Zavrieť

Porady

Uver v PU

Prosim o radu, neviem ako mam naučtovať úver na nak.auto. Mam fa.na čiasku 921800,- Sk s DPH
774 621,8 bez DPH
147 178,2 DPH
322 630,- Sk bolo uhradené v hotovosti a na zvyšnu čiastku 599 170,- Sk mame úver, na ktory mam splatkovy kalendar(36 mesiacov).Ako to mám zauctovat a v akej cene mam auto zaradit do majetku???? A ako mam postupovat na konci r. 2008 ? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    ivku Pozri príspevok
    Prosim o radu, neviem ako mam naučtovať úver na nak.auto. Mam fa.na čiasku 921800,- Sk s DPH
    774 621,8 bez DPH
    147 178,2 DPH
    322 630,- Sk bolo uhradené v hotovosti a na zvyšnu čiastku 599 170,- Sk mame úver, na ktory mam splatkovy kalendar(36 mesiacov).Ako to mám zauctovat a v akej cene mam auto zaradit do majetku???? A ako mam postupovat na konci r. 2008 ? Dakujem
    No je tu toho dosť, pozri napríklad, čo som našla vo vyhľadávači:

    http://www.porada.sk/t97277-casove-r...-leasingu.html

    avelka je offline (nepripojený) avelka

    avelka
    Tak to by ma tiež zaujímalo, lebo klasické leasingy účtujem, ale úver na auto budem mať v tomto mesiaci /február/ po prvý krát. Zatiaľ mám len faktúru na auto, ale splátkový kalendár nemám. V najbližších dňoch to budem vedieť, tak potom sa ti môžem ozvať ak budeš mať záujem a nikto Ti neporadí. Ale myslím, že auto zaradíš podľa faktúry /cena bez DPH + poplatky za príhlásenie, EČV/ a odpisuješ, DPH si uplatníš naraz z faktúry a potom uhrádzaš podľa splátkača. Ale určite sa tam budú účtovať aj úroky z úveru, takže keď to budem mať tak sa ozvem, lebo toto budem tiež robiť prvý raz, tak aby som netreskla blbosť.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    ivku Pozri príspevok
    nenajde sa nikto kto by pomohol??????? neviem ako dalej, prosiiiiiiiiiiiiiiiiim
    Ivka, keby si si pozrela niečo o lízingu, zistila by si, že je to takmer to isté. Máš splátkový kalendár, auto zaradíš do majetku cez účet 042, ak je to osobné MV, samozrejme, že si neuznáš DPH, teda cenu MV včítane DPH zaradíš do SHV. Zapíšeš faktúru do knihy záväzkov a dátum splatnosti si dáš posledný dátum podľa splátkového kalendára, teda nemáš záväzok voči lízingovej spoločnosti, ale voči dodávateľovi. Ostatné poplatky budú pravdepodobne riešené ďalšími faktúrami, alebo budú uvedené v splát.kalendári.
    Dúfam, že som to napísala tak, aby si tomu porozumela - teda aspoň som sa snažila.

    ivku je offline (nepripojený) ivku

    ivku
    Dakujem za odpoved, to viem ,že ho zaradím ale v akej cene a na koľko mesiacov ked splatkovy kalendar mam na 36 mesiacov a podľa zaradenia do odpisovej skupiny by som ho mala odpisovať 48 mesiacov???

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ivku Pozri príspevok
    Prosim o radu, neviem ako mam naučtovať úver na nak.auto. Mam fa.na čiasku 921800,- Sk s DPH
    774 621,8 bez DPH
    147 178,2 DPH
    322 630,- Sk bolo uhradené v hotovosti a na zvyšnu čiastku 599 170,- Sk mame úver, na ktory mam splatkovy kalendar(36 mesiacov).Ako to mám zauctovat a v akej cene mam auto zaradit do majetku???? A ako mam postupovat na konci r. 2008 ? Dakujem
    Nákup

    042/321 774621,80 Sk
    343/321 147178,20 Sk

    Zaradenie
    022/042 774621,80 Sk

    Čiastočná úhrada
    321/221 322630,- Sk

    Čiastočná úhrada z úveru

    321/461 599170,- Sk

    Splátka úveru

    261/221 výpis z bežného účtu
    461/261 výpis z úverového účtu
    +
    úroky 562/221 ak sa sťahujú z bežného účtu
    alebo
    562/461 ak sa pripisujú na úverový účet

    Auto sa zaradí na 4 roky a odpisuje sa, buď rovnomerne alebo zrýchlene.


    P.S. Samostatný účtovník by to mal ovládať.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 06.03.09 at 20:35

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.