Zavrieť

Porady

bločky z PHM

Ak som SZČO, nie som plátcom DPH a používam súkromné vozidlo na podnikateľské účely, treba ku knihe jázd doložiť bločky za PHM tak, aby bolo všetko do koruny doložené alebo stačí len z internetu vytlačiť cenu PHM?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    dareckova Pozri príspevok
    Ak som SZČO, nie som plátcom DPH a používam súkromné vozidlo na podnikateľské účely, treba ku knihe jázd doložiť bločky za PHM tak, aby bolo všetko do koruny doložené alebo stačí len z internetu vytlačiť cenu PHM?
    Pri používaní súkromného vozidla na podnikateľské účely nie je potrebné viesť knihu jázd. V tomto prípade je treba jazdy vydokladovať cez cestovný príkaz (priemerné PHM + kilometrovné)

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dareckova Pozri príspevok
    Ak som SZČO, nie som plátcom DPH a používam súkromné vozidlo na podnikateľské účely, treba ku knihe jázd doložiť bločky za PHM tak, aby bolo všetko do koruny doložené alebo stačí len z internetu vytlačiť cenu PHM?

    Daňové výdavky
    § 19
    e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

    Pre mňa je otázkou to či z internetu stiahnuté ceny sú vierohodným zdrojom preukázania nákupu, alebo nie. Preto zastávam názor, že je potrebné mať bločky, nakoľko ak nemám bločky, tak stiahnem napr. ceny Slovnaftu (čo sú skoro vždy najvyššie), ale tankovať budem na lacnejšej pumpe?

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    pekný deň, prosím, keď si SZČO vydokladuje jazdy cez cestovný príkaz ako náhrady, musí si ich aj vyplatiť alebo je to v JÚ nepeňažná operácia?...auto nie je zaradené v podnikaní, ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JM1968 Pozri príspevok
    pekný deň, prosím, keď si SZČO vydokladuje jazdy cez cestovný príkaz ako náhrady, musí si ich aj vyplatiť alebo je to v JÚ nepeňažná operácia?...auto nie je zaradené v podnikaní, ďakujem
    Je to len na szčo, či bude účtovať nepeňažnú operáciu, alebo aj si skutočne vyplatí svoj nárok.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    JM1968 Pozri príspevok
    pekný deň, prosím, keď si SZČO vydokladuje jazdy cez cestovný príkaz ako náhrady, musí si ich aj vyplatiť alebo je to v JÚ nepeňažná operácia?...auto nie je zaradené v podnikaní, ďakujem
    Vyplatiť z pokladnice (alebo BU) ako cestovnú náhradu (prevádzková réžia)

    Edit: Alebo účtovať ako nepeňažnú operáciu. Podstata zostáva pri obidvoch sytémoch rovnaká - výška náhrad sa premietne vo výdavkoch. Rozdieľ je iba v tom, či chceš fyzicky penize za cestovné náhrady i vyplatiť - alebo nie.
    Naposledy upravil Martin Mocko : 27.02.09 at 11:40

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    machinak Pozri príspevok
    Vyplatiť z pokladnice (alebo BU) ako cestovnú náhradu (prevádzková réžia)

    Môj názor je, že to môže byť i nepeňažná operácia ako uvádza Zoltán.

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    jamis Pozri príspevok
    Môj názor je, že to môže byť i nepeňažná operácia ako uvádza Zoltán.
    Ďakujem, som z toho dopletená, lebo veď keď za PHM platí celá rodina, nie SZČO z pokladne, tak sa mi zdá divné aby dal najprv vklad 31.12. do pokladne, aby si mohol vybrať hovotosť 31.12. pri uplatnení nároku. To všetko "akože"...A na daňovom mi včera toto tvrdili....vlani som to urobila ako nepeňažnú operáciu...teraz neviem....Ešte raz vďaka.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    JM1968 Pozri príspevok
    Ďakujem, som z toho dopletená, lebo veď keď za PHM platí celá rodina, nie SZČO z pokladne, tak sa mi zdá divné aby dal najprv vklad 31.12. do pokladne, aby si mohol vybrať hovotosť 31.12. pri uplatnení nároku. To všetko "akože"...A na daňovom mi včera toto tvrdili....vlani som to urobila ako nepeňažnú operáciu...teraz neviem....Ešte raz vďaka.
    Pravidelne to robím ako nepeňažnú operáciu a ešte nikdy k tomu DÚ nemal výhradu

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    machinak Pozri príspevok
    Vyplatiť z pokladnice (alebo BU) ako cestovnú náhradu (prevádzková réžia)

    Edit: Alebo účtovať ako nepeňažnú operáciu. Podstata zostáva pri obidvoch sytémoch rovnaká - výška náhrad sa premietne vo výdavkoch. Rozdieľ je iba v tom, či chceš fyzicky penize za cestovné náhrady i vyplatiť - alebo nie.
    ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.