Zavrieť

Porady

dar

Združenie pre vzdelávanie v likvidácii nám darovalo na základe zmluvy rôznu techniku podľa zoznamu, v ktorom udáva zostatkovú hodnotu jednotlivých predmetov. Podľa nej niektoré veci by sa mali zaradiť medzi dlhodobý odpisovaný majetok a niektoré priamo do nákladov. Hoci možno podľa ich vstupnej ceny by to bolo inak. Alebo mám považovať zostatkovú cenu za reprodukčnú a podľa nej to zaradiť? Prosím o pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Bezodplatne obstaraný majetok sa oceňuje reprodukčnou obstarávacou cenou. V tomto prípade (ak je hodnota daru totožná so zostatkovou hodnotou), možno považovať túto hodnotu za reprodukčnú obstarávaciu cenu.

    zora je offline (nepripojený) zora

    zora
    V zákone o dani z príjmov som objavila v §25 ods.1 písm.f, že vstupnou cenou hmotnéh majetku je zostatková cena majetku zistená u darcu pri vyradení v dôsledku jeho darovania... ako si to mám vyložiť?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    zora
    V zákone o dani z príjmov som objavila v §25 ods.1 písm.f, že vstupnou cenou hmotnéh majetku je zostatková cena majetku zistená u darcu pri vyradení v dôsledku jeho darovania... ako si to mám vyložiť?
    Myslím si, že je to totožná aplikácia ako v účtovných predpisoch. T.j. zostatková cena darcu = reprodukčná obstarávacia cena nadobúdateľa (obdarovaného).

    Doplnenie:
    Tento záver vyplýva z kontextu príspevku zadávateľa. Nejedná sa o všeobecne aplikované zhrnutie, ale uzáver pre účely tohto príspevku.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 27.06.05 at 11:42

    zora je offline (nepripojený) zora

    zora
    Ešte jedna doplňujúca otázka. Čo ak mám počítač s nulovou zostatkou hodnotou /z r.2000/? Ako ho zaradím do majetku?

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    AVO
    Myslím si, že je to totožná aplikácia ako v účtovných predpisoch. T.j. zostatková cena darcu = reprodukčná obstarávacia cena nadobúdateľa (obdarovaného).
    Nesúhlasím. V zmysle ustanovenia § 25 ods. 1 písm. d) bod 1 zákona o účtovníctve sa reprodukčnou obstarávacou cenou oceňujem bezodplatne nadobudnutý majetok (napr. dedením, darovaním...). Podľa § 25 ods. 4 písm. b) zákona o účtovníctve, reprodukčnou obstarávacou cenou je cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje. Tzn., že na účely zaradenia majetku a účtovného odpisovania sa majetok nadobudnutým darovaním zaúčtuje v reprodukčnej obstarávacej cene, ktorá sa nemusí rovnať zostatkovej cene. Mala by sa stanoviť napr. znaleckým posudkom.

    Ale, na účely daňového odpisovania sa za vstupnú cenu považuje zostatková cena majetku u darcu, ak darca o darovanom majetku účtoval (§ 25 ods. 1 písm. f) zákona o dani z príjmov).

    zora je offline (nepripojený) zora

    zora
    Z toho vyplýva, že na účely daňového a účtovného odpisovania bude mať predmet dve rôzne vstupné ceny? Pri zaradení do majetku musím do programu uviesť jednu konkrétnu vstupnú cenu. Darovacia zmluva bude znieť na inú sumu /v zostatkovej cene/ a k nej bude znalecký posudok alebo odborný odhad na inú sumu.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    AVO
    Bezodplatne obstaraný majetok sa oceňuje reprodukčnou obstarávacou cenou. V tomto prípade (ak je hodnota daru totožná so zostatkovou hodnotou), možno považovať túto hodnotu za reprodukčnú obstarávaciu cenu.
    To kvet:
    Odpovede sú rozvíjané v rámci jedného príspevku a nie všeobecne. Rieši zadanú otázku, čo je zrejmé z citácie z príspevku č. 2 "ak je hodnota daru totožná so zostatkovou hodnotou, možno považovať túto hodnotu za reprodukčnú OC".
    Naposledy upravil Jana Acsová : 27.06.05 at 11:22

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.