Zavrieť

Porady

Výdavky percentom a januárové úhrady

Ahojte,

chcem sa opýtať k uplatneniu výdavkov percentom. Môžem dať do príjmov aj decembrovú faktúru zaplatenú v januári? A do výdavkov zdravotné a sociálne poistenie zaplatené v januári? Za odpoveď ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    heike Pozri príspevok
    Ahojte,

    chcem sa opýtať k uplatneniu výdavkov percentom. Môžem dať do príjmov aj decembrovú faktúru zaplatenú v januári? A do výdavkov zdravotné a sociálne poistenie zaplatené v januári? Za odpoveď ďakujem.
    Nie.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    heike Pozri príspevok
    Ahojte,

    chcem sa opýtať k uplatneniu výdavkov percentom. Môžem dať do príjmov aj decembrovú faktúru zaplatenú v januári? A do výdavkov zdravotné a sociálne poistenie zaplatené v januári? Za odpoveď ďakujem.
    Nie, ani faktúru, ani výdavky zaplatené v januári.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Len vtedy, ak v roku 2009 prechádzaš z paušálu na účtovníctvo. Vtedy musíš upraviť základ dane o všetky nezaplatené záväzky a pohľadávky.

    heike je offline (nepripojený) heike

    heike
    z ničoho neprechádzam, je to nový živnostník. Takže za rok 2008 dám do príjmu všetky faktúry okrem decembrovej zaplatenej v januári, do výdavkov ZP a SP okrem decembrových. Ak budem náhodou za rok 2009 robiť taktiež výdavky percentom, tam bude to všetko zahrnuté. Tak je?

    Pýtam sa, lebo som počula názor, že sa decembrový príjem má uviesť do r. 40 - položky zvyšujúce základ dane a poistné sa prejaví vo výkazoch(???) - ale veď výkazy mi k paušálu netreba, tak sa mi to nezdalo...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    heike Pozri príspevok
    z ničoho neprechádzam, je to nový živnostník. Takže za rok 2008 dám do príjmu všetky faktúry okrem decembrovej zaplatenej v januári, do výdavkov ZP a SP okrem decembrových. Ak budem náhodou za rok 2009 robiť taktiež výdavky percentom, tam bude to všetko zahrnuté. Tak je?

    Pýtam sa, lebo som počula názor, že sa decembrový príjem má uviesť do r. 40 - položky zvyšujúce základ dane a poistné sa prejaví vo výkazoch(???) - ale veď výkazy mi k paušálu netreba, tak sa mi to nezdalo...
    Riadky 40 a 41 v DP sa používajú v prípade pechodu z paušálu na JÚ, pri zrušení a prerušení živnosti.

    Cila je offline (nepripojený) Cila

    účtovníčka Cila
    Pri uplatnení paušálu môže k %-výdavkom pripočítať ZP, SP-ak platil ale môže aj dobrovoľné nemoc.poistenie?

    Pri uplatnení skutočných výdajov je DNP uznaný výdaj, pri paušalných tiež?
    Cila

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Cila Pozri príspevok
    Pri uplatnení paušálu môže k %-výdavkom pripočítať ZP, SP-ak platil ale môže aj dobrovoľné nemoc.poistenie?

    Pri uplatnení skutočných výdajov je DNP uznaný výdaj, pri paušalných tiež?
    Cila
    Áno tiež.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    heike Pozri príspevok
    z ničoho neprechádzam, je to nový živnostník. Takže za rok 2008 dám do príjmu všetky faktúry okrem decembrovej zaplatenej v januári, do výdavkov ZP a SP okrem decembrových. Ak budem náhodou za rok 2009 robiť taktiež výdavky percentom, tam bude to všetko zahrnuté. Tak je?

    Pýtam sa, lebo som počula názor, že sa decembrový príjem má uviesť do r. 40 - položky zvyšujúce základ dane a poistné sa prejaví vo výkazoch(???) - ale veď výkazy mi k paušálu netreba, tak sa mi to nezdalo...

    Nepísala som, že prechádzaš z niečoho, ale na niečo.
    Ak sa rozhodneš v roku 2009 viesť účto, tak záväzky a pohľadávky k 31.12.2008 musíš odpočítať/pripočítať od/k základu dane v roku 2008 - lebo meníš spôsob uplatňovania výdavkov - z paušáalu na účto.

    Ak aj v roku 2009 budeš uplatňovať paušálne výdavky, tak neuhradenú fa vyšlú dáš do príjmu až v roku 2009 a dtto aj výdavky na poistné.

    Maurícius je offline (nepripojený) Maurícius

    Maurícius
    Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať,resp.potvrdiť z vašej strany,že sa nedávajú k daň.priznaniu výkazy o príj. a výd. a výkaz o majetku...,keď som robila paušalne výdavky?Robím to prvýkrát,tak sa bojím,aby som to nepokazila.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Maurícius Pozri príspevok
    Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať,resp.potvrdiť z vašej strany,že sa nedávajú k daň.priznaniu výkazy o príj. a výd. a výkaz o majetku...,keď som robila paušalne výdavky?Robím to prvýkrát,tak sa bojím,aby som to nepokazila.
    Pri paušálnych výdavkoch Výkazy nepodávate , nakoľko SZČO nie je v danom roku účtovnou jednotkou .
    Naposledy upravil Zita5 : 03.03.09 at 11:11

    heike je offline (nepripojený) heike

    heike
    Iba doplním: výkazy sú výsledkom účtovnej závierky, pri paušále sa nemá čo uzatvárať, keď nie je vedené účtovníctvo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.