Zavrieť

Porady

Tovar alebo material ?!

Pozdravujem všetkých poraďákov.

Moj klient ma predajňu dreva. Nakupuje na skad tovar (dosky, hranoly), keď to predá v nezmenej forme, tak je to predaj tovaru, to mi je jasne. Nedávno si zakúpil frézu a začal z tých hranolov (prijatých na sklad ako tovar) vyrábať (napr. tyčky do zábradlia) a teraz neviem, či môžem tie tyčky účtovať v JU ako predaj tovaru, alebo je to už material a tým pádom musím viesť materialový sklad a účtovať to ako predaj materiálu, ak je to tak, tak ako prevediem v JU tovar z tovarového skladu na materialový sklad, aby mi to sedelo?

Dufam, že ste mi porozumeli. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    cito Pozri príspevok
    Pozdravujem všetkých poraďákov.

    Moj klient ma predajňu dreva. Nakupuje na skad tovar (dosky, hranoly), keď to predá v nezmenej forme, tak je to predaj tovaru, to mi je jasne. Nedávno si zakúpil frézu a začal z tých hranolov (prijatých na sklad ako tovar) vyrábať (napr. tyčky do zábradlia) a teraz neviem, či môžem tie tyčky účtovať v JU ako predaj tovaru, alebo je to už material a tým pádom musím viesť materialový sklad a účtovať to ako predaj materiálu, ak je to tak, tak ako prevediem v JU tovar z tovarového skladu na materialový sklad, aby mi to sedelo?

    Dufam, že ste mi porozumeli. Ďakujem
    Porozumela.
    Osobne by som postupovala nasledovne: tovar, ktorý má byť použitý do výroby, by som presunula na sklad materiálu(cez výdajku a príjemku) a už hotové výrobky účtovala ako predaj výrobkov.
    Cez uzávierkové operácie upravila účtovanie -
    - tovar(-) výdajky zo skladu tovaru
    - materiál(+) príjemky na sklad materiálu
    Možno sa to zdá komplikované, ale predpokladám, že program ti umožňuje vyfiltrovať podľa kritérii tak, aby si urobila sumár v jednom, aj druhom sklade. Tie sumáre môžeš priložiť k ID.
    Teraz ja dúfam, že si mi porozumela.
    Naposledy upravil Marína : 01.03.09 at 20:44

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Marína Pozri príspevok
    Porozumela.
    Osobne by som postupovala nasledovne: tovar, ktorý má byť použitý do výroby, by som presunula na sklad materiálu a už hotové výrobky účtovala ako predaj tovaru.
    Cez uzávierkové operácie upravila účtovanie tovaru(-) a materiálu(+).
    Možno sa to zdá komplikované, ale predpokladám, že program ti umožňuje vyfiltrovať podľa kritérii tak, aby si urobila sumár v jednom, aj druhom sklade.
    Teraz ja dúfam, že si mi porozumela.
    Výrobky by som účtoval ako predaj vlastnej výroby a nie tovaru.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Áno, samozrejme, tak som sa sústredila na sklad, až ...... Opravím to. Vďaka za upozornenie.

    137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

    137Cs
    Marína Pozri príspevok
    Opravím to.
    Možno ani netreba, ak tie výrobky napr. predáva vo vlastnej maloobchodnej predajni.
    § 11 ods. 4 Postupov JÚ: " ... Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní".

    cito je offline (nepripojený) cito

    cito
    Marína Pozri príspevok
    Porozumela.
    Osobne by som postupovala nasledovne: tovar, ktorý má byť použitý do výroby, by som presunula na sklad materiálu(cez výdajku a príjemku) a už hotové výrobky účtovala ako predaj výrobkov.
    Cez uzávierkové operácie upravila účtovanie -
    - tovar(-) výdajky zo skladu tovaru
    - materiál(+) príjemky na sklad materiálu
    Možno sa to zdá komplikované, ale predpokladám, že program ti umožňuje vyfiltrovať podľa kritérii tak, aby si urobila sumár v jednom, aj druhom sklade. Tie sumáre môžeš priložiť k ID.
    Teraz ja dúfam, že si mi porozumela.

    Dakujem za radu

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Prosím o radu!
    Ide o to, že SZČO obchoduje so svadobnými a spoločenskými šatami. Niektoré nakúpi-predá, to účtovať ako nákup tovaru-predaj tovaru, no niektoré aj požičiava - to účtovať ako nákup materiálu a poskytnutie služby???

    Ďakujem

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Doporučujem si vytvoriť operatívnu evidenciu. Pre každé svadobné šaty evidenčnú kartu, na ktorej bude uvedený dátum obstarania, obstarávacia cena, dátum zapožičania, dátum vrátenia a dátum vyradenia. Tiež je, podľa môjho názoru vhodné druh alebo popis šiat. V PD účtovať ako materiál-spotrebný.
    Šaty určené na predaj evidovať v knihe zásob-tovar. V PD účtovať ako tovar.

    Tovar alebo material ?!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.