telefónu nemá dať ktoré výdavky.
Vopred ďakujem.
Žaneta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zaneta222 Pozri príspevok
    Ahojte, chcem sa opýtať či môžem živnostníkovi, ktorý má v živnostenskom liste napísané : poskytovanie služby vedenie cudzieho motorového vozidla, uplatniť paušálne výdavky, lebo on si tam okrem odvodou a telefónu nemá dať ktoré výdavky.
    Vopred ďakujem.
    Žaneta
    Áno 40%.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Prosím Vás, v roku 2007,2008 SZČo kúpila 2 autá na leasing na podnikanie-autodoprava.V roku 2007 aj 2008 ale robila paušálne výdavky - to znamená, že nemusela odpisovať dané autá??V roku 2008 už ale nebude mať paušálne výdavky ale robí JÚ - musí to nejako spätne doodpisovať a s leasingom??Ďakujem

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Dobrý deň,chcela by som sa spýtať účtovníkov,ktorí majú skúsenosť s evidenciou a daň.priznaním daňovníkov s paušálnymi výdavkami.
    Uvádzate si do evidencie odberat.faktúr aj faktúru za december 2008,ktorá bola vystavená až v r.2009??
    Ďakujem pekne
    erika_H Pozri príspevok
    Dobrý deň,chcela by som sa spýtať účtovníkov,ktorí majú skúsenosť s evidenciou a daň.priznaním daňovníkov s paušálnymi výdavkami.
    Uvádzate si do evidencie odberat.faktúr aj faktúru za december 2008,ktorá bola vystavená až v r.2009??
    Ďakujem pekne
    nie, podstatné je kedy bola zaplatená a predpokladám, že zaplatená bola až v roku 2009

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    katarina4 Pozri príspevok
    nie, podstatné je kedy bola zaplatená a predpokladám, že zaplatená bola až v roku 2009
    áno,zaplatená bola až v r.2009..
    ja viem,že zdaňujem iba príjmy r.2008,ale evidenciu odberateľských faktúr si viesť musím,aj nezaplatených v r.2008,preto rozmýšlam nad tou decembrovou faktúrou vystavenou v januári..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    erika_H Pozri príspevok
    áno,zaplatená bola až v r.2009..
    ja viem,že zdaňujem iba príjmy r.2008,ale evidenciu odberateľských faktúr si viesť musím,aj nezaplatených v r.2008,preto rozmýšlam nad tou decembrovou faktúrou vystavenou v januári..
    Ide o dodaný tovar alebo poskytnutú službu ?

    Maurícius je offline (nepripojený) Maurícius

    Maurícius
    Chcela by som sa tiez opytat na podobnu a mozno rovnaku otazku.Na poslednu chvilu mi jeden pán doniesol spravit papiere za celý rok.pol roka bol zamestnaný a druhy pol rok zivnostnik.Či mu mám spraviť jednod.učtov. alebo paušal.výdavky.V živnostenskom máokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov,Prípravné práce k realizácii stavby.Výdavky sú tiež len odvod zdravotná a príjmy faktúry.
    Ďakujem

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Maxinka Pozri príspevok
    Prosím Vás, v roku 2007,2008 SZČo kúpila 2 autá na leasing na podnikanie-autodoprava.V roku 2007 aj 2008 ale robila paušálne výdavky - to znamená, že nemusela odpisovať dané autá??V roku 2008 už ale nebude mať paušálne výdavky ale robí JÚ - musí to nejako spätne doodpisovať a s leasingom??Ďakujem
    Pri leasingu sa daňové odpisy neprerušujú. Ak mal paušálne výdavky, potom o tie odpisy v danom roku prišiel (teda ich mal zahrnuté v tom paušáli).

    P.S. Doplňujem: Pri paušálnych výdavkoch sa daňové odpisy neprerušujú. §22 ods. 9
    Naposledy upravil marjankaj : 28.02.09 at 11:59

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    Maurícius Pozri príspevok
    Chcela by som sa tiez opytat na podobnu a mozno rovnaku otazku.Na poslednu chvilu mi jeden pán doniesol spravit papiere za celý rok.pol roka bol zamestnaný a druhy pol rok zivnostnik.Či mu mám spraviť jednod.učtov. alebo paušal.výdavky.V živnostenskom máokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov,Prípravné práce k realizácii stavby.Výdavky sú tiež len odvod zdravotná a príjmy faktúry.
    Ďakujem
    Ja by som spravila paušálne výdaje, keďže sú to voľné živnosti, 40%.

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    erika_H Pozri príspevok
    Dobrý deň,chcela by som sa spýtať účtovníkov,ktorí majú skúsenosť s evidenciou a daň.priznaním daňovníkov s paušálnymi výdavkami.
    Uvádzate si do evidencie odberat.faktúr aj faktúru za december 2008,ktorá bola vystavená až v r.2009??
    Ďakujem pekne
    Tiež by som dala do r.2009, nakoľko si uplatňuje paušálne výdaje nie je platcom DPH, takže dátum by ho nemal zaujímať.

    Maurícius je offline (nepripojený) Maurícius

    Maurícius
    A ešte by som chcela s tým pomocť,lebo som sa s paušalnymi vydavk.ešte nestretla a neviem aký teda typ daňového/B?/ a ako sa tie výdavky vypočítajú a kde sa to píše v daňovom.Proste nejako po lopate vysvetliť ak bude niekto taký dobrý.Veľmi by ste mi pomohli.Myslela som,že to bude len jednoduch.učovníctvo,ale keď je to takto?!

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    Maurícius Pozri príspevok
    A ešte by som chcela s tým pomocť,lebo som sa s paušalnymi vydavk.ešte nestretla a neviem aký teda typ daňového/B?/ a ako sa tie výdavky vypočítajú a kde sa to píše v daňovom.Proste nejako po lopate vysvetliť ak bude niekto taký dobrý.Veľmi by ste mi pomohli.Myslela som,že to bude len jednoduch.učovníctvo,ale keď je to takto?!
    Do účta potebuješ vystavené faktúry, ak boli vyplatené cez účet, tak výpisy z účtov, inak PPD a VPD. Čo sa týka odvodov tak doklady o úhrade ( šeky alebo výpisy z účtov ). Urobíš evidenciu pohľadávok ( faktúr ), spáruješ úhrady s PPD alebo výpismi. Ak boli na výpisoch vyplatené úroky tie sa tiež zahrnú do príjmu k 31.12.2008. Spravíš evidenciu odvodov od mesiaca kedy začal podnikať tiež spáruješ úhrady. Potom vytlačíš evidenciu pohľadávok = vystavené faktúry ( aj neuhradené ), potom evidenciu príjmov = uhradené vystavené faktúry+úroky, ďalej evidenciu odvodov a ak sú zásoby tak aj stav zásob ku ktorej pripneš inventúru z 31.12.2008. Neviem v akom softe robíš, ja v ALFE preto si ešte vytlačím prehľad príjmov a výdavkov,výdavky = 40% z príjmu + zaplatené odvody, to nakoniec. Čo sa týka DP, tak typ B ako pri JÚ, vyplňaš tab.č.1 a r.2,9, a 11. Vo výdavkoch je 40% z príjmov+odvody. Pod tab.sú 2 okníčka, to prvé odškrtneš a vedľa číslom napíšeš výšku odvodov. Pokračuješ ďalej, nezabudni na Výpis z DP pre Sociálnu poisťovňu.

    Maurícius je offline (nepripojený) Maurícius

    Maurícius
    Veľmi ďakujem.Ani neviete ako veľmi ste mi pomohli a skrášlili vikend.Aj Vám prajem krásny víkend.Ešte raz veľká vďaka.

    Maurícius je offline (nepripojený) Maurícius

    Maurícius
    Ešte k tým úrokom.On má účet,ale svoj súkromný,kde mu chodili platby z faktúr.platí si ztadiaľ stavebné,životky.Platia úroky aj pre tento typ výpisu,keď nie je podnikateľský?

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    veronikasad Pozri príspevok
    Ide o dodaný tovar alebo poskytnutú službu ?
    ide o poskytnutú službu za 12/2008 (faktúra vystavená v januári 2009)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.